Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pardus deneme mesajı

Başlatan tatasoft, 18 Mart 2006, 23:13:40

tatasoft

bu mesajı pardus dan yazıyorum mükemmel bir işletim sistemi herşey yüklü geliyor, wi-fi kartımı bile tanıtmama gerek kalmadı, internet xpden çok hızlı bill gates şimdi görsün türklerin gücünü
Acıların Çapraz Çavuşu ŞAFAK 22  

Ziya

Alıntı yapılan: "tatasoft"bu mesajı pardus dan yazıyorum mükemmel bir işletim sistemi herşey yüklü geliyor, wi-fi kartımı bile tanıtmama gerek kalmadı, internet xpden çok hızlı bill gates şimdi görsün türklerin gücünü
tatasoft,
pardus, pardus duyuyordum ama ne olduğu konusunda bir araştırma yapmamıştım. Bu konuda biraz bilgi verebilirmisin? Nedir, hangi platforlarda çalışır, yazılım desteği nasıldır?

Cevaba göre başka sorular da gelebilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ground

@tatasoft tebrikler.. Sadece pardus anlamında değil linux a geçiş yaptığınız için..

@ziya  pardus linux çekirdiğine yapılan bir kabuk tur.  tübitak desteğiyle (uludağ grubu) güçlenmiştir..

Bende bi pc aldım sırf linux için.. Aslında vm gibi pcde birçok işletim istemini aynı anda çalıştıran programlarla çok kez denedim ama tam olarak geçmeye cesaret edemiyordum..

Alışmak lazım linux'a karşımıza daha çook çıkacak..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

tatasoft

ziya bende fazla bişey bilmiyorum bildiğim linux dağıtımı olduğu ve türk mühendisleri tarafından türkiye için yapıldığı yani türk işletim sistemi yüklemesi çok basit 40 dk da yükleniyor çalışması windowsa çok yakın herkez kullanabilir şu anda kullandığım makina pIII 733 256 mb ram ve 20 gb hdd den oluşuyor ve xp den daha hızlı çalışıyor sadece açılması biraz yavaş  ,kullandıkça öğreneceğiz
Acıların Çapraz Çavuşu ŞAFAK 22  

Ziya

Pardon, linux deyince hatırladım. Tabi burada onun tartışması geçmişti. Ben sonsivri'de gördüğüm posek ile karıştırdım.

Linux konusunda bir zamanlar (1993-2000 arası) çok iyi idim. Ama gnome ve kde arayüzleri geliştikçe mertlik bozuluyor. Linux bildiğimiz unixlerden çok farklı değil. Linuxun en büyük eksiği Türkçe klavyeden Türkçe karakterler girilememesi idi. Pardusta girebiliyormusunuz? Yazıcıdan Türkçe karakterlerle çıktı alabiliyormusunuz?

Linuxun network desteği çok iyidir. 1999 yılında debian versiyonu uzaya gönderilmiştir. Network tabanını nasadan uzmanlar geliştirmişler. İşletim sistemi olarak kararsız iken bile network düzgün çalışırdı.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

argeelektronik

Pardüs'ü aşağıdaki lintten indirebilirsiniz.

http://www.uludag.org.tr/
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

CaFFeiNe

bende bir hevesle edinmiştim bu pardusu ama laptopa kuramadım :(
ekran görüntüsü kayboldu büyük ihtimalle çözünürlüğü filan desteklemedi
SUSE de denedim o ise ekranda 6 adet içiçe geçmiş masaüstü görüntüledi :)

Ziya

CTRL ALT +
yada
CTRL ALT -

ile X serverinin otomatik ayarladığı ekran çözünürlüklerine geçiş yapabilirdin. 1024x768, 800x600, 640x480 gibi.

CaFFeiNe

kurulum esnasındada işe yararmı acaba?

