DC-DC çevirici için malzeme

Başlatan salim ALTIN, 01 Mart 2006, 08:38:43

salim ALTIN

Merhaba.
DC-DC çevirici işi ile uğraşan olmuştur sanırım. Ben 12dc  volttan 315 volt dc ye çeviren bir devreyi UC3843 ile yapmıştım. 60 W gücünde ve gayet iyi çalışıyordu patlatana kadar. Bu konuda tecrübesi olanlar deneyimlerine göre malzeme önerisinde bulunabilirlermi. yüksek güç için deneme yapmak istiyorum. Power integratıons ın malzemesini kullanan varmı mesela.
http://www.powerint.com/PDFFiles/dpa423-426.pdf
http://www.powerint.com/PDFFiles/top412414.pdf

SG3524 veya SG3525 ile deneme yapan varmı. Bana lzım olan konunun tecrübesi.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

merhaba
bu konuda birçok çalışma yaptım.Yazdığınız malzemeler pwm modulasyonunda oldukça populer olan malzemeler.bu entegrelerle herhangi bir sorun yaşamadım.ama çok yüksek güçlerde devre dizaynlarında mutlaka bazı değişiklikler yapmak gerekiyor.ben özellikle UC3907,UC3526 gibi entegreleri tavsiye ederim.tabi bunlardan alacağınız güç tamamen sizin tasarımınıza bağlı.

kesmez

izolasyon şart mı..eğer değilse step up yapabilirsin ben
400vdc elde etmiştim..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

salim ALTIN

Merhaba.
İzalasyon şart değil. ama 300 volt 10 ampere çıkmam gerekebilecek.
yani giriş 12V veya 24V ise 200-300  amperler olağan ama kısa süreli. Zaten bir noktadan sonra kabloların direnci bile izin vermiyor bazı şeylere.
Öneriniz nedir.?
Tasarımda değişiklik derken neyi söylüyorsunuz.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

argeelektronik

dc-dc için TL494 kullan
sen kaç watlık yapmak istiyorsan söyle sana gerekli bilgileri ve şemayı hazırlarım .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

mp3dragon

Salim bey,

25 adet seri bağlı 12 volt kuru tip akü işinizi görmez mi?

özellikle yüksek akımlarda problem yaşamanız olasılığı yüksek, hem maliyet daha ucuza gelir. Birde 12 volt 300 A'lik akünün sarj devresi, kapalı ortamda çalışıyorsa akünün bulunduğu mekanın havalandırma sorunu, inverter kayıpları vs. gibi sorunlarınız olmaz. Tabii hazır bir aküden faydalanmayacaksanız.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

salim ALTIN

Merhaba.
TL494 ü de düşünüyordum..
Bana lazım olan devrede anlık aşırı bir akım ihtiyacı var. normalde 1500 watt lık devre lazım. Philips in 125 amperlik mosları var to-220 gövde de php125N06 1 dolarlık malzeme. bunlardan 6 şar tane paralelleyip  tl494 yada sg3525 ile kullanabilirim diye düşündm aslında.

Seri akü işimi görmüyor. Çünki kamyonette kullanılacak ve akünün şarjı şarj dinamoso ile sağlanıyor...

kesmez

kamyonetin aküsü ve şarz dinamosu sana küçük gelmezmi.. zaten 75 amperlik aküleri var bundan 100-200 amper çekersen doğru olurmu..
ambulanslarda bile extra lamba ve siren olduğundan şarz olayı problem çıkarıyor..
step up olarak 1500 watt elde etmen imkansız...

