motor seçimi

Başlatan fatefate420, 28 Şubat 2006, 21:01:22

fatefate420

kurmak istediğim bir sistem var 2 adet 3.20 m boyunda aliminyum boru aralarındaki mesafe 1.40m olacak bunlar 15 metrelik brandayı bir aşağı bir yukarı doğru saracak bunları bir taraftan zincirle çevirmeyi planlıyorum buraya kadar sorun yok sorun daha doğrusu bana göre sorun bu sisteme bağlıyacağım motor,gücü ve türü devir sayısı max 200 devir olacak şmidi sorun bağlıyacağım motorun gücünü neye göre seçicem yani mekanik aksamın gücünü nasıl hesaplarım bikaç kişiye sordum denem yanılma yoluyla yaparsın dediler oda benim işime gelmiyor deneme yanılma yoluylayapacak kadar para yok düşünüyorumda bunu mutlaka bi formülü varıdr  :idea:

emin1

brandanın ağırlığını bilmek lazım. birde redüktörlü motor kullanırsan 200 devir olanı bulursun (AC) için . Eğer DC motor kullanmayı planlıyorsan çanak anten motorları var fiyatlarıda ucuz  yukarı iki motor koyup aşağıda bir motor işini görebilir.
sistem sürekli çalışacaksa ac motor kullan

M1----------------------M2---  1. ve 2. motor
     |  ........................  |
     |  ........................  |  branda
    ------------------------- M3   3.motor

aşağı çekmek daha kolay
1 çanak anten motoru 30-100 milyon civarı  18" veya 24 " acuator motor
(35 milyonluk olandan hasta yatağı yaptık normal bir insanı kaldırıyor.1/2)
tam güç hesaplamak için
(www.nookindustries.com/pdf/NookActuatorELVZ.pdf)

picusta

Güç[W] = Hiz [2*pi*devir/sn] * Tork [Nm]

KAZIMUGUR

Kavrama kullanmalısın,bir tarafa sararken diğeri boşa çıkmalı ama tamamen değil rüzgarı düşün.
Yukarıda bir vals kullanırsan her iki sarma aşağıda elinin altında olur...

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşım bu konu ile ilgili nedense son günlerde bayağı bir talep oluşmaya başlamış. Beni , motor imalatçısı arkadaşları arayan arayana. Yada aynı gurup her yeri değişik isimlerle tekrar arıyor.??? Perde veya yol kenarı tabelası yapmak istiyorlar. Bunlar için perde motorları olduğunu biliyorum. Sabancı gökdeleninin giriş katındaki toplantı odasında kurulan motorlu perdelerde problem vardı zamanında ben yardımcı olmuştum. Onlarda sılındir perde motoru vardı ve fransadan getirmişlerdi. Perde bu silindire sarılıyor
Aslında yol kenarlarında gördüğünüz reklam panoları için böyle bir sistemi yıllar önce daha 1997 yılında istemişlerdi de bizde yardımcı olmuştuk.
ÇÖZÜM:
Bu sistemde tek motor yeterli. Bisiklet tekerinde kullanılan dişli sistemi bir yönde döner iken dier yonde boşa çıkar. Bu sistemden 2 adet alınır. üst ve alt silindirlere dişliler biri dierine göre ters olacak şekilde monte edilir. bir zincir ile her iki silindir bu dişliler vasıtasıyla bağlanıp hareket verilince, zincir   bir yöne dönerken bir silindir dier yöne dönerken dier silindir döner. Bu sistemler genellikle yavaş hareket etmesi istenilen sistemlerdir. Bu nedenle 0.75 KW lık bir asenkron motor ve buna bağlı 1/30 redüktör lü bir motor tercih edilir. Biz zamanında buna uygulamak için AC motor hız kontrol cihazını donanımsal olarak uygunlaştırmıştık.(örnek robotik uygulamaları inceleyin  http://www.elektronikkontrol.com/opti_kitapçığı.htm  )Sisteme bir ac motor hız kontrol cihazı takılıp perde durakları için bir belirleyici (genelde metal) monte edilir. ve bu duraklar bir endüktif sensör ile tesbit edilerek sistem istenilen moktada istenilen süre kadar bekletile bilir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

fatefate420

+salim altın üstadıma sonsuz teşekkürler bu bisikletlerdeki zincir dişli olayı aklımda vardı ama nasıl dizayn ederim onu düşünüyordum talep çokluğuna gelince reklam sektöründe bir arkadaşım var ve ankaradan birisi 1000$ fiyat çekmiş bende bukadar pahalı olmayacağı düşüncesiyle konuya el atttım cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim :lol:
ayrıca duraksamalar için brandanın bir tarafına belli renkte işaret koyup renk sensörü ile durdurmayı planlıyorum  :idea:

