sfırdan renesas

Başlatan Ruges, 24 Şubat 2006, 12:22:34

engin_

Bugün renesas bölümünü baştan sona okudum. Toplu bir yazı dizisi çok iyi fikir.

Bu arada linuxda compiler ben de aradım bulamadım.
http://sourceforge.net/search/?words=renesas&type_of_search=soft İki proje başlatmışlar ama bitmemiş compilerdan bahsetmemişler ama  belki ilerde olur.

Bunun dışında http://www.linux-m32r.org/ m32r için kernel hazırlamışlar.

Ben de düşünüyorum şimdi başlasam elde avuçta hiçbirşey yok. Belki simulasyon ile idare edilir bir müddet ama sonra nasıl olur bilimiyorum.

Bu arada deneyimlerini paylaşan arkadaşlara bir kez daha teşekkürler.

picusta

Dün R8C/13'ün içine ilk programi attim (ufak board'a monte edilmis islemciyi Elektor'dan aldim). Ve LED yanip sönmeye basladi!
Programlamak için sadece bir max232'a ihtiyaç var. Sadece programlamakla kalmiyor içine monitor'de atiyor, böylece ek donanim olmadan debug yapilabiliyor. HEW kullaniyorum. Elektor'un verdigi CD'yi upload edebilirim.

engin_

Bu board ne kadara mal oldu acaba? Cd içeriği nedir? Zahmet olmassa upload ederseniz iyi olur tabi. Bu arada elektro mu elektor mu?

Peşi sıra soru cümleleleri bu ara biraz kararsızımda...

aYe

Sanırsam elektro'dur, elektor bir dergi isminin türkçe söylenişine benziyor.

R8C/13 kaç pin hocam?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

picusta

Elektor dergisi. Subat Mart sayilarina bakin, orda kampanyayi anlatiyor. Elektronik hobicilerini RENESAS ile tanistirmak için süper bir firsat yaratmislar. Board'u 12 Euroya satiyorlar, deneme board'unu 60Euroya.
12 Euroluk board'un üstünde sadece islemci (2-3 Euroluk ufak, 32 pinli) kristal ve birkaç direnç+kondansatör. Böylece, amatör elektronikçi normalde CMS olan islemciyi PDIP-32 bir parça gibi breadboard'a monte edip kullanabiliyor.
CD'de HEW programi, compiler, debugger, flasher, app notelar var. Hepsi belli bir sira ile install edildiginde bütün programlar birbirini taniyor, sorunsuz bir gelistirme ortami oluyor böylelikle.

picusta

Elektor R8 CDsini internete koymuslar:

http://www.blafusel.de/files/r8c/ 

ed2k://|file|r8c_cd_200612_(by_frickler).zip|247021847|1abb976d506ec1fb31b4ce5e167e4ea5|/

Elektor Ocak 2006 sayisinda sorunsuz kurulum için programlarin hangi sirada kurulmasi gerektigi yaziyor.

Erol YILMAZ

HEW ortamı IAR a ne kadar da çok benziyor.
Sanki IAR a yaptırmışlar diyeceğim. Modifiyeler var. Grafikler aynı...

aYe

Alıntı yapılan: "Erol"HEW ortamı IAR a ne kadar da çok benziyor.
Sanki IAR a yaptırmışlar diyeceğim. Modifiyeler var. Grafikler aynı...

Hocam HEW'in çekirdeği zaten IAR.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

simaz

Alıntı yapılan: "picusta"Elektor dergisi. Subat Mart sayilarina bakin, orda kampanyayi anlatiyor. Elektronik hobicilerini RENESAS ile tanistirmak için süper bir firsat yaratmislar. Board'u 12 Euroya satiyorlar, deneme board'unu 60Euroya.
12 Euroluk board'un üstünde sadece islemci (2-3 Euroluk ufak, 32 pinli) kristal ve birkaç direnç+kondansatör. Böylece, amatör elektronikçi normalde CMS olan islemciyi PDIP-32 bir parça gibi breadboard'a monte edip kullanabiliyor.
CD'de HEW programi, compiler, debugger, flasher, app notelar var. Hepsi belli bir sira ile install edildiginde bütün programlar birbirini taniyor, sorunsuz bir gelistirme ortami oluyor böylelikle.

hocam programların kurma sıralarını yazabilirmisin

iyi çalışmalar

picusta

Ocak 2006 demisim ama aslinda subat 2006 'da imis.

1. KD30
Debugger.

2. NC30
Compiler.
nc30wav530r2_2_ev.exe

3. Hew update
HEW_V4.00.03.001_Update

4. Debugger package
m16cdebbuggerv100r01.exe

5. Flash Development Toolkit
Flasher FDT

IAR 'in Makeapp'ini HEW için nasil uyarlayabiliriz? Declare'lar tam olarak ayni değil.
sect30.inc dosyasi hafiza yapisini ayarliyor (far ROM, stack area, vector table...)
sfr_r813.h ve sfr_r813.inc de yazmaçlar define ediliyor.

turgut128

arkadaşlar merhaba bende renesas için bu ayın sonunda çalışacam biraz baktım ama araya sınavlar girdi malum. neyse ben de H8/3048 100pin  bir işlemci var bunun için IAR ı indirdim yazdığım tek ledlik bi programı delemeye çalıştım ama anladığımkadarı ile IAR demo olduğundan ve 30 günü maalesef aştığımdan dolayı yazdıklarımı mot. a çeviremedim bana lisans hatası veriyor. sizce problemi doğrumu tespit ettim acaba, eğerki öyle ise bunun çözümü nedir? crackta bulamadım bu arada mail adresim turgut128@gmail.com bana yardımcı olursanız sevinirim.

aYe

Forum içersinde muhtelif başlıklar altında muhtelif iar c.r.a.c.k.'leri verilmişti.

Başka mcu için demeyin hepsini bulup indirin, mcs51 yazar ama içinde H8'de vardır gibi durumlar olabilir.

Ve evet sorununuz bu.

İyi çalışmalar.

microcozmoz

Sevgili arkadaşlar,

Çoğumuz için güzel bir adım olacağına inandığım bu harekette verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benimde ufak  çapta ,  benim gibi yeni başlamaya hevesli arkadaşlar için bir katkım olsun..

Renesas ailesine ait işlemcilerin ihtiyaca göre seçilebileceği  programı indirmek için ;

Microchooser
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

nonstradam

YARGICH ve aYe hocam IAR da mot uzantılı dosyayı bir türlü oluşturamadım. verdiğiniz linkler ve resimlerde silinmiş mümkünse tekrar yükleyebilirmisiniz.
mümkünse birde IAR için basit bi led yakıp söndürme programıda ekleyebilirmisiniz.

neotr

Evet arkadaşlar yenı başlayanlar ıcın acılmıs bır baslık su IAR ıle bır led Yakıp söndürme olayına bir el atsak cok ıyı olucak... :roll: