AKIM HAKKINDA????

Başlatan Fixxer, 24 Şubat 2006, 14:44:22

ipek

selam anlatiminizdan bir sey anlamadim ama cekilen akimla 0 yada bir
olmasi gereken bir duzenekse eger unitrode philips sanken allegro gibi
firmalarin Hall Effect Switch yari iletkeni kullanmanizi oneririm bu eleman
to92 kilifta 3 ayagi var gnd,vcc,Output uzerinden gecen akimi linear olarak
okuyacaksan KMZ10 tipi eger 0,1 cikis istiyorsan switch tipi kablonun uzerine daralan makaron yada striple bagladigin an o kadar hassaski tur
falan sarmana gerek yok cep telefonlarida bu yari iletkenin Smd versiyon
u kullaniliyor kapak acildi sensoru olarak ornek e...riccson t68 artik bunun
ttl cikisini istedigin mosfet'e bir transistorle buffer'leyip roleye.........
kolay gelsin....

Fixxer

ipek hocam olayı daha dikkatli okursanız anlarsınız gayet basit anlattım.. olayı... benim için ya 48v  5A yada 48v  0A olacak ve 0A olduğundada bir röle çekecekkk
...............................

stlg

Sevgili Fixxer
Roleci kardeşimizin vermiş oldugu devrede lede baglı 10k direnci kaldır ve led yerine 48v role bagla role bobinine paralel 1n4148 diyot baglamayı unutma kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Sevgili Fixxer
Arkadasım sen 5A var yada yok bilgisi istiyorsun yukune uygun bir direnci sistemine seri bagla bu direncede baska bir direnc ve optokuplorun (PC817)ledini paralel bagla bu direncleri oyle secki akım cekildiginde bu optonun icindeki led yansın ,olayı daha iyi gormen icin kırmızı bir ledi bu kola seri baglayabilirsin optokuplorun transistoru ilede istedigin bir devreyi sur ornegin bir BC337 uzerinden roleni cektirebilirsin dahası bu optokuplor yerine moc3021 turu bir opto baglac kullanıp bir trıyak uzerinden kontaktor bile cektirebilirsin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

roleci

Alıntı yapılan: "Fixxer"röleci hocam burada verdiğiniz devrede bir led kullanmışsınız ben bunun yerine bir röle çektirebilirmiyim ve eğer rölem çekerse akım kesilince bu düzenek sanırım kullanılabilir...bu konuda nedersiniz

Uygulamada çıkabilecek ufak tefek sorunları , basit uyarlamalarla düzeltebilirsiniz.Her hangi bir sorunla karşılaşırsanız biz buradayız.... ;)

Fixxer

hocam bilgiler ve yanımızdaolduuz için sağolun... bi soru daha:D bu kaynak yaklaşık 5A çekicek... devreniz buna uygunmu?

roleci

argeelektronik

Linkteki şemayı uygularsan işini görecektir, Rv2 direncin değeriyle oynayarak rölenin çekme seviyesini ayarlayabilirsin.

opamp
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

OG

Beyler işi bu kadar uzun boylu düşünmenize gerek yok. Çift kontaklı bir reed röle alın, üzerine kalın tel ile birkaç tur sarın iş bitmiştir. Reed röle çift kontaklı olacağı için bağlayacağınız cihaz ister açık/ister kapalı konumda çalışabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

roleci

Aynı konuda ben transistörlü bir şema gönderdim.Argeelektronik aynı konuda OPAMP'lı çözüm sundu.Ve diğer çözümler.....

Ben OPAMP'lar konusunda bayağı bir eksik bilgi ve tecrübeye sahibim.
Bir problemin birden fazla çözümü vardır.Önemli olan sunulan bu çözümlerin hangisinin veya hangilerinin daha iyi konuya çözüm olacağı.

Herhangi bir sorunun çözümünde gidilecek yollardan bir kaçı seçilir.Bunlar üzerinde değerlendirme yapılıp , hangisinin kullanılacağına karar verilir.

Bir örnek vermem gerekirse , daha geçenlerde işyerinin girişine motorlu uzaktan kumanda edilebilen (kablolu) bir kapı yaptık.
İlk başta bunu 2 şekilde yapabilirim dedim.Bunlar ;

1 ) Basit kontaktör , buton ve limit swiçler ile ,

2 ) İşi daha profesyonelce değerlendirip , yukarıdaki malzemelere ek olarak ; Siemens LOGO PLC , 3 fazlı motora dinamik frenleme , sesli ve görsel sinyaller eklemek istedim.Doğrusu da buydu.Çünkü basit çözümlerin dezavantajları daha fazla idi.Bunu 20 yıllık tecrübemden edindim.

İnşallah devrenin şemasını buraya göndereceğim.Ama önce temize çekmem lazım.

timpati

sayın otm, sanırım ifademi yanlış anladınız, ben minik bir akım da olsa reed röle çeker demiyorum, akımın (zaten sabit olarak belli bir değerde akıyormuş motor çalıştığında) "akımın miktarını ölçmek gerekmiyorsa" diyorum yani sadece akıp akmadığını algılamak yeterliyse...
why mr. anderson, why ?

Fixxer

sevgili hocalarım herkeze bu konu hakkında bana bilgi verdiği için çok teşekür ederim önce...anlamadığım bir nokta var reed röle hakkında elimde reed röle var kullanıyorum ama burada bahsedilen sistemi gerçekleştiremedim yani reed rölenin mantığını biliyorum. ama ne yaptıysam bobinin üzerinden reed röleyi çektiremedim...bobin üzerindeki manyetik alan yetmedi yada ben bilmiyorum :oops: ama çok merak ediyorum...

OG

Reed röleye sağlamlık testi yap. Bir mıknatısı yaklaştırıp uzaklaştırınca kontaklar cekiyrmu ona bak. Gözle anlaşılmayabilir çünkü kontaklar çok yakındır. Ohmmetre ile kontrol et. Röle sağlam ise ampertur yetersiz geliyordur. Sargı sayısını arttırırsan sonuç alırsın. Daha az sargı ile sonuç almak istersen küçük demir bir nüveyi röle üzerine koy ve onun üzerine teli sar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

hocam konuyu biras daha açarmısınız?size zahmet olacak ama ben reeröle'yi şamandıra olarak kullanıyorum zaten...ama ne yapstıysam akım varken çektiremedim röleyi. Msla kaç sipir sarınca üzerinde ne kadarlık bir manyetik alan oluşuo veya bunu kablonun üzerine değile kabloya serimi bağlamalıyım?hazır 68 mh lik bi hazır bobinle denedim olmadı elimle sardım olmadı ama mutlaka bu işinde bi formülü vardır die düşünüyorum saygılarımla.....

aster

Akımla çektirmek ayrı
(akım fazlaysa 1 turda da çeker)

gerilimle çektirmek ayrı şeyler
(voltajınıza göre belki 500 tur sarmanız gerekecek)
???

en iyisi şu w otomat sigortalardan bir tane kırıp içine bakmanız mantık aynıdır akım prensibine göre çalışır
düşük akımda bir kaç ince sargı
yüksek akımda kalın bir kaç sargı