Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Linux kernel hk.

Başlatan tevfik_kadi, 20 Mart 2006, 23:23:32

tevfik_kadi

Selamlar,

Linux kerneli hakkında bilginiz var mıdır? nedir bu kernel denen olay bilgisi olan arkadaşların bilgilendirmesi mümkün mü bizi (biraz temel bir soru oldu ama ... )

Saygılar...

Ziya

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"Selamlar,

Linux kerneli hakkında bilginiz var mıdır? nedir bu kernel denen olay bilgisi olan arkadaşların bilgilendirmesi mümkün mü bizi (biraz temel bir soru oldu ama ... )

Saygılar...
Dos altındaki command com, autoexec.bat, Dos klasörü, config.sys eşdeğeri Linux çekirdeği (kernel). Ancak Linux kernel dosla kesinlikle kıyas edilemeyecek kadar üstün bir işletim sistemidir (çekirdeğidir).

Linux protected modda çalışır, multitasking, multiuser bir işletim sistemidir. Çekirdeği nasıl konfigüre edilmiş ise (bu arada bütün opsiyonları seçerseniz baya büyük bir zImage elde edersiniz) ona göre çalışır.

Çekirdeğin eski versiyonlarında pek çok şey zImage içerisine gömülüyordu. Daha sonra modül kavramı gelişti. instmod ile modüller eklenip çıkartılabilir. Yeni donanımların linux driverları için artık kerneli derleyip yeniden lilo ya tanıtmaya gerek kalmadı.

Linux'culere bir tavsiye. /lib, /usr/lib ve /usr/local/lib klasörleri altındaki dosyalara dokunmayın. Sistemi yeniden kurmak zorunda kalabilirsiniz. uzantısı .a ile biten archive dosyaları windowstaki dll ler gibidir. Bunlara dokunmayın, zaten meraktan başka bir işiniz olmayacaktır orada.

Undelete komutu yoktur. rm * dediğinizde herşeyi silme riski var. Ya delete diye sonradan uydurulmuş (ve undelete'si bulunan) programı kullanacaksınız, ya da csh.rc de (alias rm='rm -i') komutunu ekleyeceksiniz. logout-login yapacaksınız yada komut satırından alias rm='rm -i' yi bir defaya mahsus (zaten csh.rc ye de girdiniz ya) gireceksiniz. Bu size silmeden önce sileyim mi diye sorulmasını sağlayacak. y derseniz silmek istediğiniz dosya yada klasörü silecektir.

csh.rc ye alias cd='chdir', alias md='mkdir' gibi komutları alt alta girerseniz cd, md gibi komutlarınız olmuş olur.

Dos disketleri için mcopy, mdelete, gibi komutlar vardı. Bir de text dosyayı dos'a aktarmak için önce todos dosyaadı yazın ki, her CR arkasına LF eklesin. Kopyalama bitince aynı dosyaya fromdos dosyaadı yazarak Unix'in sevdiği şekle geri döndürün.

harddisk sayınızı arttırmış iseniz bunları /etc/fstab içerisinde tanıttığınızda açılışta her bir hd'niz tanıttığınız boş bir klasöre bağlanacaktır. Yani /c, /d gibi boş klasörler açmışsanız ikinci harddiskinizi /c ye, üçüncüsünü /d ye mount edebilirsiniz. Sanıyorum linux fat32 ve ntfs'i tanımakta bir problem çekmiyordur.

Sembolik linklerle istediğiniz dosya ve klasörü istediğiniz yerde link olarak tanımlayabilirsiniz. Sembolik link UNIX'in çıktığı dönemlerde dosya ve klasörler için kullanılan kısayollardır.

Yani özetle Unix işletim sistemi bence mükemmel tasarlanmış bir sistemdir. Mükemmel tasarlanmış ve üretilmiş bir tablo gibi (http://thescotsman.scotsman.com/entertainment.cfm?id=514672004)
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ziya

Bu yazdıklarımın pek çoğu artık xwindows altında çalışan programlarla yapılabiliyordur. Yani fazla dert etmeyin.

"Windows çıktı mertlik bozuldu ..."
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ziya

Yukarıda yazmayı unutmuşum. csh.rc veya bash.rc dostaki autoexec.bat gibi bir şey. Yani siz login olduğunuzda çalışır. (Eğer xwindows kullanıcısı değilseniz :) )

Dos ta işletim sistemi yoğun bir şekilde bios'a bağlı çalışır. Örneğin bios'tan floppy disk driveri iptal ettiğinizde kesinlikle dos'ta disket okuyup yazamazsınız. Linux ise PC bios'unu kullanmaz, donanımla ilgili her türlü yazılım çekirdeğinde zaten vardır. Bios'ta kapattığınız floppy driver kapalı olup olmadığına bakmaz ve kendisi driveri görürse hemen kullanıma hazır hale getirir.

Dos kullananlar bilirler, 640 kb sınırı vardır ve yazılan programlar bu alanı aşamazlar. Özel derleyicilerle ve EMM386 (extended memory manager) ve himem.sys kullanarak 1 MB tan sonraki ram alanı kullanıma açılabilir. Linux ise ne kadar RAM varsa (tarla gibi) sizin emrinize sunar. Yazdığınız programda ilave cambazlıklar yapmanıza gerek kalmaz.

Delphi'nin linux surumu olan Kylix ile xwindows altında istediğiniz delphi programını (az bir düzenleme ile, vcl paketi değil de ismini hatırlayamadığım diğer paketi kullanmak için) yazabilir ve çalıştırabilirsiniz.

microcozmoz

@Ziya

Arkadaşım verdiğin bilgiler için sağol...Bu bilgilerin tümünü içeren tek bir döküman mevcutmu sağda solda :)

Linux hakkında bir şey öğrenmek için dört beş ayrı yerden değişik bilgiler toplamaya çalıştım zamanında...

Benim amacım ilk başta Linux un dosyalama sistemini öğrenmek ve anlamak daha sonra senin bahsettiğin sistem dizinlerini öğrenmek...

Umarım hepsini düzgün bir şekilde açıklayan türkçe veya ingilizce farketmez bildiğin bir döküman vardır..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

tevfik_kadi

Ziya Hocam sonuçlar verdiğiniz cevaplar için sağ olun ama araştırma yapmam lazım anladığım kadarı ile; yazdıklarınızın tamamını anlayabilmiş değilim...

Saygılarımla

Ziya

Bu bilgileri değişik yerlerden bulman mümkün. Sanıyorum Linux'un dökümanları Türkçeleştirildi. www.linux.org.tr den bunlara ulaşabilmeniz lazım. Dosya sistemi için kütüphaneden herhangi bir unix kitabı bulup bakabilirsiniz. Linux'a özgü fazla bir değişiklik yok.

Bu bilgileri de bir anda öğrenmeyi beklemek yanlış olur.

CoşkuN

www.belgeler.org sitesinde Linux'a ve açık yazılım dünyasına ait birçok dökümanı Türkçe olarak bulabilirsiniz.