alın size türk robotu.

Başlatan salim ALTIN, 06 Mart 2006, 12:21:28

salim ALTIN

Merhaba
işte  bu da bizim robot. Hani - TÜRKİYENİN İLK ROBOTUNU YAPALIM diyen arkadaşlar geçmiş olsun. Biz o ilki de yaptık... artık ikincisine talim edeceksiniz... :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Subzero

Ciddi misin hocam sen?
Açıklasana biraz mevzuyu.
Bu arada robotun ayaklar sabit olmuş  :)

mustafacan

salim usta güzel güzelde adı neY?
eğer adı yoksa HAYDAR olsun! :-)
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

aYe

Selam,

Hocam sizin robot biraz obez olmuş, sanırım tft monitörünüz şu an midesinde duruyor :D

Üzücü haber, bu ilk değil; ben ilkokul 3'deyken annem harçlıklarımı biriktiriyim diye vakıfbank'ta hesap açıp, bankadan buna çok benzer bir robot almıştı, tabi onun kafasında metal para girebilcek extra bir delik vardı :D
Sonra çelik var bkz. "ben çelik, arçelik" :lol:  :lol:  :lol:

Bu kaçıncıdır bilmem ama güzel olmuş :)

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

umutguncan

Tebrik ederim...
Özelliklerini yazabilirmisin?

salim ALTIN

Merhaba.

Hay allah... Tüh ya boşuna o kadar göbeğimizi çatlattık desenize... :cry:
Ama yinede Çelik Çin malı türk mali sayılmaz ki? :idea:  Sonra o kumbarayı hangi bankadan almıştınız siz. :?:
Ayrıca bizim robotumuz 1metre 60 santim boyunda. Yakında başbakanla muhabbet ederken televizyonda izleyince şaşırmayın yani.. ;)
Teknolojisi üüüüüfffff son model...
Ama asıl önemli olan kısmı birileri "motorumuz gümrükte kayboldu o nedenle yapamadık" derken bilgisayarda başlayan tasarımın işte bu noktaya ulaşmasıdır.
Her ne kadar otomotiv motorlarından yararlanılarak yapılmış olsada iş iştir arkadaş. Yaptık oldu işte. Biz her ne kadar akşam serinliğinde güneşe gidemeyecek olsakta, teknik ve başarıda ancak buraya kadar gidebiliyoruz.
Fotolar 1024 ten büyük olduğu için imgeshack e koyamadım düzenleyince birkaç foto daha atarım.
Ukalalık yapmak istemem ama o ters açılara da bakarak böyle bir objeyi komple 3 boyutlu imal edebilme konusunda bir kaç dakika düşünmek lazım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Özellikler şöyle:

Ayakları altında 2 adet redüktörlü DC motor var 12 voltluk. Bunlar vasıtası ile ileri geri yürüyor. ayrıca dönüş te yapabiliyor. Ağırlığı yaklaşık 80 kilo.(tartamadık) fakat bu kadar yüksek bir objenin denge problemini hesaplayın. Bu nedenle akü gurubu da tekerleklerin üzerinde alt ayak kısmında.  Göğüs içerisinde ise kolları ve kafayı hareket ettiren motorlar, göğüste dijital ekran, gövde içinde yine hoparlörler, boyunda çevresel sesleri algılayan mikrofon ve tabi bütün bunların elektroniği göğüs içinde.
Kafa üzerinde bir tane kamera var. Ağız motoru yine kafa içinde. Gözler led li...
Sistem uzaktan kumanda edilebiliyor. Reklam ve promosyon tanıtımı için yapıldı.

emrahmrcn

Tebrik etmekten başka yapabilecek bişey yok ...
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

argeelektronik

salim usta tft monitöre yazık etmişsin haberim olsaydı bende lg marka çalışan :lol:  bir monitör vardı onu takardın , çünkü bu robot yürümeyi öğrenene kadar çok düşecektir ekranı çizer :lol:  .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

umutguncan

Tebrikler hocam
İlerletmen dileğiylee...

argeelektronik

Alıntı yapılan: "umutguncan"Tebrikler hocam
İlerletmen dileğiylee...

doğrusu bu  ;)   http://elektronikmidedin.blogspot.com/
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

x-tol

Tebrik ederim hocam.Dileğimiz yürüyeninide görmek.

tcitak

Tebrik ederiz. Robotun dış aksamı çok kaliteli duruyor. Ellerinize sağlık.

salim ALTIN

Merhaba.
Robotun bizdeki ismi alimo (ali model atelyesi)
Bu ürün fuar ve sergilerde tanıtım ve reklam amacıyla kullanılacak bir makine aslında. İçerisinde hafıza kartlarındaki bilgileri ekranda oynatan bir elektronik devresi var. Oldukça pahalıya çıkan bir yapı. Fakat 3 günlük kirasını sanırım TÜRKİYEDE HİÇBİR ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MAAŞ OLARAK KAZANAMIYODUR... Başka birşey söylemeye gerek varmı bilemiyorum.
Ben de ne kadar piyasa tecrübesine sahip olduğumu düşünürsem düşüneyim bu tarz işleri göremiyor ve anlayamıyorum. Öyle ya pek çok kişi bu işi eğlence ve boş şeyler olarak görüyor. Hatta elektronik mesleğine sahip olup çok şeyler yapabilecek olduğu halde hiç bir şey yapamayan insanları da gördükçe.
Bir süre önce bu tarz bir konu üzerinde " insanlar piyasayı çok küçük sanıyor sonrada arkadaşlarını bile kendilerine rakip görüyor " diye bir fikri beyan ettiğimde bu borddan tanıştığımız bir arkadaş kendisine taciz zannedip bana küsmüştü.
Gerçekten piyasa çok büyük arkadaşlar. Bu piyasa sanırım 5 tane bu robot benzeri ürünü kaldıracak. :idea:
Maliyetmi :?: ..... Ben diyeyim 5 , siz deyin 15... :lol:

Erol YILMAZ

Salim Bey, dediklerinize büyük ölçüde katılıyorum, Ozellikle de piyasanın büyüklüğü hakkında olana. Gördüklerime göre,

Bilgi sahibi ol, Tasarımı optimize et, Ürünü piyasaya sun ve şekillen goto enbaşa :D

Piyasada işler o kadar çok ki, 5-10 kişinin doyurabileceği gibi değil.
Zaten bir kere pazar-yeri ve üretim olarak ulaşabilmek teknik olarak mümkün değil.

Yine dediğim gibi ortaya mal çıkaramadıktan sonra bunların hepsi RÜYA !

Naçizane görüşüme göre tavsiyem, tasarımcıların daha çok ürün odaklı düşünmeleri, sadece elektronik kart ve şema olarak değil.  ( Tabi büyük bir organizasyonda çarklardan biri  değilllerse )

Dolayısı ile müşteri TFT ekranından sensöründen vs anlamadığı halde Robot diye birşeyi biliyor.  Yani ürünü tanıyor. Gerisi teknik ayrıntılar...