Ziya

Normal terminal ekranına dönerek ayarlara bakabilirsin. Alt + F1 ile Alt + F6 arasında bir iki tanesi terminal ekranı olması lazım. Terminal ekrana geçemiyorsan CTRL ALT Backspace ile X serverini kırman gerekir. Bunu yapamıyorsan iç içe geçmiş windowsunudan bir terminal ekranı aç ve orada "init 5" yada "init 4" komutunu gir. Olmuyorsa init 3 yada init 2 de mutlaka terminal ekranına dönersin. Bunları (initleri) yapmadan önce init komutunu gir ve çıkan rakamı kaydet.

XConfig yada XFConfig (daha eskiden XF86Setup idi sanıyorum) komutu ile X server ayarlarını yapabilirsin. vindowsu çalıştırmak istediğinde manual olarak xvindows yazman yeterli. Açılışta vindows otomatik çalışsın istiyorsan init eski_rakam komutunu girmen yeterli. Ya da /etc altında init.rc yi bul (find -name init*) ve çalıştığın run leveline xdm i ekle. Bu sonuncuyı tavsiye etmem.

Ayarların çalışıp çalışmadığını anlamak için X tuşlaman yeterli. Bozuk görüyorsan ve X ekranı donmuş ise CTRL ALT Backspace ile kır.
X server ayarlarının kaydedildiği dosyaya ulaşırsan (/etx/X11 içerisinde olması lazım) yüksek çözünürlük ayarını elle de silebilirsin. ilgili dosyayı bulabilmek için "grep 1024x768 *|less" komutunu gir (less ten çıkmak için q)
Bir şey çıkmadı ise "grep 1024x768 */*|less"
Bir şey çıkmadı ise "grep 1024x768 */*/*|less"
Bir şey çıkmadı ise "grep 1024x768 */*/*/*|less"

1024x768 ifadesi geçen dosyayı bulup içerisine gir ve daha yüksek çözünürlük ayarlarını (en altlarda) sil. Editör olarak vi, pico, emacs, joe hangisi varsa onu kullan. vi en son tercihin olsun.

rree

Pardus da Xp de çalışan programlar çalışıyormu??
Programlama dilleri varmı. Dos programları çalışıyormu?

Ziya

Alıntı yapılan: "rree"Pardus da Xp de çalışan programlar çalışıyormu??
Programlama dilleri varmı. Dos programları çalışıyormu?
Emulasyon olmadan çalışmaz. Eskiden Dos emulasyonu vardı. Ancak emulasyon olduğu için normalden çok daha yavaş çalışır. win3.1 için emulasyon geliştiriliyordu (1994lerde). Hatta Machintosh emulasyonu bile geliştiriliyordu. En son 6 yıl önce Linux kullandığım için son gelişmeleri bilemiyorum. XP emulasyonla çalışıyorsa eğer, elinizde güçlü bir bilgisayar olmalı derim. En az 512 MB ram olsun.

Yeni çift çekirdekli işlemciler belki bu alanda ciddi bir katkı sağlar da aynı anda çift işletim sistemi gerçek zamanlı (real-time) çalışabilir.

microcozmoz

Emulatörler dışında bir çok kullanılan programın linux versiyonu çıkmış durumda...Bende linux a geçme planları içerisindeyim zamanında boreas linux la ilgilenmiştim ama zaman yüzünden rafa kaldırdım...

Boreas

Boreas linux sürümünde elektronik çizim ve simulasyon programları mevcut...Linux bu şekilde olunca bizler için dikkat çekici hale geliyor:)
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

aster

CaFFeiNe,
Büyük ihtimal ekran kartını desteklemiyor, eski sürümmüydü?
son sürümlerde bu sorun giderilmiş
aynı sorun bizde de 9 da oldu 10 versiyonda bu sorun yoktu

www.linux.org buradaki forumlarda gerekli bilgiler verilmiş
suse kullanıyorsanız www.novell-tr.com dan destek alabilirsiniz

CoşkuN

Şimdi utandım hala windows kullanan biri olarak.Bir ara mandrakeyi kurmuştum ama harddiskteki yer sorunundan sonra kaldırmıştım.Yeniden linux kurma planlarına başlasam iyi olur herhalde  :roll: