16 Kanal Kulaklık çıkışı

Başlatan peko, 11 Mart 2006, 17:41:03

peko

Tasarlamayı düşündüğüm bir ses sisteminde en uygun yöntem nasıl olur diye düşündüğüm bir noktayı sizlerede danışmak istedim.

16 farklı ses girişini, 16 farklı kulaklığa vereceğim. Yani birbirinden ayrı 16 stereo yükselteç olması gerekiyor. ( Toplam 32 yükselteç ). Yükseltecin gücü bir kulaklığı sürecek kadar olsa kafi.

Bu kadar çok yükselteci plaket üzerinde minimum alanda nasıl karşılayabilirim ? İçerisinde çokça yükselteç bulunan ent. tavsiyeniz ?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

YARGICH

Selam Peko hocam,

Benim de buna benzer bir projem var yakında bir el atacağım. Sadece projenin kaba taslak bir şemasını çıkarttım ama henüz bir çalışma yapmadım. Kanal seçme işlemini nasıl yapacaksınız bilmiyorum ama, ses girişlerini olduğu gibi çıkışa aktarmanız yeterli olmaz mı sizin proje için. Yani zaten en az bir kulaklık çıkışından sizin girişe bir sinyal gelecek, onu direk çıkışa vermeniz işinizi görmüyor mu? Tekrar bir yükseltme ihtiyacı mı duydunuz. Bunun sebebi de bir girişi 16 kanalada aynı anda verme ihtimalinin olması mı?

Saygılar, Kolay Gelsin.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

peko

@YARGICH mrb  ;

Projede 3 adet birbirinden farklı ses girişinden 16 farklı kullanıcıya istediği ses kanalını dinleme imkanı vereceğim. Röle kullanarak dediğin gibi giriş sinyalinin direk çıkışa aktarılmasını sağlayabilirim, fakat bunun sakıncaları yararından daha fazla olduğu için elektronik anahtarlama yapacağım. Bu anahtarlama esnasında çıkışa aktarılan ses kulaklığı süremeyecek kadar düşük olacaktır. İşte çıkıştaki bu sesi kulaklığı sürebilecek seviyede yükseltmek için en azından bir opamplı devreye ihtiyacım olacak.. Yükseltme stereo ve 16 kanal olacağı için 32 adet opamp'a ihtiyacım var. Buda plaket üzerinde ve cepte baya bir yer demek. :) Sistem işlemci kontrollü olacağı için 16 kullanıcıya reklam bazında bişi dinletme ihtiyacım olursa die bi düğmede ona yapacağım,
basınca herkes beni dinlicek   :D  8)

Aşağıdaki ic 'yi hiç kullanmadım ama şimdilik işimi göreceğe benziyor.

Projeni ele adığında konuyla ilgili bi yardımım olacaksa picproje'deyim.  ;)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

YARGICH

@Peko Hocam,

Hocam yükseltecinde birde Mute özelliği olsa süper olurmuş. Anahtarlamada belki işinize yarar. Bende role düşünmüştüm ama zararı olarak konum değiştirmesi esnasındaki partırtı kütürdü olacağından başka bir zarar aklıma gelmemişti. Bunu çözümü olarakta bir; reed role tarzında bir role kullanmak, iki; role kontaklarında snubber devresine benzer bir gürültü önleyici filtre kullanmak, üç; kullanacağım yükseltecimdeki Mute özelliğini kullanarak kanal değişimlerinde kısa süreliğine çıkıştaki sesi keserek oluşabilecek bir gürültüyü kullanıcıya yansıtmamak. Başka bir zararı olacağı aklıma gelmiyor açıkcası.

Biliyorsunuz yeni Winamp larda, yeni dediğim bu Winamp 5,0 dan sonraki verisiyonlarında şarkı bitiminde ve bir sonraki şarkının başında sesi yavaş yavaş yükselterek veriyordu ki, Kitarodan sonra Metalica çalacaksa bir anda şok etkisi yaratmasın diye bi özellik eklediler. Mute özelliğini kullanma fikride burdan aklıma gelmişti. Bende şimdi küçük bir gezinti yapayım arşivimde, daha fazla özelliği olan bir anfi var mı diye.

