boş boş duruyor burayı silsekmi acaba?

Başlatan CaFFeiNe, 19 Mart 2006, 21:21:03

CaFFeiNe

???

Not : bu soru Linux forumunun açılmasına vesile olmuştur
tarih 19-Mart-2006

aster

Yeni konu bulun adını değiştirelim, hazır imara açık parselli yer  :)

Ziya

Linux nasıl?

Alt başlıklarda bunlar olabilir.

PC Linux
Embedded linux
Pardus
Turquaz
Boreas

Sun Solaris 10
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mzeybek

microchip ürünleri sekmesinin altına olmasa da bence de linux iyi bir öneri. özellikle de bir kullanıcısı olarak pardus un olmasını isterim.
UcAnTuRk

aster

iyi ki avatarımı değiştirdim, hemen tiyoyu aldınız yani  :)

istekleriniz yerine getirilmiştir, Linux Forumu hayırlı olsun

başka arzunuz?

tevfik_kadi

Selamlar arkadaşlar;

Linux un çeşitli versiyonlarını denedim elimde olanlar (Linspire (Lindows), suse nin bir kaç serisi, mandrake (bir kaç seri yine), Linux xp(ruslar geliştirmiş),pardus, knoppix(bootlable), free bcd, borares linux... Genelde hep kurup sildim linux kullanmamın tek sebebi bu piyasayı microsoft un ele almış olması ve geliştrilen programların linux türevlerinde çalışmaması. Bu programları çalıştırmak için kullanılan emulatörlerle ilgili bir kısım olabilir bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bizi bilgilendirebilir...

Kolay gelsin ...
Saygılarımla...

Ziya

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"Selamlar arkadaşlar;

Linux un çeşitli versiyonlarını denedim elimde olanlar (Linspire (Lindows), suse nin bir kaç serisi, mandrake (bir kaç seri yine), Linux xp(ruslar geliştirmiş),pardus, knoppix(bootlable), free bcd, borares linux... Genelde hep kurup sildim linux kullanmamın tek sebebi bu piyasayı microsoft un ele almış olması ve geliştrilen programların linux türevlerinde çalışmaması. Bu programları çalıştırmak için kullanılan emulatörlerle ilgili bir kısım olabilir bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bizi bilgilendirebilir...

Kolay gelsin ...
Saygılarımla...
Benim ilk duyduğum ve kullandığım softlanding versiyornu idi. Daha sonra slackware ve debian kullandım. Bir ara RedHat kullandım. İçlerinde en güzeli bana göre slackware versiyonu idi. Unix standardına en çok yaklaşan bu versiyondu. Softlanding versiyonu Sun Solaris e benzetilmişti.

Aslında Linux denen şey bir kernel. Bu kerneli isteğinize göre yeniden şekillendirebiliyorsunuz ve derleyip yeni çalışır versiyonunu lilo.conf'a eklediğinizde (tabi lilo yu da çalıştıracaksınız), açılışta istediğiniz kerneldan boot edebilirsiniz. Örneğin biz NAT olayı nedir bilmez iken (1998), ODTÜ Bilgiişleminden ipmasquarading olayını öğrendik. Yarım günlük bir gayretle kerneli ipmasquarading seçeneği seçilmiş haliyle derletip çalıştırdık. Çift ethernet ile hem dairemizin networkunu izole ettik ve hem de tek ip üzerinden herkes çıkabildi. İçeride sanal ipler kullandık. ODTÜ DNS'e a tipi kayıt yaptırarak Kurumun alt makinası olarak tanındık ve doğrudan bizim linux email gönderir ve alır hale geldi. ....

Kernelin etrafına eklenen programlar, konfigurasyon dosyaları vs. ler ile paketler oluşturulur ve bu paketlere bahsettiğimiz versiyonların isimleri verilir. Örneğin samba server (file server) slackware ve debian versiyonunda yokken RedHat sürümünde standart bulunur.

Bildiğim kadarıyla dos emulasyonu (dosemu) opsiyonel oluyor. Sürümde dosemu yoksa (hala kaldıysa nick.funet.fi den indiriliyordu)

Detaylı bilgiler /usr/doc/Linux_HOWTO... altında bulunuyor. Oradan ilgili dökümanı bulup tarif edilen yol izlenerek işlem tamamlanıyordu. Windows emulasyonunu hiç denemedim. Bilgisi olan paylaşırsa memnun oluruz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

CoşkuN

Linux bölümümüz hayırlı olsun.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Ziya"Linux nasıl?

Alt başlıklarda bunlar olabilir.

PC Linux
Embedded linux
Pardus
Turquaz
Boreas

Sun Solaris 10

bu pc linux ile embeded linux ayni midir yoksa farklimidir acaba? farkli ise embeded linux hangi donanim özelikleri ile calisir ( arm7 arm9 pic32 gibi)?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!