mp3dragon

@salim bey,

bir mosfetten 50 amper geçecek
TO220 tip kılıfın maksimum akımı 50 amperdir (bacak kalınlığı dolayısıyla)
yani mosfet patlamasa bile bacakları erir. Birde mosfetlerin paralel bağlama sorunu var. Yüksek akımlarda bir birine eş akım ve gate yolları olmak zorunda yoksa mosfetler farklı akım akıtmaya çalışacaklarından patlar.Bence mosfet monobloklardan kullanmak pahalı olur ama daha iyi sonuç verir. Ayrıca mosfetler ısındıkça maksimum dayanma akımı da düşmekte.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

argeelektronik

Linkteki şemayı aynen uygula işini fazlasıyla görecektir TL494 devresini çimedim o kısmı halledersin diye düşündüm ama takıldığın bir nokta olursa sor. trafo 2x10 volt olursa devre yüke bağlandığında voltaj düşmesi olmaz yükte değilkende 220 volattan daha fazla  verecektir voltajı sabit tutmak için geri besleme devresi yapman gerekiyor
birde kısa devre koruma eklersen çok iyi olur.

Güç Kaynağı
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

salim ALTIN

Merhaba.
@mp3dragon ben  maksimum 125 amper civarında bir akım çekmeyi düşünüyorum. Bu kısa süreli bir akım olacak. Zaten kablolamadan dolayı sistemin akü ile moslar arasındaki omik direnci teorik olarak 0,1 ohm civarında olacak. Bağlantı terminalleri kablo boyu v.s......
şimdi biz 125 amperi bu 0,1 Ohm üzerinden çekince ne olacak.... işte asıl mesele bu.!
gerilim düşümü=125 amper akım X 0,1 ohm iletim direnci. olacak
Bu da gösteriyor ki ben ancak devreme koyduğum kapasitelerin depoladığı enerjiyi anlık olarak uygulayabilirim . bu akım kısa devre akımı bile olsa bir sınırda duracaktır.
Ama söyledikleriniz doğru.

@Kesmez kamyonetin aküsünü büyütüyorlar. ayrıca ikinci bir şarj dinomosu ilve ediliyor  Bu kısımda problem yok yani

kesmez

12 voltluk uygun güçte dc elektrik motoruna bir jeneratör bağlamak daha mantıklı olabilir.. veya hareket direk motordan alınabilir..

z

Geçenlerde 0.1 ohm yüksek akımlı dirence ihtiyacım oldu. Bakır tel kullanarak küçük hacme sığdırmanın kolay olmadığını gördüm ve satın almak için ertesi günü bekledim.

125A akım geçecek iletkenlerin çapını düşününce neden olacağı direnç 1 kaç miliohm bile oluşturmayacaktır.

Mos konusuna gelince, mosları paralellemek yada daha iyisi IGBT kullanmak düşünülebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "kesmez"12 voltluk uygun güçte dc elektrik motoruna bir jeneratör bağlamak daha mantıklı olabilir.. veya hareket direk motordan alınabilir..
Merhaba.
Böyle bir sistem yıllardan beri var piyasada. tek mil üzerinde motor ve alternatör.DC motor kısmı 12 veya 24 volt ile çalışıyor. Alternatör kısmı ise 220 volt ve 50 Hz bir enerji üretiyor. Bu sistemler her türlü demeraj akımları için daha iyi. Fakat @kesmez bunu ben yapmıyorum ki. ben yapabildiğim şeyi öneriyorum. :D Piyasada pek çok şey böyle değilmi. Tecrüben yoksa herkes kendi para kazanmayı umduğu şeyi önerir bende o nedenle elektronik öneriyorum... :D

argeelektronik

Alıntı yapılan: "kesmez"12 voltluk uygun güçte dc elektrik motoruna bir jeneratör bağlamak daha mantıklı olabilir.. veya hareket direk motordan alınabilir..

konu aşırı akımsa eğer , motor ve jeneratör lü yapınca ne değişecekki , üstelik daha fazla akım çekecektir her iki motordaki kayıplardan dolayı .

1-1,5 kw o kadar büyütülecek bir güç değil  ara bağlantı kablosu biraz kanlın ve kısa olursa sorun çıkmaz zaten verdiğim şemada trafonun 2x10 olması gerektiğini yazmıştım yani kablo direncinden dolayı voltaj bir miktar düşse bile trafo 10 volt olduğu için  sorun çıkmaz.