uzaktan kumanda ile kapı açma kapama

Başlatan fatihlee, 17 Şubat 2006, 10:11:17

fatihlee

arkadaşlar uzaktan kumanda ile garaj kapısını açıp kapatmak istiyorum.bu iş tekerlekli kapı yapılacak elektrik motoru ucuna dişli takılıp kapının ileri geri gitmesi saglanacak . bu sistem için neler gerekli ? ugrasan arkadaşlardan yardım bekliyorum
Everything for PicProje

otm

merhaba
bu işin mekanik kısmı bambaşka bir konu.ancak elektronik kısmı için kullanabileceğiniz uzaktan kumanda devresi bordun başka bir bölümünde yayınlandı.bu devreyi kullanabilirsiniz.kapının yönü içinse en basit şekilde dc motorun besleme polaritesini değiştirerek yapabilirsiniz.bunun için devredeki kanallardan ikisini kullanıp role ile motoru sürebilirisiniz

sahinler64

kardeşim bunu daha önce yapmadıysan işin zor ve hiç görmediysen.
ayrıca kapı sağa-solamı yoksa aşağı-yukarımı hareket ediyor.biraz bilgi verirmisin
neyse ben daha önce yaptım.iş biraz yorucu ama zevk verici.
şimdi sana gerekli malzemelere gelince;
1:ilk önce 1adet redüktörlü motor (32-36 devir çıkış verecek olan)
2:kapının eni kadar dişli ve zincir takımı.veya dişlilerden oluşan dişli takımı
3:motora nasıl kumanda edeceksen kumanda ve elektronik aksaam(role,sensör,vs...)
4:biraz da sabır.....
kendin yaparsan yaptığın işten zevk alacağına garanti veriyorum ama istek varsa.
SAYGILARIMLA...

stlg

Sevgili fatihlee

Arkadasım bu sistemde kapının iki yanına iki adet sensor proxımıty tip baglamalısın mekanik switcde olur ancak acık alanda yagmur ve toz cok kısa bir surede bu sistemi bozar elektrige gelince reduktorlu bir motor istenilen hıza uygun iki kontaktor ileri geri icin ve ister formumuzdan ister baska yerlerden iki kanal rf uzaktan kumanda ileri basılınca ileri kontaktoru kilitlenir ve bununla ilgili sensoru gorunceye kadar kapı ilerler ve durur diger tarafada aynı şekilde calısır burada onemli sey uk devresinin elektrik aksamından uzak tutulması birde kapının tam onune bir sey geldiginde genel stop yapan fotosel turu bir uygulama kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

fatihlee

ilgilenen arkadaşlara çok teşekkur ederim.şahinler64 arkadaş kapı sağa ve sola hareket edecek.
Everything for PicProje

fsan

@fatihlee
kardes ilginc bir proje, basarilar dilerim.

Alıntı yapılan: "sahinler64"
neyse ben daha önce yaptım.iş biraz yorucu ama zevk verici.
şimdi sana gerekli malzemelere gelince;
1:ilk önce 1adet redüktörlü motor (32-36 devir çıkış verecek olan)
2:kapının eni kadar dişli ve zincir takımı.veya dişlilerden oluşan dişli takımı
3:motora nasıl kumanda edeceksen kumanda ve elektronik aksaam(role,sensör,vs...)
4:biraz da sabır.....
kendin yaparsan yaptığın işten zevk alacağına garanti veriyorum ama istek varsa.

@sahinler64
kardes bu mekanik elektronik karisimi isler mutlaka zevkli bir is olsa gerek :)

aklima söyle birsey geldi
kapiyi hareket ettirmekte kullanmak icin hurda bisikletlerden bikac zincir bulup arka arkaya seri baglansa, ayrica tekerlerdeki dislilerde cikarilip motora bir sekilde baglanip kullanilsa olurmu? yoksa daha güclü bir seylermi gerekir?
Bu tür seyler nasil bir prensip ile calisir?  

Zaten hep elektronik ile ugrasip duruyoruz orasini hallederiz, yalnziz mekanik isler baska bir olay :) Bu konuda uzman/tercübeli arkadaslar resimler veya basit cizimlerle fikirler/örnekler sunarlarsa cok iyi olurdu

sahinler64

kapı saga-sola acılacak ıse isimiz pek zor değil.resim ve cızıme gelince:bir kac gun ıcınde hazırlayıp forma ekleyeceğım.gerekirse yapmıs oldugum bir projenin bir kac fotosunu cekip forma ekleyeceğım.kısaca acıklayacak olur isek soyle:
kapı icin ozel zincirler var ve bu zıncıre gore dişli ler mevcut.zincir icin ayrıca bir gerdirme aparatıda mevcut.
zincir kapıya gerdirilip motora (redüktore) dişle takılacak ve uygun bir yere (kapının icine veya dısına) motor monte edilecek zincır ve dişli birbirine temaslı yani dişli motor tarafından döndürüldüğünde zinciri tam tutup kapıyı cekebilecek ve itebilecek şekilde monte edilecek.en zor ve yorucu kısmı burasıydı yanı motoru ve dişli kısmını kapıya monte etme asaması.geriye sadece elektrik baglantısı ve elektronik kumanda sistemi kalıyor ve bir de motoru kapı açıldığında ve kapandığında veya kapının onune bir engel geldiğinde (arac.cocuk.vsç)motoru stop yapacak fotosel veya swich bağlantıları.
SAYGILARIMLA...