Benim yapacağım projede biraz daha fazla giriş çıkış olacak ve arttırılabilir olacak. En azından olması gerekiyor. İçerisinde ne düzeyde bir yükselteç veya anfi olacak onu düşünmemiştim. Fikirlerinize mutlaka ihtiyacım olacak, Teşekkürler.

Kolay Gelsin Hocam.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

aYe

Selam,

İş benim karşımda duruyor olsaydı 4051 türü bir cmos kanal seçimi için ilk aklıma gelen kompanent olurdu heralde.

İkinizin de benzer projelerle uğraşması ilginç.

Bir gün birinden bir proje almıştım, o da birinden almış.

Tabi bütün işlerimde olduğu gibi bunda da kazıklandım :D

Bundan 1 yıl sonra, benden yaşça büyük, ne iş yaptığını bilmediğim ve ne iş yaptığımı bilmeyen, uzun yıllardır tanıdığım bir arkadaşımla dertleşirken konu açıldı, o sordu ben anlattım, o sordu ben anlattim, 2 saatin sonunda "işte o projeyi oraya veren benim" dedi  8O  8O  8O
Dumurlardan dumur beğen :)

Acaba bu sefer kader ağlarını sizin üzerinize mi örüyor  ;)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

@Tatlisukurnazi,

Hocam süpersiniz yaa  :lol:  Zannetmiyorum aynı proje olcağını, @Peko hocam cebe felan girecek dedi. Benim düşündüğüm biraz daha büyük bir ürün. En azından büyük bir şey olcak gibi. Ayrıca @Peko hocam sipariş felan almış olabilir ama benimkisi sipariş değil.

Baştan sadece kağıda karalamalar yapmıştım. biraz önce basit bir araştırma yaptım, ve @tatlisukurnazi hocam, sizin dediğiniz entegreye rastladım, ayrıca 4016 da "fade in fade out"  diye bir özellik varmış? Birde TDA7318 entegresi var ki buda I2C den haberleşiyor. 4 stereo girişi var ve bass - treble kontrolünüde yapıyormuş. Buda I2C den dolayı bana daha uygun gibi ama 4051 veya 4016 da uygun görünüyor. Temin edebilmek ve fiyatlar karar vermede etkili olacak. Dediğim gibi şimdi araştırmaya başladım ve bunlarıda bu forumda benzer bir şekilde tartışmılar.

Hocam burdaki ekip, başka bir başlık altında iş üzerine konuşurken aynı proje altında toplanınca sizin anılar tazelendi anlaşılan  :lol:

Saygılar, İyi Çalışmalar

aYe

Sevgili YARGICH,

Senin yazdıklarını anlamak proje olarak karşıma çıksa, haddimi bilir işi reddederdim :D

Acaba uyku vaktimi geldi, nedir anlamadım, tekrar tekrar okuyup anlamaya çalışıyorum. :roll:  :roll:  :roll:

Ek: sanırım Peko'nun "cepte" tabiri maliyet anlamına geliyor.
Yani halen aynı iş olabilir :D
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

@tatlisukurnazi Hocam,

Sizin ben olsam 4051 ile yapardım demeniz üzerine, bende hiç araştırma yapmamıştım, sadece ilk anda roleli aklıma gelmişti ama 4051 ile daha mantıklı demek istedim :oops:  O kadar. Demek benim de uyku vaktim gelmişki anlatmakta zorlanıyorum :D

Saygılar.

YARGICH

@tatlisukurnazi,

Hocam, kriminal gibisiniz :D  Tekrar baktım dediğiniz gibi maliyet anlamında galiba. Aynı iş olsa niye @peko hocama bende cevap yazayım :), otururuz bir yerde yazarak çizerek konuşuruz. Şimdi bu olayda "yapmasakta yaptı derler" hesabına dönmesin :D Ayrıca benim projede içerisine büyük bir anfi koymam gerekebilir. Benide o düşündürmüştü. 32 Çıkış için ayrı ayrı anfi 8O ve bunu besleyecek güç kaynağı 8O Neyse @Peko hocamın konu kaynamasında, ben daha sonra burda yine sorarım.

