FLİP FLOP VE MANTIKSAL KAPILAR KULLANARAKTAN SAYICI

Başlatan aligurkan, 15 Mart 2006, 21:30:19

aligurkan

7 GİRİŞLİ VE FLİP FLOP KULLANARAK TASARLANMİS BİR DEVREMİZ VAR.CİKİŞLARİMİZ 2 DİSPLAY VASİTASİYLA TAKİP EDİLMEKTEDİR.BİZDEN İSTENEN ŞU:5 NOLU  BUTONA BASİLDİGİNDA DİSPLAY DEKİ SAYİLAR 5ER 5 ER ARTAR.DİYELİM Kİ 7 NOLU BUTONA BASTIK  O ZAMAN DİSPLAYDEKİ SAYİLAR 7 SER 7 SER ARTACAK.(07-14-21-28...) YANİ KAÇ NOLU BUTONA BASILIRSA DİSPLAYDE O ARDIŞIK ARTIMLI SAYICI GÖRÜLECEK.(1-7 ARASI BUTONLAR)
DEVRE ŞEKLİ ACİL LAZIM.
YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...
gerçekten        çok iyi

stlg

Sevgili aligurkan
Arkadasım bu devreyi sen flipflop gibi lojik kapılarla yapmayamı calısıyorsun bu hiç kolay değil bu işi en kolay pıc ile yapabilirsin yok illa lojik kapılarla yapacagım dersen ALLAH kolaylık versin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

haciman

aligurkan hocam

senin bahsettiğin devreyi lojik kaplılarla yapman çok maliyetli ve zor olacaktır. En iyisi bunu PIC ile yapman. 16F84 işini görür herhalde.

Kolay gelsin
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

deathly_tornado

istediğin devreyi yanılmöıyorsam programlanabilir sayıcı entegreleriyle  yapabilirsin yanlış hatırlamıyorsam lise 3 te yaptığım ama entegrenin kodunu unuttum  biraz sabret kodunu da söylerim
MAKE a WISH (BİR DİLEK TUT)

kurumahmut

lojik dersi proje konusu olabilecek bir soru...Bunun için bir algoritma aşağıda. Eğer lojik dersi alıysan gerisi kolay...

aligurkan

Kardeş flip flop ve mantıksal kapılar kullanaraktan sayıcı ile alakalı başlığı
okuduğun ve cevap yazdığın için teşekkür ederim.
Bu hususta bana acilen 6 mayısa kadar devre şekli lazım.
Yardım edersen ya da yardımcı olan arkadaş olursa sevinirim.
Teşekkürler...
gerçekten        çok iyi