SELONOİD???

Başlatan Fixxer, 09 Mart 2006, 16:33:48

Fixxer

arkadaşlar bir su deposu yaptım ve bunun ile ilgili takıldığım basit ama önemli bişeye rastladım... seviye kontrolerini reedröle ile yapıyorum ve tüm sistem röleler üzerine kurulu..2 adet reed röle var sistemde bir tanesini taşmaiçin diğeri ise su alması için seviye düşerse selonoide voltaj verip su alıo depo burada takıldığım nokta... eğer sular kesilir ise selonoid'e sürekli voltaj gelecek ve selonoid bozulacak die düşünüyorum... selonoid'e sürekli voltaj gelince bozulur mu?
...............................

aster

üzerinde bir tanım olması gerekir bu tanım,
" ED %100 "
gibi bir yazı ise bu onun sürekli çalışabilir olduğunu gösterir
eğer ED %50 diyorsa sürekli çalışmaya müsait olmadığını gösterir

bobini ara ara kontrol et ısınıyorsa nanay, bilhassa yerli bobinlerde
bobinin girdiği sarı nüve içindeki metal buna etki ediyor

benim bildiğim bu başka türlü özellikleride olabilir

ilave not: böyle bir sistemi daha önce basınç sensörü kullanarak hiç siviçsiz seviye ölçeri felan kullanmadan yapmıştım
suyun geldiği yere bir delik aç ve bir hortumla basınç siviçine ver
bir süre bekle su yoksa basınç da olmayacak ve devreyi kestirirsin
seviye için tekrar basınç sivici kullandım 1m mesafayi okuttum
basınç sivici olarak çamaşır makinesi içinde bulunan çift diyaframlı siviçlerden kullandım veya gaz prostatları var aynı sistem çalışır mBar değerindedir
aynı sivici artezyen pompasında da kullandım (100m) seviye elektrodu sorun çıkarıyordu bende pompa çıkışına sivici bağladım pompaya elektrik verip belli bir süre bekliyordum su varsa devam diyordum yoksa bekle bir süre diyordum sonra tekrar dene gibi randıman çok iyi olmuştu

bsivgin

eğer anladığım şu ise ;
su seviyesi deponun alt seviyesine gelince  suyu aç, üst seviyesine gelince suyu kapa ise..ve su depoya doldurulurken su kesilmesinde selonoidin sürekli çekili kalmasından dolayı yanıcağını düşünüyorsan.. Şöyle bir şey yapabilirsin ortalama depo gelen su ile şu kadar daikakada veya saatte dolar diyebilirsin..eğer bu süreyi senin belirlediği bir zamanda güvenlik faktörü kadar geçerse...valfin enerjisini keser su kesik alarmı verdirirsin..Yada saatte bir selonoidi enerjiler tankın dolmasını beklersin yine istediğin sürede dolmamış ise valfin enerjisini kesersin...vesaire vesaire... 8)

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN
www.diyot.com

cenkara

Flow siviç koyarsan su aktığı sürece selenoid devrede bırakabilirsin

Fixxer

Cemkara hocam sölediğiniz malzemeyi arattım ankarada ulusta varmış yarın bi gidip inceliycem... Bilgilendiğiniz için çok teşekür edrim...
bu arada ben selonoidleri inceledim ve sonunda satın aldığımız yere telefon açıp sordum susuz şekilde 24 saat test yapılıyormuş ve selonoid 120 dereceye kadar ısınıyormuş...ve bende ısındığını algılayınca yanarmı diye biraz korktum ama yinede kesin bir önlem almam şart...

aster

bence sen bir numune iste
120 derece iyi bir rakam, 60 derece el yakar
o sıcakta nüve içindeki çekirdek şişmiyormuymuş?
o sıcakta bobin ne yapıyormuş? yün örmüyor herhalde

bu güne kadar ki tecrübem bana her zaman sorun istemiyorsan
ısınan bobini çöpe at demiştir

akış siviçi fiyatı inşallah fazla gelmez

sen genede dene sonucu bizlere bildir dostum

Fixxer

Aster hocam elimde 48 voltluk bi selonoid var.Ve ben telefon görüşmesi sonunda 48 voltu verdim selonoid'e ve yaklaşık 4 saat test ettim dediğiniz gibi çok ısındı hatta elimi yaktı :) ama çalışıodu... tabiki ısınması ne olursa olsun sağlıklı olmayacaktır...