0-12 Volt gerilim ile 0-220 volt gerilim kontrolü

Başlatan tafix, 09 Nisan 2024, 14:22:00

tafix

Merhaba 0-12 volt arası ile AC 220 volt 3 amper yükü  nası dim edebilirim?
yani girişine DC 1 volt verdiğim devrenin çıkışı AC18 volt DC2 volt verdiğimde çıkış AC36 volt DC5 volt verdiğimde çıkış AC100 volt DC12 volt verdiğimde çıkış AC220 volt gibi
Şimdiden teşekkürler

mustafa_cmbz

tam olarak ne yapmak istiyorsunuz biraz daha yazarsanız size farklı çözümlerden de bahsedilebilir..

Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak ilk olarak bir adet adc gerekli.Giriş voltajı yani okunacak dc voltaj aralığı ne ise basitçe gerilim bölücü ile işlemciye girilir.ADC girişinden ölçülen dc voltaj programda digitale çevrilip ölçeklendirilir ve çıkışta bir tiryak kontrol edilir ( sfıır geçiş algılanarak adc den okuduğunuz miktarda tiryak ateşlemesini geciktirrerek alternansın neresinde tetiklenecek ise yazılımdan ayarlanır.)

ama bu ne derece hassas olacak neyi kontrol edeceksiniz mesela motor mu süreceksiniz lamba mı dimleyeceksiniz ozaman işler biraz değişebilir.Bu yapı analog mu olacak digital mi olacak başka ne fonksiyonları olacak bunlardan da bahsederseniz fikir üretilebilir..

power20

Endüstride kabul görmüş 0..10V ile kumanda edilen gelişmiş dimmer vardır. Bunlardan kullanılabilir

"0..10V dimmer" diye arattıralım

Kendiniz yapacaksanız sonuna "circuit" kelimesi ekleyelim

seron

Bu ileti düzenlenmiştir. Aşağıdaki devrenin yanlış olduğu bildirildi ve iptal ettim, dikkate almayınız:

UYARI: Bu devre yapılmamış ve test edilmemiştir. Sadece öneridir.

power20

Devre aç kapa, kırpışma yapar. Alakası yok. Ciddi olalım lütfen

seron

Ciddiyim hocam. Bilgim dahilinde böyle düşündüm.

power20

Dc gerilimin çıkış gücüyle orantısı nedir?
5v versek çıkış gücü ne olur sizce? AC gerilim kontrolü için nasıl bir bilginiz var? 

Ayar diye bir şey yok. Titreme yapılacak
On .. off.

3v üzeri lamba yanar 2.9v altı söner gibi. Arada titreşim. 

Belki 3V değil de 4.3V olabilir.

seron

Hocam şöyle,

MOC'un LED'i giriş gerilimine göre az/çok yanar, bu da BT136'yı az/çok tetikler, yükü ona göre sürer diye düşündüm.

Triyakların çalışma şekli ile ilgili eksiklerim olabilir. Dolayısıyla evet, giriş gerilimi belli bir seviyeye gelince triyak tam iletime gidiyor, şimdi düşününce hatamı anladım. Resmi iptal ettim. Affınıza sığınaraktan şöyle birşey düşündüm, olur mu diye sormak için koyuyorum:

Bu kez bir opto, iki transistörü sürer. Emetörlere bağlanmış diyotlar Veb breakdown'u engellemek içindir. Transistörler polarma aldıkça triyak eğrisi de ona göre değişecektir. Düşük voltaj devresini izole etmek için çok zorlandım. Birşey yapamayınca bir adet 4007 ile izole etmeye çalıştım ama tam olmadı farkındayım.

tafix

Yapmak istediğim elimde bir sıcaklık nem rölesi mevcut 12 volt ile çalışıyor.Sıcaklığı diyelimki 50 dereceye ayarladım.röle devreye girdiğinde çıkışına 11.65 volt veriyor.taki sıcaklık 45 dereceye çıkana kadar.45 oldumu çıkışını 10 volta düşürüyor.47 oldumu 9 volta.49 derece oldumu çıkışı 5 volta düşürüyor.50 derece oldumu çıkışı sıfırlıyor tekrar sıcaklık 49 derece oldumu 5 volt verip 40 saniye bekliyor.eğer sıcaklık düşme eğilimide ise çıkışı 2,5 volt arttırark 40 saniye daha bekliyor.Böyle bir çakışma sistemi var.Ben bu röle ile 220 volt 400w.bir rezistans sürmek istiyorum.Olay bu aslında özel yapım 0-10 volt SSR lineer röle mevcut fakat kendim yapabilirmiyim diye konu açtım.teşekkürler

fide

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2024, 01:31:25Hocam şöyle,

MOC'un LED'i giriş gerilimine göre az/çok yanar, bu da BT136'yı az/çok tetikler, yükü ona göre sürer diye düşündüm.

Triyakların çalışma şekli ile ilgili eksiklerim olabilir. Dolayısıyla evet, giriş gerilimi belli bir seviyeye gelince triyak tam iletime gidiyor, şimdi düşününce hatamı anladım. Resmi iptal ettim. Affınıza sığınaraktan şöyle birşey düşündüm, olur mu diye sormak için koyuyorum:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu kez bir opto, iki transistörü sürer. Emetörlere bağlanmış diyotlar Veb breakdown'u engellemek içindir. Transistörler polarma aldıkça triyak eğrisi de ona göre değişecektir. Düşük voltaj devresini izole etmek için çok zorlandım. Birşey yapamayınca bir adet 4007 ile izole etmeye çalıştım ama tam olmadı farkındayım.

