Kutuplu 805 kılıf kondansatör?

Başlatan erkan614, 09 Mayıs 2024, 16:48:25

erkan614

İyi günler Arkadaşlar
smd 805 kılıfında kutuplu bir kondansatör istesem tantal kapasitörler dışında bir seçeneğim var mı?

power20

Kutuplu olması nasıl bir avantaj sağlıyor?

farukozer23

Polymer kapasitörler var ama onlarda tantalların bir çeşidi galiba.

kimlenbu

tantal kapasitörde en ufak a case var bildiğim, o da yan yana 2 tane 0805 konmuş kadar yer kaplar.

M.Salim GÜLLÜCE

Kutuplu olması neden gerekli, hemde 805 kılıf?
MLCC kapasitörler Tantalı aratmaz ayrıca kutupsuz oluşu da büyük avantaj.

picmanya

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 10 Mayıs 2024, 18:13:02Kutuplu olması neden gerekli, hemde 805 kılıf?
MLCC kapasitörler Tantalı aratmaz ayrıca kutupsuz oluşu da büyük avantaj.

işlemci ve ic lerde 100 nF. 1206 kılıf kutupsuz seramik kapasiteye paralel olarak, önerildiğinden dolayı, sürekli
CaseA (1206 kılıf pedi olarak çizerim) kutuplu kapasite takıyordum. 1-10 uF. arası iş görüyordu.
Sanıyorum CaseA/1206 kılıf kutuplu kapasite tantal oluyor hep bunu bulabiliyordum.

Asıl sıkıntım şu CaseA/1206 kılıfa takılan kutuplu tantal 4 lira iken,
aynı kılıfa takılan aynı kapasite ve voltaj değerinde kutupsuz seramik kapasite 1 lira,
aralarında tam 3-4 kat gibi bir fark var.

Bunlar birbirinin yerine oluyormu? olurmu? bende bu sorunun cevabını arıyordum. Burasıyla karşılaştım.
Case kılıf kutuplu kapasiteden-Tantaldan kurtulabiliyorsam iyi olacak.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Mayıs 2024, 12:43:43işlemci ve ic lerde 100 nF. 1206 kılıf kutupsuz seramik kapasiteye paralel olarak, önerildiğinden dolayı, sürekli
CaseA (1206 kılıf pedi olarak çizerim) kutuplu kapasite takıyordum. 1-10 uF. arası iş görüyordu.
Sanıyorum CaseA/1206 kılıf kutuplu kapasite tantal oluyor hep bunu bulabiliyordum.

Asıl sıkıntım şu CaseA/1206 kılıfa takılan kutuplu tantal 4 lira iken,
aynı kılıfa takılan aynı kapasite ve voltaj değerinde kutupsuz seramik kapasite 1 lira,
aralarında tam 3-4 kat gibi bir fark var.

Bunlar birbirinin yerine oluyormu? olurmu? bende bu sorunun cevabını arıyordum. Burasıyla karşılaştım.
Case kılıf kutuplu kapasiteden-Tantaldan kurtulabiliyorsam iyi olacak.

Ben tantal kullanmayı bırakalı çok oldu. MLCC istediğim kılıf ve kapasiteye erişebildikten sonra.
Hiç bir sıkıntımda olmadı şimdiye kadar.
Sadece yüksek volytajda yüksek kapasite istersen sıkıntın olur ki Tantalda da zaten aynı problemle karşılaşırsın.

Hiç düşünme MLCC kullan
Ama besleme girişine mutlaka bir bead koy.
Örnek: 3D gerçek boyutlarıyladır.
100n ile 10µ arasındaki tek fark yüksekliğidir.

picmanya

en düşük 3 mm. yüksekliğe kadar problemim yok. zaten büyük dertti bu kutuplu tantallar,
hem kutuplu hem fiyat 3-4 misliydi. bende kurtuldum gitti ozaman.

bead dediğiniz; ferrite bead ferrit fitre değilmi?

o filtre bende step down regüle çıkışında oluyor veya ADC kullanacağım zaman ADC besleme hattına koyuyorum.
işlemci ve dijital çalışan ic leri direk step down regüle yada lineer regüleden besliyorum ben.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Mayıs 2024, 22:01:01en düşük 3 mm. yüksekliğe kadar problemim yok. zaten büyük dertti bu kutuplu tantallar,
hem kutuplu hem fiyat 3-4 misliydi. bende kurtuldum gitti ozaman.

bead dediğiniz; ferrite bead ferrit fitre değilmi?

o filtre bende step down regüle çıkışında oluyor veya ADC kullanacağım zaman ADC besleme hattına koyuyorum.
işlemci ve dijital çalışan ic leri direk step down regüle yada lineer regüleden besliyorum ben.

Aklına gelen hemen her yere koy bence.
MCU için 1, Başka device kullanacaksan onun için +1 gibi...
Regüle çıkışından boat gibi beadlerle dağıtım yap.
100MHz de 600 ohm empedansı olanı tercih ediyorum ben.
Mümkün olduğunca da çipe yakın koyuyorum Bead ile PI filitreyi.
Çok faydasını gördüm endüstriyel uygulamalarda.

picmanya

Çok karmaşık ortamlara iş yapmamış olsam gerek, problem henüz yaşamadım.  yinede 3 kere tahtaya vurmak lazım.
Analog ihtiyacım olduğunda; İşlemci AVDD / AVSS besleme hatları, opamp beslemesi
ve opamp girişine bağlanan pot ve benzeri kısaca analog besleme kısımlarını topdan
0,1R. direnç üzerinden pi filtreliyorum. besleme açısından ferrit beadla aynı işi benim işlerimde görüyor diye düşünüyorum.
yalnız benim analog verilerim hep düz DC gerilim cinsinden oldular, karmaşık farklı sinyal işlemem henüz gerekmedi.
0-5 V. / 0-3.3 V. / 1-5V. / 2-10 V. yada 0-20 mA yada 4-20 mA. , 0-25 mA. den dönüşümleri gibi şeyler yani hep düz DC gerilim üzerinden dönüşümler kısaca.

eskiden pek hesaplamazdım ama devrede gereksizse tek bir direnç bile gözüme geliyor.
aynı elemanın, çalışmasını sağlamanın ucuz alternatifi varsa bunu tercih ediyorum.

ama yinede size itiraz etmeyeceğim haklısınız, ferrtie bead kullanmak gerekir. faydası çok olur.

