12 VOLT 7A/H bakımsız akü için uygun fiyatlı şarj devr

Başlatan maxi, 06 Mart 2006, 19:11:15

maxi

selam ustalar

Ustalar sizlerden bir isteğim olacak.

12volt 7ah aküyü şarj edebilmek için  uygun fiyatlı ve basit şarj çözümü bulmak istemekteyim. Yüksek akım olup kısa sürede şarj etmesine gerek yok.

Bu konuda öneride bulunabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılar

roleci

Aşağıda verdiğim linkte 12V / 1A (Max) Akü Şarj Devresi şeması vermiştim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,7941&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Kolay gelsin.

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

maxi

My75

Maxi arkadasım devreyi inceledimde akım sınırlama direnci yok yani doğrudan 4001 üzerinden sürülürse 7805 üzerinden fazla akım ceker,devreyi kurmadım ama mantığım bunu söylüyor..Bu sistem alarm panelleri ve harici sirenlerde kullanılıyor sanırım ama bataryaları darbeli akımla şarj etmek bu işin doğru yolu,arge güzel örnek vermiş ,trafo çıkışından diyot ve akım direnci ile akü şarjı en basit örnek,alternatif kaynağın yoksa mosfet transistörlü bir osilatör yeterli..kolay gelsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

maxi

ilginize teşekkürler arkadaşlar.

CaFFeiNe

bir direnç üzerinden akımı sınırlayarak (50-100mA gibi) sürekli şarjda tutabilirsin bu şekilde yaptığım bir devre var yaklaşık 3 senedir 7/24 çalışıyor

maxi

webde araştırıken lm317 ile ilgili bazı verilere ulaştım.

LM317 Battery Charger.pdf

saygılar