Win98 makina ve dırt dırt dırt şeklinde diskde ses

Başlatan bunalmis, 21 Şubat 2006, 13:09:12

z

Win98 makina çalışırken klavyeden yada mousedan veri girişi yapıldığı sürece sorun yok ancak makina kendi haline bırakılırsa bir süre sonra diskte bir şeyler araştırılıyor. Bununla ilgili herhangi bir mesaj falan yok fakat disk sürekli dırt dırt seek ediyor.

Klavyede herhangi bir tuşa bastığım anda ses kesiliyor.

Nortonun güncel haliyle defalarca taradım herhangi bir virüse rastlamadım.

Acaba işletim sistemi dosyalarda indexleme falanmı yapıyor diye düşünmeye başladım.

Bu olayla karşılaşan var mı bu sesi nasıl yok ederim?

Kurulumu ve ayarlamaları işkence olan sayısız programdan dolayı makinaya yeniden format atmak istemiyorum.

En azından bu sese neden olan programı dahi silebilirim ancak şüpheliyi yakalayamıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Ctrl+Alt+Del tusu ile açik olan bütün uygulamalara baktin mi? Ayni sorun bendede olmuştu win 98 kullanirken CPU yükü 100% gösteriyordu. Sonra bir spyware sildim, ve bu tikirti durdu ayrica CPU yükü de azaldi.

otm

merhaba
benim bilgisayarda da aynı ses geliyor.western digital markası.işletim sistemi xp.başka disklerde bu ses gelmiyor.daha önceki diskte aynı markaydı ondanda aynı ses geliyordu.

z

98 de CTRL ALT DEL ile XP deki gibi CPU kullanımı vs hakkında detay alınamadığı için elim kolum bağlı durumda.

Makina boşta iken 98 in gösterdiği programlarda açıkcası bana hiç bir şey fade etmiyor. Bu programların listesini aşağıdadır.

Explorer
Ctfmon
Mdm
Fppdis2a
Createcd
Tppaldr
Stimon
Amoumain
Mounter
Systray

Ne olup bittiğini anlamak için Delphinin Winsight programını çalıştırıınca namussuz ses yada program yok oluyor.

Benim HDD nin markası Quantum ancak olayın HDD den kaynaklandığını düşünmüyorum zira diski farklı disklere de kolonladım hepsi de aynısını yapıyor.

otm

bilgisayarında çarpraz bağlı dosyalar olmasın.defrag vs denedinmi.

picusta

Bu processleri tek tek kapayabilirsin.
Süpheli olabilecekler:

Mdm
Fppdis2a
Createcd
Tppaldr
Stimon
Amoumain
Mounter

Olmayanlar:
Explorer
Ctfmon
Systray

aykuto

Zamanlanmış görevleri kontrol etmenizi öneririm. Win98'de belirli bir süre işlem yapılmadan bekleyince diski kontrol eden bir yazılım çalışıyordu hatırladığım kadarıyla. Bende zamanında kullanırken o sese deli olmuştum. İlk windows kurulumunda zamanlanmış görevlere standart olarak ekleniyor. Sonradan istemezseniz sizin kaldırmanız gerekiyor.

fsan

office97 kurulu ise;
start menü --> startup folder'e  office ile ilgili bir dosya yerlestiriyor onu sil gitsin.

timpati

"system mechanic" benzeri bir programla PC'nizi taratın bence, kaldırılmadan silinmiş ve artıkları kalmış bazı programlar olabilir. OS dosyanın diğer parçalarını arıyor olmalı.

arada bir de diski birleştirmek uzun aramaları yokeder, tabii gereksiz gürültüleri de.
why mr. anderson, why ?

z

Startup'da bulunan ofise ait bileseni sildim.
Defrag ile diski duzelttim.

Createcd yi ctrl alt del den sonra durdurdum. (Bir iki bileseni daha duldurdum adlarini hatirlamiyorum.)

Nafile. PC kendi haline birakilinca diskte yaklasik yarim saat sonra dirt dirt sesler basliyor. Belliki diskte birseyler araniyor yada yazma okuma yapiliyor.

Herhangi bir programi calistirirsam ses kesiliyor. Calistirdigim programa gore ya artik ses hic cikmiyor yada makinaya dokunmazsam gene bir yarim saat sonra ayni ses tekrar ortaya cikiyor. Programda mousla bir iki yeri tiklayinca ses gene gidiyor. (Bazi programlar calistirildigi surece ses cikmiyor, programdan cikilinca tekrar olay vuku bululuyor.)

Bu dertten kurtulmak istiyorum ama nasil?

HDD icine agustos bocegi girmis olabilirmi?

byka

dostum bir zamanlar benim de basıma geldi 98 üzerine office xp yüklü makina aynı boyle yapıyordu
office xp yi kaldırınca bu calısmayı bir daha yapmadı ben de bunu üzerine sanırım office hdd düzenleme yapıyor dedim office xp yeniden kurdum ve bu sese alıstım :P
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mcan

autoexec.bat dosyasının içine bir program kendini koymuşmu bir bakmak gerek böyle sistem dışı bir program varsa (c builder gibi) onu kaldırarark deneyim her ihtimale karşı autoexec.bat ın yedeğinide almayı unutmayın

z