SIM800C ile Google e-tablo

Başlatan arci03, 14 Mayıs 2024, 06:42:12

arci03

Merhaba;
Google e-tablolara veri gönderme hakkında denemeler yapıyorum. altta yazılı olan at komutları ile veri bazen e-tabloya yazılıyor ama çoğunlukla baglantı hatası vermektedir neden yazdığını yada yazmadığını anlayamadım. konu hakkında yardımcı olur musunuz.

AT+SSLOPT=0,1
AT+SAPBR=3,1,"Contype","GPRS"
AT+SAPBR=3,1,"APN","vodafone"
AT+SAPBR=1,1
AT+SAPBR=2,1
AT+CSQ
AT+COPS?
AT+HTTPINIT
AT+HTTPPARA=CID,1
AT+HTTPSSL=1
AT+HTTPPARA=URL,https://script.google.com/macros/s/AKfycbwk5Zxvq5OeEwQcCRbUbgPlj6d9Jm8HPnHHUMw15oeRSz0D7W2Ai4kClQlbpk7exdK2/exec?ID=1KPnScZPRevMK7P7bY8SUQs4Pd4OItxp3KYgCUH1gp2c&func=Create&Referans=Test&Adet=1&Hurda=0&Kayit=1
AT+HTTPPARA=REDIR,1
AT+HTTPACTION=0
AT+HTTPREAD
AT+HTTPTERM

fide

GSM modül bağlantı yapmak için belirli bir süre istiyor. Komutları arka arkaya gönderiyorsanız bağlantı sağlanmadan önce bağlantı isteği gönderiyor olabilirsiniz. Bazen 1-2sn bağlantı sağlanırken bazen 8-10sn bulabiliyor.

Burada takip etmeniz gereken durum at komutlarını gönderdikten sonra komutlara gelen cevap içinde connect/connection estabilished / ok gibi cevapları aldıktan sonra bağlantı isteğini gerçekleştirmek.

Kullandığınız medyayı (mcu/pc/esp32/Pi pico - Arduino/c++/c#/micropython/python) bilmiyorum ama genel olarak karşılaştığım sıkıntı bu.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

kimlenbu

@fide'nin cevabına katılıyorum, AT komutlarını böyle peş peşe kullanamazsınız. En kötü çözümlerden birisi araya delay koymak ama bu yöntem sadece prototipi denerken komutları incelemek için uygulanabilir, bazen bağlantı hatası yüzünden bazen de bir önceki at komutu henüz işlemde olduğu için hataya sebep olur. Bazen komutun cevap vermesi 1sn sürüyor, bazı komutlar 5sn sürüyor, bazen bağlantı kalitesine göre değişen sürelerde vakit alıyor.

Datasheet'te her komuta gelebilecek cevaplar yazar, her komuttan sonra "OK","ERROR" gibi cevapları tercihen receive interrupt ile kontrol edip bir sonraki komutu ona göre işleme almanız gerekiyor.

Zaten her bağlantı gerektiren komuttan önce mevcut bağlantı durumunuzu sorgulamanız gerekiyor, bağlı olduğunuz baz istasyonu değişse bile tekrar bağlantı kurmanız gerekebiliyor. Bütün senaryoları test etmeden sahaya cihaz koyarsanız başınızın çok ağrıyacağına garanti verebilirim.

Ayrıca modülün hard reset ucunu mutlaka işlemciye bağlayın, bazen ne yaparsanız yapın kilitlenip kalıyor (SIM808'de başıma geldi)

arci03

Merhaba;
Cevaplar için teşekkürler. SIM800 ile daha önceden çalıştığım için bahsettiğiniz problemleri tecrübe etmiştim. Tüm gönderdiğim kodların "OK" şeklinde cevabını alarak bir sonraki komutu göndermekteyim.
Burada en çok belirsiz olan AT+HTTPACTION=0 komutu şebekenin durumuna göre 5sn ila 30sn arası dönüş yapıyor. Bunuda takip ettiğimde
+HTTPACTION: 0,606,0
+HTTPACTION: 0,605,0
şekilinde dönüşler alıyorum bu hata kodlarıda SSL bağlantı onaylama hataları şeklinde karşıma çıkıyor.
her nasılsa arada +HTTPACTION: 0,603,0 bu şekilde hata kpdu ile dönüş yapsa dahi verileri e-tabloya kaydediyor. SSL ile kaynaklı olduğu nu düşünsemde arada çalışması beni çıkmaza soktu

kimlenbu

O zaman kayıt başarılı eklendi mi diye tabloya sorgu gönderip ayrıca kontrol etmek gerekecek. Server tarafında da kodlama gerekebilir.

arci03

aslında bağlantı gerçekleştiğinde bir geri dönüş oluyor eğer herşey tam gerçekleşirse size +HTTPACTION: 0,307,1070 gibi bir dönüş yapıyor buradaki 1070 aslında siteden alınan verinin bboyutu hatalı bir sonuç olduğunda burası sıfır olarak dönüyor.
nette ve youtube da genel olarak kontrol ettim ve bazı açıklamalarda 2G sinyal kaynaklı bağlantı ya sağlanamıyor yada gecikme kaynaklı bağlantı hatası veriyormuş test yaptığım noktada normal telefonlarda problem olmasada çekim gücü biraz düşük. testi açık alanda tekrar yapmayı planlıyorum.

fide

GSM modüllerde ip numarası ile istek yapma gibi bir durum var. Telit ve Quectel'de ya ip numarası ile istek yapmanız gerekir yada ip numarası ile ulaşılabilen bir siteye istek yapılması gerekir. GSM modül üzerinde DNS hizmeti yok bundan kaynaklı diye hatırlıyorum. Veri upload edildiğine göre bu durum bir şekilde çözülüyor ama aklınızın bir köşesinde dursun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

arci03

Başka bir site ile yapmayı bende düşündüm firebase ile uğraşırken bu şekilde bir çözüm yapmayı denedim malesef php web sayfası işini tam olarak kavrayamadım. Şimdilik bu şekilde test edip duruma göre alternatiflere bakacağım.

Epsilon

@arci03
İşinize yarar mı bilmiyorum ,videoda SIM 800 ile google e-tablo ile ilgili bir video var
Google un belki dönen error mesajlarına göre desteğide olabilir
Ayrıca SMS lerle ilgili e-tablodan SMS gönderme uygulamasıda var Belki siteye gerek kalmayailir

https://workspace.google.com/marketplace/app/sheet_sms/365372815434

triyak

sim800 kullanan birilerini bulmuşken konudan alakasız 1 2 soru sorayım. Modül 2g destekliyor ama ben buna 4.5g destekli sim kart takınca operatörden ayar yapmam gerekli mi? Misal turkcell hat için, turkceli arayıp hattımı sadece 2g de kullanmak istiyorum demem gerekli mi?  yada diğer hatlar için dikkat etmem gerekli bir şey var mı?

arci03

Kullandığım normal özel istekle alınan bir sim kart değil internete bağlanağı zaman APN girmek gerekiyor buda kullanılan operatore göre değişiyor. internette APN sini bulduktan sonra özel birşey yok. bu şekilde ayrıca bir ayara gerek olmamalı.
bazı kişiler sim kartı normal telefona takıp bu ayar vs yapıp o şekilde kullanabileceğinide söylüyorlar.