SMPS Tasarımı Sorunsalı

Başlatan Mnemonic, 14 Mayıs 2024, 15:33:22

Mnemonic

Sevgili arkadaşlar,
bir süredir yeni bir SMPS tasarımı üzerinde çalışıyorum ama stabiliteyi elde edemedim. 50V seviyesine kadar bir sıkıntı yok ama giriş gerilimini 50V üzerine çıkardığım anda SMPS entegresini kaybediyorum. ürün olarak Viper 115 ve Viper 013 kullanıyorum. St'nin kendi sitesindeki E-Design suit ile hesapları yaptım datashetleri ve KB'leri okudum pinler üzerinde olması gereken tüm gerilim seviyeleri doğru ama neden arıza yaptığını bir türlü cözemedim. Açık şema be bağlantıları kontrol ettim. örnek devreler ile hem değerleri hem bağlantıları karşılaştırdım. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

ST E-design suit üzerindeki değerler

Benim tasarladığım devre

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mnemonic - 14 Mayıs 2024, 15:33:22Sevgili arkadaşlar,
bir süredir yeni bir SMPS tasarımı üzerinde çalışıyorum ama stabiliteyi elde edemedim. 50V seviyesine kadar bir sıkıntı yok ama giriş gerilimini 50V üzerine çıkardığım anda SMPS entegresini kaybediyorum. ürün olarak Viper 115 ve Viper 013 kullanıyorum. St'nin kendi sitesindeki E-Design suit ile hesapları yaptım datashetleri ve KB'leri okudum pinler üzerinde olması gereken tüm gerilim seviyeleri doğru ama neden arıza yaptığını bir türlü cözemedim. Açık şema be bağlantıları kontrol ettim. örnek devreler ile hem değerleri hem bağlantıları karşılaştırdım. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

ST E-design suit üzerindeki değerler

Benim tasarladığım devre

Girişteki 10uF kapasitörleri seri bağlamanızdaki amaç nedir? Neden bu kısmı böyle yaptınız?
Birde bu viperler, tny ler ve toplar sıkıntılı çiplerdir. Piyasada da bolca çakması mevcuttur.
ego=1/Knowledge

Mnemonic

Daha önce yapmış olduğum SMPS tasarımlarında da girişte aynı topolojiyi kullandım. ürettiğimiz ürünler yanlışlıkla 3faz prizde faz faz takılabiliyor. bu durumda giriş kondansatörleri 800V gerilime dayanabilsin diye yapıyorum. konudan bağımsız bir durum. şu anda devreyi DC güç kaynağı ile besleyerek kontrol ediyorum ve 50V üzerine çıkamıyorum

Tasarım  Ar-ge sürecinde olduğu için ürünler Mouser'den alındı entegrelerin çakma olma ihtimali yok

Epsilon

Alıntı yapılan: Mnemonic - 14 Mayıs 2024, 16:02:38şu anda devreyi DC güç kaynağı ile besleyerek kontrol ediyorum ve 50V üzerine çıkamıyorum

Nasıl yani çipin besleme voltajımı DC 50 Volttan sonramı sorun çıkartıyor?

Mnemonic

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Mayıs 2024, 16:07:16Nasıl yani çipin besleme voltajımı DC 50 Volttan sonramı sorun çıkartıyor?

Giriş gerilimi 50V'a kadar olduğunda herşey normal 50V üzerine çıktığında arıza yapıyor

Epsilon

ST nin tasarladığı primer kısmındaki devreyi birebir neden uygulamıyorsunuz?

Mnemonic

Primer kısmından kastiniz drain öncesi kısım mı. Az önce de bahsettiğim gibi onu yüksek gerilim koruması için yapıyorum. Orası zaten DC 300V kısmı konu ile alakası yok ki. Ben daha orayı 50V'a çıkardığında problem oluyor

Epsilon

Yani adamlar demişki girişe bir bobin, bobinin önüne çıkışına elko bağlayacaksın bir diyot birde direnç var
o kadar
Siz oraya farklı bir devre eklerseniz çalışmazki.
Ayrıca datasheete tam bakmadım ama oradaki o direnç önemli çekilecek güce ve çıkış voltajına göre hesabı vardı galiba

Yüksek voltaj için girişine sigorta koyarsınız.Adı aklıma gelmedi şu mavi komponentten koyarsınız atar devreyi korur.

Mnemonic

Orada farklı bir devre yok ki. Burada görmediğiniz bir köprü diyor var. Sonuçta ben aynı tank devresi ile entegrenin drain bacağından DC veriyorum. Devrenin girişinde anormal bir durum yok. O tank devresini koymasamda direk DC verebilirim

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mnemonic - 14 Mayıs 2024, 16:28:02Orada farklı bir devre yok ki. Burada görmediğiniz bir köprü diyor var. Sonuçta ben aynı tank devresi ile entegrenin drain bacağından DC veriyorum. Devrenin girişinde anormal bir durum yok. O tank devresini koymasamda direk DC verebilirim
Birde piyasadan bir viper alıp deneyin bakalım.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

FB devresi epey netameli sanırım.
iki çizim arasında çok büyük farklar war.

Mr.Thinking

Fb devresindeki 110K yı, iki tane 220k yı paralel bağlayarak deneyin birde.
ego=1/Knowledge

Mnemonic

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 14 Mayıs 2024, 17:25:16FB devresi epey netameli sanırım.
iki çizim arasında çok büyük farklar war.

Ne gibi farklar var. gözünüze ne çarptı

14 Mayıs 2024, 17:40:11
Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 14 Mayıs 2024, 17:33:49Fb devresindeki 110K yı, iki tane 220k yı paralel bağlayarak deneyin birde.

Ne sağlamış olacağız bu sayede ?dirençerin gücü ile mi sorun yaşandığını düşünüyorsunuz ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mnemonic - 14 Mayıs 2024, 17:39:40Ne gibi farklar var. gözünüze ne çarptı

14 Mayıs 2024, 17:40:11
Ne sağlamış olacağız bu sayede ?dirençerin gücü ile mi sorun yaşandığını düşünüyorsunuz ?
Sadece deneyin...
Bu tip direnç bağlantı şeklinin teoride bir yeri olmalı. Çünkü bazı opamp devresi kazançlarında 20K kullanmak yerine 15K+5K şeklinde kullanımlar görüyorum kritik devrelerde. Belli ki bir sebebi var. Sadece deneyin. Teorisini bilmiyorum. Bu konu başka bir başlık konusu. Sadece dene ne kaybedersin.
İstersen bir araştır. Yada kirşof a bir bak.
ego=1/Knowledge

Epsilon

Öncelikle sitesinin tasarımı trafolu chipin beslemesi buradan yapılıyor
Bu topolojiden olmayacak deniyorsa bunlarıda izah edilmesi gerekiyordu
15 volt 0,4 amper çıkışlı bu cipin kullanıldığı devre aşağıda.

devre" border="0