Saygılar,

fsan

Alıntı yapılan: "peko"Tasarlamayı düşündüğüm bir ses sisteminde en uygun yöntem nasıl olur diye düşündüğüm bir noktayı sizlerede danışmak istedim.

16 farklı ses girişini, 16 farklı kulaklığa vereceğim. Yani birbirinden ayrı 16 stereo yükselteç olması gerekiyor. ( Toplam 32 yükselteç ). Yükseltecin gücü bir kulaklığı sürecek kadar olsa kafi.

Bu kadar çok yükselteci plaket üzerinde minimum alanda nasıl karşılayabilirim ? İçerisinde çokça yükselteç bulunan ent. tavsiyeniz ?

Analog 32x32 Crosspoint Switch Matrix based on the AD75019  (untested!)

The Board layout PDF 249k and the Schematics PDF 201k are seperately available (you don't need to download these if you have Eagle).

http://stromeko.synth.net/DIY.html

16 stereo kanal icin sana sanirim yukaridaki devreden 16 tane gerekecek =)

kolay gelsin

My75

Hocam 4051 yerine 4052 olsun,çünkü 3 tip müzik seçileceği için 16 adet 4051 yerine 8 adet 4052 kullanılır,maliyet düşer.Üstelik boşta kalacak olan 5 kanal ise beni rahatsız etmez :lol: ...

Peko hocam;bu sayfaya şema yansıtmam için url şartmı?Kendi çizdiğim şemaları nasıl aktarırım??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

peko

@My75

[web]http://imageshack.us/[/web]

Resimleri gösterebilmen için bi url gerekiyor. Yukarıdaki adrese resimlerini upload edip, çıkan link'i buraya eklersen ok 'dir..

Ben 4016 'yı tercih ettim.

Alıntı YapCMOS switches are easy to implement too. There are a few standard devices: the CD4016, CD4066, CD4051, CD4052, CD4053. The first two devices are quad bilateral switches that can pass audio or digital either direction.
Alıntı YapThe 4016 can fade audio because there are no gates on the switching pin.
The 4066 has a buffered gate and will hard switch. The 4051, 4052, 4053 are mux bidirectional switches that can switch analog or digital, even video signals. The 4051 is a 1-of-8 switch, the 4052 is a 2-of-4 switch (great for stereo), and the 4053 is a triple 1-of-2 switch.

ipek

peko hocam ben bunun 16 kanal mono olanini cif tarafli plakete delik ici
kaplama ile her iki yuzeye monte ederek 30 kullanicili vaziyette smd tasarlamistim gayet guzel calisti HC4067 tda7052 kullandim puf noktasi
harmony yada duofoni kanallar arasinda en kotu denemeler 4066 4052
4051 de ortaya cikti 4067 de differential besleme vererek bu sorun cozuldu digerleri 700mv surulunce duofoni hemen basliyor ha birde kalabalik bir yerde calisak ise tum girisler toko tokin murata gibi hybrid
rf filitresi kullanman geregikor cunki cep telefonlari napiyor ediyor kablolara girmeyi basariyor kolay gelsin......

My75

Neden olmasın bu entegrelerin hepsi iş görür nasıl olsa bcd kodlamayacaksın 4016/66 daha mantıklı,aklıma gelmişti ama 4051'den bahsedilince hemen yorum yaptım..Kolay gelsin..

My75

Yalnız su var Peko hocamın bahsettiği 16 şahsın birbiriyle bağımsız olarak kanal seçme olayı,4067 bcd kodlamalı bağımsız çalıştıramazsın,4066 kanal başı tetiklemeli o yüzden 4067 entegresi ile sadece  16 kanal seçici yapabilirsin..