Alarm veya siren devresi

Başlatan beterbatur, 26 Şubat 2003, 03:34:38

beterbatur

Arkadaslar bana projemin bir parcasi geregi alarm veya siren devresi lazim.. ekonomik, basit ve debisi yüksek bir devre gonderebilir misiniz? ben bu islerle yeni ilgilenmeye basladim. Bu formdaki diger baslikları okuyorum ama pek bisey anladigim soylenemez.  Kendim evde opamp ve 555 ile yapmaya calistim ama ne debisini yukseltebildim ne de güzel bir ses elde edebildim. Borazan gibi bir ses cikiyor. simdiden teşekkürler
selamlar sevgiler

diot

Arkadaşım, Yapmana gerek yok. Çünkü kullanacağın driver ünit (horn hoperlor) fiyatına hazır 12 volt sirenler var (yaklaşık 120 dB). yani amerikayi 2. defa keşfetmeye gerek yok.

Bu sirene 12 volt verdiğinde 120 dB lik bir ses yayıyor. daha ucuz istiyorsan, 12 volt ve araba alarmlarında kullnılan piezo tipler var.

cozturk

Polonya pazarında araba vb. için siren satılıyor. gayet iyi ses veriyor.

yada çeşitli alarm firmalarından "dahili siren" alabilirsin. akülü vb. harici siren de olabilir. birazdaha pahalıdır.

beterbatur

walla ne diyim yine de teşekkürler.. ama devreyi kendim yapmam lazim hazir değil.. sizden ricam elinizde denediginiz çalışan ama basit ve yüksek debili bir siren devresi varsa bana gondermeniz.
selamlar sevgiler

aster

biraz beklersen sana bir şema+pcb  hazırlarım

beterbatur

teşekkürler bekliyorum
selamlar sevgiler

fpetricli

Aşağıdaki adreste bulabilirsin
Fahrettin Petriçli İstanbul  http://www.petricli.com