Şebekeye senkron olmadığı için bu da olmaz.
Şu denenebilir.
Köprü diyot içine n kanal mosfet çizilir. Mosfet drain ve source köprü diyot + ve - ye bağlanır.
Pwm geldikçe mosfet açılarak köprü diyotu, dolayısıyla AC akımı anahtarlar.

https://www.learningelectronics.net/circuits/dimmer-with-mosfet.html

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Eğer iş görecekse bunun PCB'sini çizebilirim. Opto girişine daha önce verdiğim devredeki gibi 10k seri dirençle 10k potans bağlarım kalibrasyon ayarı için.

Aslında bu devre de aklıma geldi ama başlık altında kalabalık oluşturmamak için vermedim. Tek farkı, 1N4007 devresi yoktu.

tafix

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2024, 20:48:58Eğer iş görecekse bunun PCB'sini çizebilirim. Opto girişine daha önce verdiğim devredeki gibi 10k seri dirençle 10k potans bağlarım kalibrasyon ayarı için.

Aslında bu devre de aklıma geldi ama başlık altında kalabalık oluşturmamak için vermedim. Tek farkı, 1N4007 devresi yoktu.
Bu devrenin girişine benim rölenin çıkışını bağlarsam iş görürmü ustam

power20

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2024, 20:48:5810k seri dirençle 10k potans bağlarım
PWM diyor. O başka bir şey. Potansın orada anlamı yok. Bağlanacaksa PWMi üreten mcuya bağlanır. Orada potansla ledin parlaklığını ayarlayarak pwm yapılmış olmaz.

Mcu şart değil. 555 ile de pwm yapılabilir

seron

Alıntı yapılan: power20 - 12 Nisan 2024, 21:36:11Potansın orada anlamı yok.

Var. Çünkü konu sahibi PWM'den bahsetmemiş. Lineer bir voltaj değişiminden bahsetmiş. Bu da linner bir voltajla LED parlaklığına kumanda ederek 220V çıkışın akımını yönetebiliriz anlamına geliyor. Bu nedenle potans kullanıyorum. Potans ayarı bir defa yapılacak, bırakılacak. Daha sonra LED voltaj değişimine göre rezistans sürecek. Böyle bir devrenin benzerini yapıp havya sürmüştüm. O devrenin farkı, opto yerine potans, MOSFET yerine 13005 transistör kullanılıyor oluşuydu. Bu köprü diyot mantığıyla çalışan devreler triyaklı devreler gibi kırpma yaparak değil, akımı sınırlayarak çalışıyor.

Fakat önemli bir detay yakaladım.

Alıntı yapılan: tafix - 12 Nisan 2024, 09:06:25Yapmak istediğim elimde bir sıcaklık nem rölesi mevcut 12 volt ile çalışıyor.Sıcaklığı diyelimki 50 dereceye ayarladım.röle devreye girdiğinde çıkışına 11.65 volt veriyor.taki sıcaklık 45 dereceye çıkana kadar.45 oldumu çıkışını 10 volta düşürüyor.47 oldumu 9 volta.49 derece oldumu çıkışı 5 volta düşürüyor.50 derece oldumu çıkışı sıfırlıyor tekrar sıcaklık 49 derece oldumu 5 volt verip 40 saniye bekliyor.eğer sıcaklık düşme eğilimide ise çıkışı 2,5 volt arttırark 40 saniye daha bekliyor.Böyle bir çakışma sistemi var.Ben bu röle ile 220 volt 400w.bir rezistans sürmek istiyorum.Olay bu aslında özel yapım 0-10 volt SSR lineer röle mevcut fakat kendim yapabilirmiyim diye konu açtım.teşekkürler

Sıcaklık arttıkça çıkış düşüyor. Bu nedenle PCB'yi boşa çizdim...  :du:  @fide 'nin verdiği devre, girişteki PWM'nin darbe genişliği arttıkça rezistansı daha fazla akımla sürüyor. Bunun tersini yapmak lazım. Sonradan düzeltme: yanlış tahayyül etmişim. Sıcaklığın yükselmesiyle rezistansın daha az çalışması bekleniyor. Yani voltajın düşmesi beklenen, doğru bir durum. Yazı sonuna baskı şemalarını ekliyorum...

İlla PWM kullanmak şart değil bence. Köprü diyot çıkışına paralel bağlanmış bir güç transistörü ya da MOSFET sürülerek de yük kumanda edilebilir. PWM kullanılırsa 220VAC dalgasında kırpmalar gözlemlenir. Lineer voltaj da kırpma oluşmaz; ancak yük bindiğinde gerilim çöker (akım sınırlaması).

EDİT: Baskı şemalarını ekliyorum. Yapmadan evvel breadboard'da test edilmelidir.

Baskı PDF'lerini indiriniz: https://disk.yandex.com.tr/d/QHk3Nwqg7I_usg

Devrenin asıl çalışma prensibi, bir sıcaklığı sabit tutmak temeline dayalıdır. Sıcaklık oynadıkça rezistans'tan geçen akım da değişeceği için bir denge oluşur ve sıcaklık devre çalıştırıldıktan bir süre sonra dengelenir.

Tekrar uyarıyorum, yapmadan evvel breadboard'da test edin.

power20

ilk denemede mosfet patlayacaktır

hayırlısı olsun.