Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

personel takip acil yardım

Başlatan topalizm, 01 Mart 2006, 06:56:48

topalizm

sayın hocalarım ve değerli arkadaşlar bana ödev olarak sınıftaki öğrencilerin derse girş çıkış saatlerini ve bunların biligsayar aktarılmasını sağlayacak bir sistem tasarlanmam istendi.ama bu konu hakkında pek bir bilgim yok açıkçası.bu konuda bana her türlü kitap,web adresi,devre şemaları,kendi kaynaklarınız ,yazılım aşamasıyla ilgili yardımlarınızı acil olarak bekliyorum teşekkür ederim

otm

Merhaba
Öncelikle tam olarak sistemin işleyiş mantığını belirtmelisiniz.
şöyleki;
1.öğrencilerin ders giriş çıkışları nasıl algılanacak.
(manuelse mesele yok.otomatik olacaksa bir optik yada manyetik algılama sistemine ihtiyacınız var ki bununla ilgili bir örneğin bordda olduğunu hatırlıyorum) yada "fikret san" Arkadaşımızın sitesinde yayınladığı manyetik kart okuyucusunuda kullanabilirsiniz.
2.bilgisayar ortamına aktarmak için bir arabirime ihtiyacınız var.
bunun için 2 yöntem olabilir.birincisi bir çevirici ile basit bir şekilde seri porttan verileri bilgisayara iletir ve bütün işlemi yazacağınız programa bırakırsınız.(ben delphiyi tercih ederim)
yada bir işlemleri önce pice  halettirip daha sonra lcd ekrana yada bilgisayara aktarırsınız.
her iki durumda da bir yazılıma ihtiyacınız olacak.

bcavlak

merhaba,benden de bir öneri.
her bir personel için smart card edinecek ve kullanıcıya ait veriler yükleyeceksin. Mikrokontrollerle yapacağın bu okuma ve yazma devresiyle personel verisini bilgisayara iletecek.bilgisyarda personele ait kod kontrol edilip doğruysa saat ve tarih atacak. bunu delphi veya vb6 ile yapabilirsin.
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.