Pic İlk açılış daki dengesizlik

Başlatan arci03, 10 Nisan 2024, 15:59:26

arci03

Merhaba,
Güneş panelli ve akü bulunan bir PCB de devreyi akü üzerinde. Çalıştırirsam hiç bir problem yaşamaktayım. Devre sadece güneş olduğu gündüz vakti çalışacağı için akü olmadan sadece panelle çalıştirmak istediğimde gün ağarırken bazen sistem dengesiz çalışıyor yada tam işlevlerini(haberleşme vs) yapamayacak kadar yavaş çalışıyor. Bu haldeyken resetlersem düzeliyor. Bunun düşük voltaj kaynaklı olduğu belli. Bu gibi bir durum için pic açılışı için bir kontrol mekanizması varmi

mehmet

Hangi mcu olduğunu yazmamışsınız.
Ancak BOR değerini en düşük gerilime
ayarlayarak çözüm sağlayabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

arci03

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Nisan 2024, 17:00:35Hangi mcu olduğunu yazmamışsınız.
Ancak BOR değerini en düşük gerilime
ayarlayarak çözüm sağlayabilirsiniz.
18f25k22

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

MCU için pil kullanmak da bir çözüm olabilir hocam.

fide

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2024, 21:58:33MCU için pil kullanmak da bir çözüm olabilir hocam.
Pil kullan
Pili şarj et
Pilin voltajını kritik seviyede olup olmadığını kontrol et
Pilin kullanım ömrünü kontrol et

En kısa yol mcuyu brownout için resette tutmak.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Alıntı yapılan: fide - 10 Nisan 2024, 22:29:59Pil kullan
Pili şarj et
Pilin voltajını kritik seviyede olup olmadığını kontrol et
Pilin kullanım ömrünü kontrol et

En kısa yol mcuyu brownout için resette tutmak.

Hocam size birşey söyleyeceğim ama güleceksiniz.

Ben pilli walkmanları görmüş bir nesilden geliyorum. O yıllarda benim bir "çakma" walkmanım vardı. Pil dayanmıyordu. Pilleri adaptörle beslemeye çalışırken çok pil yedim. Ama zamanla işin sırrını çözdüm.

Bildiğimiz çinko-karbon pil...

Bu pili çoook zayıf akımla şarjda bekletirseniz uzun zaman boyunca hizmet veriyor.

Bahsedilen güneş sisteminden bir dirençle 9V pile direnç çekip bir çinko-karbon pil beslense, 78XX ile işlemciyi beslese bütün sorun biter.

Ama bu güvenilmez yöntemle uğraşmak mı, gösterdiğiniz TO-92 entegre mi deseler, profesyonel bir yaklaşım açısından entegre derdim ben.

Evet kabul ediyorum profesyonel bir yaklaşım değil. Ama alternatif mi alternatif ;)

fide

Bazı pic mcular kodun çalışması esnasında 70~80mA akım çekebiliyor. Low power mcu için çözüm olabilir ama çok kullanışlı gelmedi.

@seron yaşıt sayılırız (43).
Sony siyah plastik walkmanleri de gördüm, üst düzey ciklet pilli, kulaklıktan kumandalı metal walkmanleri de.
 ::ok

kimlenbu

Harici voltaj supervisor ile çözülür gibi duruyor, boşta adc varsa gün içindeki voltaj dalgalanması gozlemlerseniz ona göre yorum yapılabilir.

Regülatörü buck/boost seçmek de bir çözüm olabilir.

arci03

Tavsiyeler için tesekkurler.
Mcu supervisor kullanımı icsp kullanirken problem yaparmi
Devre çizimini paylasamiyorum şimdilik beslemede lm2596 kullanıyorum sabit 5v cikisli. Bu entegrenin on/off pinine opampli bir karşılaştırıci bağlayıp misal 7v üzeri voltaj da pini gnd ye baglasa olmazmi yada tl431 i direk bu pine bağlayıp yine panel voltaji 7v üzerine çıkınca lm2596 yi acmazmi bu seferde paneldeki anlık dusumler den etkilenmesi problem yapabiir mi.
PCB de sim800 modül bulunuyor. Anlık akım cekmelerinin etkilerinide göz ardı etmemek gerek. Tabi birde bulutlu günlerdeki düşük akım ve geriliminde olabileceği.

Erol YILMAZ

SIM800 modülü şebeke bağlantısı kurarken aşırı akım çekiyor.

Bence problem bu modülün çektiği akım ile alakalı.

Skobu besleme hattına bağlayarak durumu gözlemleyebilirsin.
Skop yoksa ölçü aleti de denenebilir...

ilyas KAYA

5voltluk bir Supercapasitor sizin bütün sorunlarınızı çözer gibime geliyor.

fide

Alıntı yapılan: arci03 - 11 Nisan 2024, 03:05:24Tavsiyeler için tesekkurler.
Mcu supervisor kullanımı icsp kullanirken problem yaparmi
Devre çizimini paylasamiyorum şimdilik beslemede lm2596 kullanıyorum sabit 5v cikisli. Bu entegrenin on/off pinine opampli bir karşılaştırıci bağlayıp misal 7v üzeri voltaj da pini gnd ye baglasa olmazmi yada tl431 i direk bu pine bağlayıp yine panel voltaji 7v üzerine çıkınca lm2596 yi acmazmi bu seferde paneldeki anlık dusumler den etkilenmesi problem yapabiir mi.
PCB de sim800 modül bulunuyor. Anlık akım cekmelerinin etkilerinide göz ardı etmemek gerek. Tabi birde bulutlu günlerdeki düşük akım ve geriliminde olabileceği.

Open collector yapıda bir supervisor seçerseniz sıkıntı olmaz.
Devrede GSM modül varsa iş değişir.

Yaptığınız şey puzzle çözmemizi istemek >:(  >:( ,  ama parçaları teker teker verdiğiniz için her bilgide çözüm önerisi değişiyor.

Başka ekstra bilgi gelmeyecekse(!)  :o  :o  :o hiçbiri ile uğraşmayın. 12V 7A (20A da olabilir) müstakil bir akü bulundurun.
Güneş panelinden bu aküyü şarj edin.
Akü çıkışına lm2596 (2576 zayıf gelebilir) ile 4V elde edin. Mcuyu da bu gerilim ile besleyin. Bu sayede akü voltajı 8V düşse bile yine de idare eder. Supervisor çip yine kullanabilirsiniz ama şart değil.
Diğer taraftan analog bir pin ve gerekli gerilim bölücüler ile akü voltajı takip edip kendinize bildirin.
Eğer 10~20 günlük sürede akü 10v altına düşmüyorsa sıkıntı yok. Düşerse aküyü büyütün.

Bir durum paylaşırken de lütfen böceğin sadece bir bacağını değil tamamını (telif/özel/teknik sır kısmı haricinde)paylaşın.

mustafa_cmbz

bu gibi tasarımlarda panel gücü min max. bulutlu havalardaki üretimler ve tüketimler hesaplanarak panel gücü ve voltajı seçilir.Sanırım siz bu konularda hatalar yaptınız.

Bu gibi panelli bir tasarım yapmıştı daha önce çalıştığım iş yerindeki vatandaşlar mppt kullanıyorlardı kartta ve mükemmel performans sergiliyordu.Buda bulutlu havalarda bile çalışacak şekilde bir imkan sağlıyordu.Şayet mppt kullanmıyorsanız panel gücünü yükseltmenizde fayda var panel gücünün yükselmesi demek yüzey alanın büyümesi demek bu da daha az ışık ta bir önceki panele göre daha iyi verim demek gibi düşünebilirsiniz..

birde bu tarz güneş paneli ile çalışan devrelerde akü vs olacak ise cihazın güneş olmadığı durumlarda kaç saat çalışması gerekiyor ise ona uygun akü kapasitesi seçilmeside gerekecektir.Bunlarıda atlamayın.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 11 Nisan 2024, 05:48:59SIM800 modülü şebeke bağlantısı kurarken aşırı akım çekiyor.

Bence problem bu modülün çektiği akım ile alakalı.

Skobu besleme hattına bağlayarak durumu gözlemleyebilirsin.
Skop yoksa ölçü aleti de denenebilir...

Abi ortada şema yok bir şey yok. Buna rağmen insanlar nasıl bu kadar rahat konuşabiliyor ben şaşıyorum.