Nabız ölçmek

Başlatan efe1409, 17 Mart 2006, 09:10:29

efe1409

Arkadaşlar bir projem için kalp atışlarını ölçmem gerekiyor.Bu konudaki malzeme(Sensör v.s.)ve teorik bilgilere nasıl ulaşabilirim.Uygulama yapan arkadaşlar varmı acaba?Sitede Biyomedikal olarak arattım ama sadece yahoo grup bilgisi çıktı karşıma.Teşekkürler.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

stlg

Sevgili  efe1409

Arkadasım asagıdaki siteyi bir incele kolay gelsin

http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2004/bcr5/index.htm#_Introduction

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

KAZIMUGUR

Yüce yayınevinin Kalb Atışlarının Görülmesi adında güzel bir kitabı vardı.
EKG nin temelleri anlatılıyor.Elektrodlar izole amfiler filan.

Birde mandallar var.Kulak memesi veya parmağa takılıyor,infrared verici alıcı diotlar...Koşu bantlarında kullanılıyor.

moralas

kalp te oluşan elektrik sinyallerinin cilt ten alınmasının işlenmesi mantıgıyla oluşan bi sistem

bide vücüttaki oksijen miktarrının alınması olayı var yüzde olarak ifade ediliyor bunada pulseoksimetre deniyor

kanın rengine göre ölçüm yapıyor .alıcı verici ışıkla yapıyor bunu

bunların tamiriyle ugraşıyorum ben

ipek

http://www.cycu.edu.tw/~mil/muscle/final.htm
http://rapidshare.de/files/15757722/Amandaroxanne.rar.html
http://rapidshare.de/files/15757774/Heard_beat_Mon.rar.html
http://rapidshare.de/files/15757863/CARDIO.rar.html

Bu kaynaklara ulasabildim umarim fikir verir kolay gelsin......
Not=sanirim kulak kepcesinde yeterince damar var spor salonlarinda
iki elinle tuttugun yerde genis elektrotlar var oradan bakiyor eski olanlarda kulaga kupe gibi takiliyor bir yuzunde ir led diger yuzunde foto diyot var....

sekerb

ben ve iki arkadasim bununla ilgili bir tez hazirladik :D
Biliyorum biraz gec oldu ama anca gordum mesajini takip edemedim de bir süre forumu. eğer hala bir çözüm bulamadıysan yardımcı olmaya çalışayım?

mzeybek

@sekerb

ben de bu konu ile ilgileniyorum.
sizin projeniz nasıl birşeydi?

ben de ekg işaretlerini kablosuz olarak aktarmaya uğraşıyorum.
rf kısmı tamam gibi ama ekg ölçüm devresi ile pc de grafik çizecek program üzerinde biraz sorunlarım var.

eğer projeniz hakkında biraz detay verirseniz belki bana da yardımcı olabilirsiniz.
UcAnTuRk

sekerb

Tezde tansiyon ve nabız olçümü aldık. bunları bir mikrodenetleyici (MSP430) ile algılayıp masaüstü bilgisayarına veya bir platforma rf katı aracılığı ile aktarmayı hedefliyorduk tam olarak. tansiyon ve nabız konusunu hallettik. mikrodenetleyicideki çalışmalar da kart tasarım boyutuna geldi. Fakat rf katı konusunda daha pek çalışma fırsatımız olmadı. ilerleyen aşamalarda da ekg ölçümü almayı düşünüyoruz tabii bunu için daha var.

Projenizde taşınabilir bir sistem üzerinde mi çalışıyorsunuz?
Rf katı olarak ne kullandınız veri iletim hızı, kullanılan frekans, anten gücü?

mzeybek

aslında taşınabilir bir cihaz tasarımı düşünülüyor. yani basit bir şekilde hastalardan ekg alan bir devrenin çıkışını 16F877A nın ADC kanalına vererek sayısala çevirdiğimiz işareti UDEA nın UTR-C12U modülü ile 433 MHz de 600-2400 baud ile aktarmak hedefimiz.

RF kısmı eğer EKG devresinden çıkış alabilirsek tamam gibi. Ama RF olarak aldığımız datayı PC de grafik olarak çizen ve bir databse oluşturup bu database e internetüzerinden erişim imkanı veren kısım ise şu anda malesef mevcut değil. Buna çalışoyorum ama pc yazılım bilgim çok değil.
UcAnTuRk

sekerb

Anladigim kadari ile siz sadece EKG almak istiyorsunuz. EKG ölçümünü ve bunlar için gerekli bir takim ozel probları biraz açıklamanız ve fiyatları hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?

Biz RF katı için Chipcon'un cc1020 ic'sini kullanacağız, bunun da baskı devre tasarımına başlamak üzereyiz. cc1100 de etrafında az miktarda eleman içeriyor. Bunlar UDEA'dan daha ucuza mal olurlar ve daha hızlı (500kpbs'ye kadar) veri transferi yapılabilmekte. Tek dezavantajı bence baskı devresini kendiniz çizmek zorunda olmanız ve smd malzemeleri de kendinizin bulmak zorunda olması.

mzeybek

ekg elektrodlarını okul temin edecek. sadece instrumenattion amplifier bulmakta sıkıntı çekiyorum. chipcon konusunda haklısın aslıdna. ucuz ve hızlı. ama forumda daha önceden de bahsedildiği gibi Türk üreticisininden yana kullandım tercihimi.

2400 baud un yetip yetmeyeceğini göreceğiz bakalım. bir sorun olmaz gibi geliyor ama bu hafta içerisinde deneyeceğim inşallah.

RF pcb konusunda da baya bir tecrübeden sonra kendi çizip çıkarttığım pcb yi çalıştırmayı başardım.

sadece proje ile ilgilenebilsem aslıda çoktan bitirmiş olacaktım ama işte hem çalışıp hem de şehir değiştirince insan anca anca adapte oluyor.

projelerimiz hakkında daha detaylı olarak konuşursak hem birbirimize hem de forumdaki diğer arkadaşlara katkımız olur diye düşünüyorum.
UcAnTuRk

kaanturk

Bu konuda hala bana yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı?

zakbay

Tek dostum çalışmak...

kaanturk

Öncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz linke ve buradaki birçok kitapçıya baktım ama kitabı bulamadım. 3 güne kadar bu projeyi bir yarışma için yetiştirmemiz gerekiyor. Bizim için çok önemli.
Eğer sizde parmaktan nabız ölçme ile ilgili devre şeması ve kodları varsa göndermenizi rica ediyorum.

muhendis6161

nabız kısmını halletik dediniz ya tezinizi yollama şansınız veya nabız kısmının kodunu yollar mısın acaba proje için istiyorum...