IRFP460 ve IR21XX sürücü

Başlatan bunalmis, 21 Şubat 2006, 11:21:44

z

Bulunduğum şehirde aradığım her MOS'u bulamadığım için denemelerimde IRFP460 kullanmak zorunda kaldım.

Sürücü olarak da IR2105 kullandım. Ancak yaklaşık 600ns lik dead time değerine sahip sürücü Half bridge bağlantısındaki mosların cross conduction olayına engel olamıyor.

Yaklaşık 500ns lik bölgede moslar çakışıyor ve buda moslarda ısınmaya neden oluyor.

Extra RC network ile gate puls'ları arasında güvenli faz farkı oluşturmak istesem de 5nF gibi yüksek gate kapasitesi IR tipi sürücülerde buna pek izin vermiyor.

IRFP460'ı IR21XX serisi ile çok güvenilir şekilde süren oldu mu?

(Yanlışlıkla IRFP640 yazmışım Doğrusu IRFP460 olacak)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mesmert

bunalmış arkadışım ır2113 kullanmanı tavsiye ederim

otm

IR2110 ile IRFP460 sürdüm.hiçbir problem çıkarmıyor.ama devrenin planlamasındaki hatadan dolayı planlanan değere (40 amper) yaklaşmadan (20-25a) moslr patlıyor.ama dediğim gibi normalde bu entegreyle mos sürmede hiçbir sıkıntı yok ancak benim devredeki hata tamamen bir istisna.

aYe

Selam,

IR21xx serisini de kullandım ama en iyi performansı veren ve en ucuz ve tavsiye edeceğim half biridge sürücüsü şu şekildedir;

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Yüksek hızlı scop yokken bende mosları iyi sürdüğümü sanıyordum.

Zira bahsi geçen  cross conduction (C.C.) 'ın neden olduğu ısınma sistemin çalışmasına engel değil ancak peryodik olarak arızaya neden olacağı kesin.

Tatlısurknazının verdiği sürücü devreyi SMPS uygulamalarında güvenle kullanıyorum. Ancak duty nin 0..100 aralığında sürekli değiştiği uygulamalarda bu devrenin kullanılması mümkün değil.

Bu nedenle IR21XX sürücülere mahkumum.

Öneride bulunan arkadaşlar,

Half bridge modunda çalışan IRFP460'ı mı sürdünüz? Yoksa tek bir MOS'u mu?

C.C. olayına hızlı bir scopla baktınız mı?

100Khzdeki C.C nın neden olacağı ısınma  10Khz deki C.C'nın neden olacağı ısınmanın 10 katı olacaktır. Bu nedenle parmak teması ile yapılan ılıma testinin çok fazla anlamı yok.

Mosları sorunsuz sürdüğünüz uygulamada anahtarlama frekansınız ne civardaydı?

aYe

Psoc benzeri bişey kullanın 16bit pwm'in high low çıkışlarını ayrı pinlerden alıp dead time'ı da istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Bana göre ir21xx'lerin dead time'ı güvenli sınırın altında kalıyor.
En azından piyasa mos'lar için bu böyle.
Bir de dead time ayarlı tip ir21xx'ler varki karaköy piyasasında malesef bulamadım.
Belki siparişle temin edilebilir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Eğer yüksek anahtarlama hızında çalışıyorsanız dead time'ı büyütmek beraberinde nonlinearite problemlerinin belirginleşmesine neden oluyor ki benim uygulamam bunu kesinlikle kaldırmıyor. İlave dead time'ın etkisini kompanze edecek verilerin ürettimi sağlayacak denklemlerin çözümü ise çok değerli servo loop süresinden mikrosaniyelerin çalınmasına neden olacak.

Frekansım düşük olsaydı kesin çözümdü ne varki frekansı daha da artırmak istiyorum.

Neyse sanırım sorunu anladım. Sorun tamamen C.C olayı değil.

Bridge koluna ait mosların DS ve body diod kapasitelerinin her anahtalanışında sıra ile dolup boşalmaları, VDD hattından çekilen akıma bakarak, anahtarlamanın inen çıkan kenarlarında mosların kısa devre oluyor hissini uyandırıyor.

Sorunun bu şekilde olduğunu bir deney düzeneği kurup pratikte de deneyeceğim. Sonuçta kullandığım mosların sözkonusu kapasiteleri hiç düşük değilmiş (Bakmak şimdi aklıma geldi).

barışyk

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2006, 14:01:48
Eğer yüksek anahtarlama hızında çalışıyorsanız dead time'ı büyütmek beraberinde nonlinearite problemlerinin belirginleşmesine neden oluyor ki benim uygulamam bunu kesinlikle kaldırmıyor. İlave dead time'ın etkisini kompanze edecek verilerin ürettimi sağlayacak denklemlerin çözümü ise çok değerli servo loop süresinden mikrosaniyelerin çalınmasına neden olacak.

Frekansım düşük olsaydı kesin çözümdü ne varki frekansı daha da artırmak istiyorum.

Neyse sanırım sorunu anladım. Sorun tamamen C.C olayı değil.

Bridge koluna ait mosların DS ve body diod kapasitelerinin her anahtalanışında sıra ile dolup boşalmaları, VDD hattından çekilen akıma bakarak, anahtarlamanın inen çıkan kenarlarında mosların kısa devre oluyor hissini uyandırıyor.

Sorunun bu şekilde olduğunu bir deney düzeneği kurup pratikte de deneyeceğim. Sonuçta kullandığım mosların sözkonusu kapasiteleri hiç düşük değilmiş (Bakmak şimdi aklıma geldi).

hocam IRFP460 MOS ları IR2113 ile sürdünüz mü? IR2113 dead time i kendisi ayarlayabiliyor mu bu konuda sıkıntı yaşadınız mı? aynı konu üzerinde çalışmalarım var yardımcı olur musunuz?

pisayisi

ir2105 in iletime geçme gecikmesi , kesime geçme gecikmesinin 6 katından fazla. Üstelik gecikme süreleri ,ölü zaman miktarı ile kıyaslanabilcek 700ns ler civarında. Turn on ve off süreleri daha dengeli olan ir2110 kullanmak daha mantıklıdır, ir sitesine baktığınızda ir2105 in artık obsolete ürün kategorisinde olduğu yeni tasarımlar için kullanılmamasının gerekliği görülebilir. Anahtarlama frekansınız yükseldikçe bu gecikme süreleri ciddi bir dengesizlik oluşturacak ve fetlerdeki kayıplar artacaktır. İlave olarak feti hızlı boşaltmak için tek pnp transistorlu ilave bir giriş devresi ile sürücü performansınızı artırıp kayıpları azaltabilirsiniz...
Murat

barışyk

Alıntı yapılan: otm - 21 Şubat 2006, 13:00:18
IR2110 ile IRFP460 sürdüm.hiçbir problem çıkarmıyor.ama devrenin planlamasındaki hatadan dolayı planlanan değere (40 amper) yaklaşmadan (20-25a) moslr patlıyor.ama dediğim gibi normalde bu entegreyle mos sürmede hiçbir sıkıntı yok ancak benim devredeki hata tamamen bir istisna.

hocam bu IR2110 ile IRFP460 mosfetlerini sürdüğünüz devreyi paylaşabilir misiniz? ben bütün olası bağlantılaını denedim ama sürücüler yanıyor bir türlü anlayamadım nedenini.