Güneş enerjisi ve paneller üzerine sohbet.

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 19 Mayıs 2024, 00:21:12

M.Salim GÜLLÜCE

Yıldız Üniversitesi hocası Pr. Ahmet Faruk Bakan ile yapılan bir Güneş enerjisi ve güneş panelleri üzerine bilgiler içeren bir sohbet vidyosu.

Epsilon

Prof.Ahmet Faruk Bakan' ın "Analog Elektronik" başlıklı birkaç ders pdfini indirmiştim.
Konuları anlaşılır şekilde çok güzel anlatıyor.1997 yılındaki yüksek Lisans tezinde'de  mükemmel bilgiler var.
Bu Profesörün hocasıda Prof. Hacı Bodur hoca .Bu hocanın da Power Elektronik konusunda mükemmel yazıları var.
Allah (C.C) hepsine uzun ömürler versin

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Mayıs 2024, 11:39:00Prof.Ahmet Faruk Bakan' ın "Analog Elektronik" başlıklı birkaç ders pdfini indirmiştim.
Konuları anlaşılır şekilde çok güzel anlatıyor.1997 yılındaki yüksek Lisans tezinde'de  mükemmel bilgiler var.
Bu Profesörün hocasıda Prof. Hacı Bodur hoca .Bu hocanın da Power Elektronik konusunda mükemmel yazıları var.
Allah (C.C) hepsine uzun ömürler versin

Hacı Bodur ilede yakın temasım olmuştu geçmişte.
Teoride çok iyi olmasına karşılık saha çalışmaları çok az.

tunayk

Dünden bugüne pek değişen bişey yok. Maalesef hocalarımızın büyük bir kısmı sahadan çok uzak. Uzmanlıkları da tıbbi branşlara benzer şekilde maalesef çok derin ama dar bir alanda kalıyor. Bütüncül, laboratuvar dışına çıkacak çözümler çok nadir.

Epsilon

Birkaç yıl önce.Ankara da bir kimya mühendisliği lab ında asistanların yaptığı deneylerdeki elektronik alyapının basitliği karşısında şok olmuştum.Hatta isvecli bir profa sorduğum sorunun cevabında tam olarak ne demek istiyor diye sorduğumda.o asistan utana sıkıla "Abi benim ingilizcem iyi değildir" dediğini.Yine üniversite 4.sınıfta okuyan bir genç,sorduğum soruya"Siz bunları nereden biliyorsunuz " deyince yine şok olmuştum
Malesef Türkiye'de birkaç büyük üniversite dışında iyi bir eğitim verilemiyor.
Amerikadaki bir üniversitede adam tezini bitiriyor.Daha sonra projesinin çalışır haldeki videosunu yotube da yayınlıyor.
3 tane Amerikalı liselinin bundan 7-8 yıl önce yaptıkları spektrfotometrenin videosunu seyrettim.Metal muhafazaya konan metalin ne olduğunu size söylüyordu.