pic ile step motor kontrolü

Başlatan picture, 16 Şubat 2006, 02:25:56

picture

Arkadaşlar 16F84A ile step motor kontrolü yapıcam.Yapmam gereken picin portlarına bağlanmış 2 buton ile step motoru döndürmek.Butonlardan biri sağa döndürücek diğeri sola döndürecek.Şu anda elimde programlanmış bir pic ve motor var,fakat bundan sonra nasıl bi devre kurmam gerekiyor bu projeyi tamamlamak için.Bu konuda oldukça acemiyim yardımlarınızı bekliyorum.

stlg

Sevgili picture
Arkadasım elimde programlanmıs bir pıc ve bir motor var diyorsun  oyleyse bu motor ve pıc icin semada vardır yoksa programlı pıc demekle
neyi kastediyorsun step motor icin yazılmıs oyle değilmi yok değilse internetten (step motor pıc) olarak arattır bir suru proje var yoksa sen bu programı kendin yazacaksın step motorunun ozelligine gore pıc cıkıslarına transistor yada mosfet baglayıp step motorun sargılarına sıra ile gerilim vereceksin kullandıgın butonları pıc ile okuyup buna gore bu sırayı duz ve tersine olarak cıkıslara ileteceksin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Sevgili  picture
Arkadasım asagıdaki linkte bazı bilgiler var umarım faydalı olur kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/206521/step-bilgi.doc.html

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

picture

Aslında bu proje için Protopic lite  deneme kartı kullanıcaktım yani pic çıkşları bu kart üzrinden alınıp bir sürücü devre ile step motor girişlerine uygulanıyor.Böyle olduğunda çokta zor değil Fakat kart çalışmıyor.Bu durumda bana bir devre şeması lağzım,bu uygulamayı deneme kartsız gerçekleştirebilmek için.
Şimdiden teşekkürler.

karacammm

UCN5804B DENEN BİR ENTEGRE VAR ONU TEMİN ET BİR UNİPOLAR STEP MOTOR BUL BİR ADET DE 16F84 BUL UCN NİN DÖRT TANE KONTROL GİRİŞİ VAR YÖN , ADIM ,ADIM MODU VE YETKİLENDİRME BU DÖRT GİRİŞİ PİCLE KONTROL EDİCEN EN FAZLA 50 SATIRLIK BİR PROGRAMA İHTİYACIN VAR PİCBASİC İLE YAZARSAN DAHADA AZ

sekerb

senin dediğin projenin aynısını ben zamanında CCS PIC C ile iki motor için yapmıştım. UCN yerine ULN2003A kullandım. ULN bir buffer. tek farkı çıkışı tersleyip de veriyor. o yüzden programda bitleri ters kullandım. İstiyorsan sana gönderebilrim.(hemen paylaş bakımdaymış buraya link atamıyorum mailini verirsen gönderirim.) Proteusta kurulu devresi de var, ama Ares kısmı sana ait :)

profahmet

istediğin şema ve yazılım burda var
www.profahmet.com.tr.tc