tristör tetikleme

Başlatan koordinat, 20 Mart 2006, 02:43:11

koordinat

arkadaşlar ben tam dalga doğrultucuya faz açısı ayarlı bir şekilde tristörleri ayrı ayrı tetiklemek istiyorum ama nasıl  olacak.bazılar darbe trafosu dedi ama onlarla çalışmadığım için bilemiyorum.yakın bir tasarım var mı acaba?

timpati

tetikleme trafoları birkaç çeşit olur. kimisinde bir primer ve bir sokender sargısı varken, kimilerinde sekonder sargısı 2 adet de olabiliyor (çift tristör tetiklemeleri için). yani kimi trafolar 4 pinli kimileri 6 pinli. yalnız senin tristörlerin aynı anda aynı fazda tetiklenmeyecek sanırım, bunu dikkate alarak bobin uçlarının fazlarını aynı şekilde bağlamaman gerekiyor.
en fazla 1YTL'ye alırsın.
why mr. anderson, why ?

mahoaga

Tristörlerle ilgili basit bir sorum olacak

TOT (Turn Off Time) ne anlama geliyor. Yaptığım uygulamada bu özellik dikkate alınıyor. Tristorlerin TOT zamanı deyince ne anlaşıldığını analatırsanız sevinirim.

Benim 2 tahminim var. Birisi daha kuvvetli ama bilen biri açıklık getirirse rahatlıyacağım.

1) Tristor ateşlendikten sonra sıfır geçişinden TOT zaman kadar sonra kesime gider.

2) Tristör ilk açıldıktan sonra 0 geçiş bile gelse TOT olarak belirtilen zaman dolmadan susmaz. Mesela katalog değeri TOT = 30us olan bir tristörü ateşledikten sonra susması için en az 30us zaman geçmelidir.

Vodka

Selam

Turnoff ; tristörün kesime gitme süresidir. yani Ih tutma akımının altına inme süresi..

Ayrıca şekildeki tristör çifti tam dalga değil yarım dalga kontrollü doğrultma yapmaktadır. tam kontrol olabilmesi için 4 adet tristörün 2 li gruplar halinde birbirine seri bağlanması ve kaynağın seri noktaların tam ortasına bağlanması ardından tristörün anot ve katotlarında yüke çıkartılması lazım...

tristörleri iletime geçirebilmen için tetiklemen gerekir ve eğer simulink kullanırsan daha pratik olur senin için. pulse generator ve igbt ler senin istediğini tam olarak karışılar

bu arada trafo kullanmak istiyorsan diyak da kullanarak tristörleri tetikleyebilirsin

kaynak ----- yük direnci ne paralel bir sınırlama direnci ve pot ve kondansatör ü kaynağa paralel bağla. bu senin tristörleri tetikleme zamanını belirler. yani (R+POT)xC bundan sonra diyak ile her iki yarı periyotta iletim yaparak senin trafondan 1xPrimer -- 2xSekonder ile yapabilrsin

bu arada tek darbeli tam kontrollü kontrol yaparken tristörleri çarpraz 2 li gruplar halinde tetiklemelisin...

koaly gelsin

burak
DANGER!!! HIGH RF POWER

yasin67

http://rapidshare.com/files/43082361/ads__305_z.JPG.html al kardeşim sana  tristör tetiklemeli çalışan bir trarfo ve diyot devresi soracağın bir şey olursa yardımcı olurum yasincetin67@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsin

koordinat

sordugumu anladınmı acaba.ben kendi devremi yaptım coktan zaten konu kapanmıstır.

sdonmez

Devrenizi mümkünse buraya aktarabilir misiniz?