ete

Aynı konu olmasada döner bir sistemin tahrik edilmesi konusunda çalışmalarım olmuştu. Brandanın sarılı olduğu milin döndürülmesi sözkonusu olduğundan TORK cinsinden bir kuvvet sözkonusudur.
Tork dönen bir milin mile bağlı cisme uyguladığı dairesel kuvvet olarak tanımlanabilir. Birimide Newtonmetre dir.
1Nm=0,1 Kg-kuvvet/metredir. Bu şu anlama gelir mile takılan 1 m. çapında ikinci bir mile tatbik edilen kuvvet 0,1 Kg olursa dönen milde 1Nm lik bir kuvvet meydana gelir. Şimdi konunun seninle olan alakasına bakalım.
Sonuç olarak brandayı mile saracağına göre aşağıya sarkan branda ve diğer ağırlıkları yenmen gerekecek. Şayet tüm malzemenin ağırlığını biliyor isen geriye brandanın sarılacağı milin çapını belirlemek kalıyor. Diyelimki bu 10 cm çapında; ağırlıkda 30 kg. o halde hesap yöntemi şu olabilir;
Brandanın sarılı olduğu mili çevirecek motora tatbik edilecek kuvvet ,30*10 cm = 300 kg-kuvvet/cm. olacaktır. Buda yaklaşık 30 Nm. eder. Sana lazım olacak güç budur.
Branda mili ile bu motor milini çevirmiş olsa idik gerekli kuvvet 30/10=3 kg olacak idi.

Şimdi diyelimki ağırlıkları bilmiyorsun. Bu durumda tork ölçmen gerekecek. Branda miline takılacak şekilde 100 cm. uzunluğunda bir çubuk yap ve bunu mile tak. Brandayı aşağıya sal ve hazırladığın çubuğun diğer ucuna ibreli bir kantar bağla ve asıl. Branda kalktığı anda ibrenin gösterdiği değeri oku. Bu senin kaldırman gereken ağırlığı Kg-Kuvvet/metre cinsinden verecektir.
www.convert-me  isimli sitede Kg-Force/meter girip diğer birimlere çevirme işi kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak aralarındaki bağlantı şöyle;
100 Nm=10,2 Kg-Kuvvet/metre = 1020 kg-Kuvvet/cm  dir.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "fatefate420"ankaradan birisi 1000$ fiyat çekmiş bende bukadar pahalı olmayacağı düşüncesiyle konuya el atttım cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim
ayrıca duraksamalar için brandanın bir tarafına belli renkte işaret koyup renk sensörü ile durdurmayı planlıyorum  :idea:

Merhaba.
Yardımcı olabildi isek ne mutlu.
Fakat kafam bir konuya basmadı...
bu 1000 dolar neyin fiyatı. çünki ucuz...
Burada bizimle böyle bir konfigürasyon için maliyetleri paylaşabilirmisiniz.
Mesela:
Redüktör.    = 80 Ytl
Motor 0.75KW   = 65 Ytl
İnverter           =150 Euro
Renk sensörü    = ????
Zincir               = ???
Dişli                  =????
Sınır anahtarları =????
İnverter kumandası için role zamanlayıcı Vs. =?????
İşçilik      = 27 Ytl   (asgari ücretten günlük Bir kişilik çalışma için)
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

fatefate420

şimdi işin aslına bakarsan bugün işyerine balluf firmasından geldiler tesadüf olarak tabii renk sensörünün fiyatını duyunca dudağım uçukladı 700euro fiyat istediler (iskontolu fiyatı: 8O )yani ufak bir araştırmadan sonra aşağı yukarı bu fiyatı buluyor ama benim düşüncem bu fiyatı bulmaması yönündeydi yanılmışım ama burda sizlerle beraber olduğumuz sürece bu işi bende yapabilirim

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "fatefate420"ama burda sizlerle beraber olduğumuz sürece bu işi bende yapabilirim
bunu nasıl algılayalım.. :lol:  :lol:  :lol:
"siz yaptığınıza göre ben haydi haydi" diyemi ?  :lol:  :lol:  :lol:

İşte iş denilen şeyin püf noktaları. Maliyetler. Maliyeti düşürmek için biz uğraştık bayağı. Sürücü sistemine bir sayıcı ve programlanabilir 2 role ekledik. yani inverterin içinde bu. Böylece bu iş  bir tane 5- 20 milyon liralık endüktif siviç ve 1 tane inverter ile yapılabiliyor. ayrıca birde yon sivici 2 adet. sistemin tamamı bu kadarla çalışıyor. tabi motor ve redüktör de var.

fatefate420

bunu nasıl algılayalım.. :lol:  :lol:  :lol:
"siz yaptığınıza göre ben haydi haydi" diyemi ?  :lol:  :lol:  :lol:

beni tamamen yanlış anladınız sanırım :oops: ben sizlerin katkısı olduğu sürece bu işi yapabilirim anlamında söylemek istedim konuya gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederim

aster

Balluf piyasanın en iyilerinden dir ama parasıda iyidir,
renk sensörleri için alternatif
http://www.entekotomasyon.com.tr/

epolat

merhaba
fatefate420 ,size  söylenen balluf renk fotoselinin özelliklerini merak ettim
acaba analog çıkışlı birkaç renk için farklı çıkışlar veren bir cihaz olmasın
cihazın kodunu biliyormusunuz? (Kaliteli bir renk foteseli wenglor 160 €
liste fiyatı)

z

Bu proje icin renge duyarli fotosel kullaniyorsaniz, motor kablolarini da altindan yapsaydiniz diyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hunter

brandanın bir kenarına işaret renk vs koymak yerine delseniz olmuyormu?
yanyana 2 sensor koyup farkını aldırırsınız sağlıklı olur
Selamlar.
Not: Bilgilerini bu nitelikte paylaşan Salim Altın beye çok teşekkürler