Clock Frekansı için ne kullanalım ?

Başlatan Subzero, 11 Mart 2006, 11:15:00

Subzero

Arkadaşlar rf devrelerde veya genel olarak, özellikle de pic devrelerinde
kristal kullanıyorum. Ve şimdiye kadar gördüğüm çoğo devrede de
kristal yada r-c kullanılıyor.
Aslında benim için en önemli şey boyut. Yani SMD olarak ve
en az komponentle işi halletmeye çalışıyorum.
Kristaller çok küçük değil genelde. Ve genelde iki de kondansatör
koyuyoruz yanında. RESONATÖR kullansak nasıl olur.
Resonatör nasıl kullanılır, neye göre seçilir.
Özellikle resonatörler hakkında bilgi verir misiniz?

ete

MCU larda kullanlan kristaller bir kristal ve kristalin her bacağını GND ye bağlayan birer 10-30 pf arasında değere sahip kondansatörden oluşmaktadır.
Rezonatörler de bu kondansatörler kılıfın içine dahil edilmişlerdir. Dolayısıyla hazır kondansatörlü kristal olarak adlandırabilirsin. Bu nedenlede şayet istediğin değerler de bulabiliyrsan kullanmanda herhangi bir problem olmaz. Genelde (bizim piyasada) 4 MHz olarak rahatlıkla bulunuyor. Şimdilerde 6 - 8 ve 10 MHz olarakda görmeye başladım.
Tavsiyem bulabildiğin sürece kullan.

Rezonatör içindeki kondansatörlerin GND ye bağlı uçları nedeni ile 3 bacaklı oluyorlar. Ortadaki bacak GND ye bağlanacak olup diğer iki bacak aynı kristal gibi MCU nun OSC1 ve OSC2 bacaklarına bağlanacaktır.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

CaFFeiNe

rc kullanılabiliyorsa hassaslık önemli değildir sanırım bunun için destekleyen modellerde dahili osilatörde kullanılabilir böylece hem malzeme ve yerden tasarruf edilir hemde pinlerden

ipek

arkadaslar 16f628 icindeki  osilatorunu kullanarak  dis elemanlardan kurtulmak simdilik bir cozum kolay gelsin....

Subzero

Arkadaşlar, dahili varsa kullanıyorum zaten, resonatörü de biliyorum.
Ama harici kullanmam gereken durumlar var ve
sadece 4Mhz değil, 13.56 vs var bir kaç çeşit.
Bunlar için düşündüm.
Tecrübeniz varsa, nasıl olur mantıklı mı diye sorayım dedim.
Bir de çok küçük boyutluları var mı?
Gerçi ben araştırıyorum ama bir yerde kafam karıştı
çünkü "seramik osilatör", "seramik resonatör" diye ayrı ayrı
kategori gördüm. seramik osilatörü ilk defa duydum.
kristal ayrı yazmış, bir de seramik ne iş anlamadım.
kondansatörleri içinde olan hangisi bilemedim.
Bir de resonatörler için frekan aralığı yazmış,
yani tam bir değer yok, nasıl seçiçem bilemedim.
Ben yine araştırıcam ama hani bilen varsa daha hızlı olur
diye soruyorum.

aYe

Selam,

Seramik olanlar genelde askeri tip olarak bilinenler;

Kristal ise 1-2 dolar osilatör ise 2-3 dolar civarlarında fiyatları var.

Eğer çok temiz bir clock istiyorsanız maliyetine katlanıp smd osilatör kullanmalısınız.

Genellikle 4 pin olurlar; Gnd,Vcc,ClkOut, NC veya Enable
NC/Enable pin'i Vcc varsayarsanız, bulduğunuz malzemede bu bacağın ne olduğunu düşünme derdinden kurtulursunuz.

Malzemeyi Arrow'un temsilciliğini yaptığı Vishay'dan seçebilirsiniz yada adetiniz belliyse iç piyasadan bulacağınız parti mal ile yapabilirsiniz.

http://www.vishay.com/oscillators/

Rast gele bir dükkandan 2-3 tane alıp tasarım yapmaya kalkmayın, bir ay sonra almaya gittiğinizde melül melül yüzünüze bakabilirler.
Tecrübeyle sabittir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aslan_korhan

Resonatör tipi Kristaller ( 3 bacaklı olanlar ) çok kararlı değildir ve içersinde hazır olarak 2 adet kondensatör vardır. Bunlar ucuzdur ve pek büyük değildir. Fakat clock'un çok sabit olması gereken yerlerde uygun değildir.

Bunun bir üstü ise bizim bildiğimiz 2 bacaklı, metal kılıflı kristallerdir.
Bu çoğu uygulama için yeterlidir.

En iyisi ise TCXO lardır ( Termal Controlled Kristal Oscillator ). Bunların içersinde direkt olarak osilatör devreside vardır. Aslında bildiğimiz kristal vardır içersinde ama devre bu kristalin sıcaklığını hep ayni derecede tuttuğu için çok kararlıdır...
Tabiki bunlar en büyükleridir ama eski cep telefonlarının içersinde değişik frekanslarda ve boyutlarda bulabilirsin. 13 küsür MHz de var çoğu zaman...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mcan

bu gün elime geçen bir karttan 4 tane bundan söktüm

seramik rezonatör olduğunu düşünüyorum(2 bacaklı) ve 38.8 mhz (yanılmıyorsam) üzerinde 38.8M yazıyor bunu 16f628 20p ye taktım devremde çok güzel çalıştı ancak uart kısmı doğal olarak ilk denememde çalışmadı hangi iletişim hızlarında çalışır yada çalışırmı bilemiyorum.birkaç sitede arattım seramik rezonatörler baya kararlıdır yazıyor acaba keristalden de mi kararlı

aslan_korhan

Resimdeki Resonatör, kristalden daha kararsızdır. 3 Bacaklı tipdekiler gibi. Sadece bunun içinde kondensatör yok.
38.8MHz olduğunu sanmıyorum. 38.8KHz olabilir ama...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mcan

38.8khz olamaz,çünki 20mhz lik kristal takılıykenki halinden bariz daha hızlı...

akşam zaman bulamadım bu gün inceledim seramik rezonatörler için tolerans +-0.5 diyor,hatasız kristal olmaz ,kristaller için ise +-30ppm diyor yani ;milyonda 30,vay be

ise

genelde cdromlardaki işlemciler 38,8 mhz kristal ile çalışırlar.

mcan

hakkatten de cd-rom dan sökmüştüm.