5hz lik kare dalgayı 0 a çekmek lazım.ama olmuyor.

Başlatan x-tol, 16 Mart 2006, 21:21:51

x-tol

meraba
robtumu yarın teslim ediyorum am bir sorun kafama takıldı.
bizim o-ır dedektörler var bunları karşıdaki cismi görme sağlanıyoe fakat bir yalıp söndürmemiz gerekiyor ır dedektörün görmesi için.
işte bu noktada bbir cisim görüldüğünde 0 1 0 1 diye sinyal gönderiyor buda tüm sistemi karıştırmaya(en azından tam işlevini yerine getirmiyor)yetiyor.
0 da farklı bir sistem 1 de farklı bir sistemi devreye sokuyorum.
bunun için yaklaşık 5 hz de gelen sinyalleri filtreleyip sıfırlamak lazım
ama  bir sürü devere denedim hiçbir sonuç yok fark yok.üzeinde durduğum devre yaklaşık 220nf lık bir kondansatörü - ile dedektörün çıkışına koymak önünede bir direnç koyarsak daha iyi olabilir.ama isiste omadı.
önerebileceğiniz devre veya fikir varmıdır.

stlg

Sevgili x-tol
5 HZ bilgiyi saseye cekemedigini soyluyorsun bu 5 hz gelen yola seri birseyler denedinmi hani sıfıra cekmek yerine bu yolu acmak gibi ,bu iş icin analog anahtarlardan yada reed rolelerden yararlanabilirsin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Subzero

Söylediğin sistemi tam anlamadım,biraz daha açıklayıcı anlatırsan
iyi olur.
Ama sonuç olarak problem filtreleme ise, yapacağın şey,
bir R-C filtresini girişe koymaktır.
Bunun için gerekli değerleri de formülasyondan çıkaracaksın.
Ama başta anlattığın ama benim anlamadığım problemi,
önceden bertaraf edersen daha iyi olur herhalde :)
Kolay gelsin.

x-tol

çok basitti aslında şimdi elimizde lojik 1 var ve bu pinden bazende 5 hzlik bir kare dalga sinyali geliyor.bu iki sinyalin farklı görevleriolduğu için 5 hzlik sinyali 0 da tutmali lojik 1 i ise çıkışa 1 olarak aktarmalıdır.biz şöyle bir devre yaptık

kısacası rc filter
ama hala devrede kullanmadım
bazı tamponlamalar gerekecek.

picusta

Bende gençken böyle bir devre yapmistim.
Ama tam RC filtresi değil, lojik kapilar ve comparatör ile yapilmisti.
sinyal girisinden 1 geldigi zaman belli süreli (mesela 4Hz'lik, 250ms) bir darbeyi tetikliyorduk (RC ve comparatör). Sonra sinyal ile bunu karsilastiriyorduk, eger sinyal darbeden önce 0 oluyorsa, o zaman çikis 0 ve basa dön.
Eger önce darbe 0 oluyorsa o zaman  sinyal=çikis, taa ki sinyal 0 oluncaya kadar.

Subzero

Normal zamanda 1 olucaksa giriş, neden harici interrupt kullanmıyorsun.
Kare dalga geldiğinde ve bir ara sıfır değerini verdiğinde
interrupt oluşsun mesela. Olmaz mı?

x-tol

mcu olmadığı için.
bu arada bu devreyi benim frekansa bir türlü yduramadım artık başka türlü yapacğız çünkü 10hz altında çalışmıyor bu devre.girişin aynısını çıkışa yansıtıyor.
sizin devreyi bir görebilirmiyiz.iki tane kullanacağım için benim nulduğum devreler çok uzun oluyor.

Subzero

ben mcu kullanıyorsun sanmıştım.
10Hz altı çalışmıyorsa, gelen işareti modüle edilebilir ama devre
olarak nasıl yapılır bilemiyorum.
Analog bir çözüm aklıma gelmedi benim.
Sayısal olarak kolay ama...
Hiç olmadı, bellek elemanları kullanıcaksın,
enable girişli f-flop falan.

x-tol

bu olayı başka bir yönden çözdük ama nasıl çözdük tam bende anlayamadım.osc devresin bir kondansatör ekledim.

tabi bu alocoyagönderilen sinyali üreten kısım bu devreyi değiştirdi taminime göre darbenin dalga boyu değişti ve süreklileşti kafama takılan ise normalde bu frekansta dedektör görmez ama şimdi normal olarak görüyor.

picusta

Not: RC filtre öyle olmaz, en azindan alçak frekans geçiren.

mesmert

555 data sheetini incele derim ama senin orda yapacaığın 5 numarılı uç ile gnd arasına 1nf tak büyük ihtimal senin sorunun çözülür şemayı ve data sheet baktığım zaman senin yaptığın mantıksız oluyor çünkü 5 numarlı uç entegrenin voltaj kontrol pini

kolay gelsin

x-tol

5 nolu bacak ofset ayarlamada kullanılır diye biliyorum.yani darbenin genliğini değiştiriyor.
buraya çeşitli voltajlar vererek kare dalganın frekansını değiştirebiliyorduk.
tam istediğim rc filter değil sadece bir çözümdü.
belki bu dedektöre şansa tam uymuştur.
sonuç olarak motorlar durdu geri dönmesede.
sistemde 0 da geri 1 de ileri giden bir motor olarak düşünebiliriz.