M.Salim GÜLLÜCE

Örnek olsun diye.
ilgisiz bir şekilde ölçü aleti probunu makinanın toprağına dokundurunca reset alıyordu.
PCB ye GND ye bile cımbızla dokunsam işlemci resetleniyordu.

Bu sistemi kullandıktan sonra hiç başıma bir daha gelmedi.
Bizim sistem hem kompleks hemde Floatig Point çalışıyor.
Şebeke toprağından izole yani.

PIC32MK xx MC serisi için tasarlandı.
4 kanal PWM kontrolü yapan bir sistem.
Bir sürü de analog ve digital girişi war.

M_B

@M.Salim GÜLLÜCE hocam,
Paylaştıgınız ilk resimdeki LM1117-3v3 cıkısındaki Bead modeli ögrenebilirmiyim.
Birde secerken neye dikkat etmek lazım.
Teşekkürler.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

picmanya

Hocam ilk fotodaki devrede LM117 girişine DC. 5 volt verilip çıkışından 3,3 V. alınmış olarak gördüm ben.
5 volt az gelmez mi? Sınırda kalınmış gibi.! İstenildiği gibi çalıştığına göre,
markalı kaliteli bir regüle ve çıkışından düşük akım çekilmiş olmalı galiba.
Devreler harika duruyorlar, ama bana uzak işler bunlar. Paraya kıyamam birkere.
Ferrit ve kapasiteler bedavadan hediye gelse, kıyıp takmam ben bu kadar bol, uyku tutmaz beni.

Bu tarz karmaşık bir işim olmadıda, çok problem yaşarsam, sanıyorum izole DC DC konverter kullanırdım galiba.
farklı toprak izolasyonunda-bağlantısında kesin çözüm diyorlar.
bir zamanlar elektronik adlı üyenin yazısı toprak izolasyonunda şifa gibi gelmişti. Faydası olmuştu.
Allah Razı olsun ondan.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Mayıs 2024, 23:10:30Hocam ilk fotodaki devrede LM117 girişine DC. 5 volt verilip çıkışından 3,3 V. alınmış olarak gördüm ben.
5 volt az gelmez mi? Sınırda kalınmış gibi.! İstenildiği gibi çalıştığına göre,
markalı kaliteli bir regüle ve çıkışından düşük akım çekilmiş olmalı galiba.
Devreler harika duruyorlar, ama bana uzak işler bunlar. Paraya kıyamam birkere.
Ferrit ve kapasiteler bedavadan hediye gelse, kıyıp takmam ben bu kadar bol, uyku tutmaz beni.

Bu tarz karmaşık bir işim olmadıda, çok problem yaşarsam, sanıyorum izole DC DC konverter kullanırdım galiba.
farklı toprak izolasyonunda-bağlantısında kesin çözüm diyorlar.
bir zamanlar elektronik adlı üyenin yazısı toprak izolasyonunda şifa gibi gelmişti. Faydası olmuştu.
Allah Razı olsun ondan.
Bizim makinalarda malzemenin parası 2. planda kalır.
100.000 500.000 € arası makinalarımızın fiyatı.
Diğer maliyetlerin yanında devede tüy bile değil.

Yaptığınız iş kaliteyse ucuza maletmeye çalışmayın fiyatı artırın.

Ben 1206 kullandım. Siz daha küçüğünü de kullanabilirsiniz

picmanya

Hocam 100 MHz. falan yazıyorya.!
Düz DC gerilim dönüşüm uygulamalarında, bu ferritlerin frekans olayı kısmı yani iş görmeyip bildiğimiz direnç değeri gösterebiliyor olabilirler mi? Sonucda avometre ile ölçüldüğünde bunlarında sabit bir DC direnci var. Ben düz DC uygulamalarında bu yüzden 0,1 R civarı basit 2 dirençle PI filtreyi yapıp uyguluyorum. Hem DC +V. hemde DC 0V. kısmını dirençden geçirip filtreliyorum. Filtrelemediğimde hata olduğunu farkedebiliyorum. Ama direnç yerine bobin kullandığımda da farkı göremiyorum. Yalnız sinyal dalgalı DC veya AC değil bunu belirteyim. Sonucda iki bobin kullanacağım fiyatına bakılmayabilir ama bana ters işte gerekmiyorsa niye kullanayım hesabı benimkisi. Ama yinede en ucuz bobin fiyatına 50-100 direnç veya fazlası rahat alınabiliyor. Bazen bitip kalmayıp farklı değerlerdede ve kılıfda kullanım gerektirebiliyor. Birde 1206 kılıf ve daha küçük ferrit bead-bobinlerin içinde tel emaye sargı olabiliyormuki? Emaye tel sargı varsa anlarımda, sargı yoksa çok küçükleri besleme kısmında kullanımda hikaye olabilir belki.  Yüksek frekanslı AC sinyal ve değişken nabazalı DC sinyal hatlarında iş görür ayrı tabi.