Soru: ADC0804 nedir nasıl kullanılır?

Başlatan jadle, 23 Şubat 2006, 20:55:29

jadle

Sanırım hala katalog/datasheet okumada ciddi sorunlarım olduğu için anlamakta güçlük çekiyorum. O yüzden deneyimli arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Çok sık kullanılan bu entegre nasıl kullanılır? Örneğin basit bir volt metre yapmak istersek (e.g. 16F84) nasıl bir yol izlemeliyiz? Vref etc...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

stlg

Sevgili jadle
Arkadasım eger 16f84 ve buna benzer piclerle bu işi yapmak istiyorsan sana tavsiyem adc0831 kullanman  buda 8 bitlik bir a/d cevirici bunu kulanmanda yarar var cunku zaten cok az pini olan bu işlemcilerin pekcok pinini diger işlemlerde kullanacak olman ornegin displey v.s bu entegre iki uc ile data ve clk haberleşiyor bu uclarla alacagın analog bilgiyi dijital olarak pice aktarabilirsin analog girişinde ne olcmek istiyorsan sana kalmış gerilim,akım,ısı vs..vs  adc0804 gelince  8 bitlik bir a/d cevirici bunun farkı bilgiyi dijital olarak 8 uctan paralel olarak dısarı vermesi buda ornegin 16f84 te 8 bacagın işgal edilecegi anlamına gelir tabii bu işlerin en kolayı uzerinde a/d ozelligi olan bir pıc kullanmak kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ipek

Jadle dostum buradan indirip calisma esasini inceleyip yorumlayabilirsin
italyan yazardan alinti LCD volt olcme uygulamasi kolay gelsin....
http://www.hemenpaylas.com/download/235466/ADC804.rar.html