mcl4148 smd diyot

Başlatan Subzero, 25 Mart 2006, 12:37:09

Subzero

Tasarladığım bir devrede 1N4148 diyotlar kullanmıştım.
Bu devreyi smd yapıcam.
Araştırmalarıma göre en küçük diyot paketi : micro MELF oluyor.
O yüzden mcl4148 kullanayım dedim.
Ama datasheet'de switching diode yazıyor.
Benim bildiğim tek farkı, daha hızlı olması.
Başka farkı var mı?
Yada daha küçük pakette diyot bilen,
aynı boyutta daha ucuz diyot söyleyebilecek biri var mı?
Yardım ederseniz sevinirim, teşekkürler...

mcl4148 datasheet :
http://www.rectron.com/data_sheets/mcl4148.pdf

otm

merhaba
bu diyodu kullanabilirsiniz.herhangi bir soruna yolaçmaz.daha küçük kılıflarda(1205-1206 gibi) smd diyot bulmak çok zor.en azından ben piyasada bulamadım.

Erol YILMAZ

1206 kılıfta diyot bilmiyorum ama BAV70 veya onun türünde bir SOT23 diyot bakabilirsin. Melf kılıf lehim alması bakımından bence biraz problemli.

Subzero

micro Melf boyutu : 2x1.1 mm
BAV70      boyutu : 3x2.5 mm

Yani BAV70 çok daha büyük oluyor.
Bu da benim işime gelmez.
(seri üretim olacağından, lehimlenmesi beni ilgilendirmiyor.)

Sanırım en küçük olan micro melf.
Ama ona biraz yakın olan bir kılıf da SOT-323 : 2.7x1.35 mm
Yüksekliği mcl'den daha düşük.

Sizden bir şey daha rica edicem...
4148 olarak bile bir sürü çeşit diyot çıkıyor.
Ve diyotların geneline baktığımda, datasheetlerde çok büyük
farklılıklar göremiyorum, bu da kafamı karıştırıyor.

Vrm aynı mesela, Io farklı. Yada daha başka...
Diyot seçerken hangi özelliklerine bakmalıyım.
Devre ile arasındaki en önemli ilişkiler nelerdir.
Dijital bir devre için çok abartılı özellikleri oluyor genelde.
O yüzden iş daha da karışıyor. (Vrm 100V gibi mesela)

Diyotun özelliklerini biliyorum tabii, ama pratikte iş bazen
değişiyor.O yüzden,
bu akım ve gerilim değerlerini birisi genel hatlarıyla,
önem sırasını belirterek kısaca anlatırsa sevinirim.

Subzero

Arkadaşlar şu konuya bir el atın lütfen...

otm

Merhaba
Diyotlar arasında  yapı farkları dışında temel bir fark bulunmamaktadır.farkları kullanım amacına göre değişmektedir.
hangi diyodu kullanacağınız tamamen sizin tasarımınıza bağlıdır.Ancak diyotlar fazla nazlanan devre elemanları olmamakla birlikte bazı hassas uygulamalarda özelliklerine çok dikkat etmek gerekmektedir.Aşağıda kısa olarak diyotların genel özelliklerini yazdım.

Mikrodalga Diyotları
Mikrodalga frekansları; uzay haberleşmesi, kıtalar arası televizyon yayını, radar, tıp, endüstri gibi çok geniş kullanım alanları vardır. Giga Hertz (GHz) mertebesindeki frekanslardır.
Mikro dalga diyotlarının ortak özelliği, çok yüksek frekanslarda dahi, yani devre akımının çok hızlı yön değiştirmesi durumunda da bir yönde küçük direnç gösterecek hıza sahip olmasıdır.
Mikrodalga bölgelerinde kullanılabilen başlıca diyotlar şunlardır:
· Gunn (Gan) diyotları
· Impatt (Avalanş) diyotları
· Baritt (Schottky)(Şotki) diyotları
· Ani toparlanmalı diyotlar
· P-I-N diyotları

Gunn Diyotları
İlk defa 1963 'te J.B. Gunn tarafından yapıldığı için bu ad verilmiştir.
Gunn diyodu bir osilatör elemanı olarak kullanılmaktadır.
Yapısı, N tipi Galliyum arsenid (GaAs) veya İndiyum fosfat (InP) 'den yapılacak ince çubukların kısa kısa kesilmesiyle elde edilir.
Gunn diyoda gerilim uygulandığında, gerilimin belirli bir değerinden sonra diyot belirli bir zaman için akım geçirip belirli bir zamanda kesimde kalmaktadır. Böylece bir osilasyon oluşmaktadır.
Örnek: 10µm boyundaki bir gunn diyodunun osilasyon periyodu yaklaşık 0,1 nanosaniye tutar. Yani osilasyon frekansı 10GHz 'dir.

Impatt (Avalans) Diyot
Impatt veya avalanş (çığ) diyotlar Gunn diyotlara göre daha güçlüdürler ve çalışma gerilimi daha büyüktür. Mikrodalga sistemlerinin osilatör ve güç katlarında yararlanılır.
1958 'de Read (Rid) tarafından geliştirilmiştir.Bu nedenle Read diyodu da denir. P+ - N - I - N+ veya N+ - P - I - P+ yapıya sahiptir. Ters polarmalı olarak çalışır.
Yapımında ana elemanlar olarak Slikon ve Galliyum arsenid (GaAs) kullanılır. Diyot içerisindeki P+ ve N+ tipi kristaller, içerisindeki katkı maddeleri normal haldekinden çok daha fazla olan P,N kristalleridir.
"I" tabakası ise iyonlaşmanın olmadığı bir bölgedir. Taşıyıcılar buradan sürüklenerek geçer ve etrafına enerji verirler.

Baritt (Schottky) Diyot
Baritt Diyotlar 'da nokta temaslı diyotlar gibi metal ve yarı iletken kristalinin birleştirilmesi ile elde edilmektedir. Ancak bunlar jonksiyon diyot tipindedir. Değme düzeyi (jonksiyon) direnci çok küçük olduğundan doğru yön beslemesinde 0.25V 'ta dahi kolaylıkla ve hızla iletim sağlamaktadır.Ters yöne doğru akan azınlık taşıyıcıları çok az olduğundan ters yön akımı küçüktür. Bu nedenle de gürültü seviyeleri düşük ve verimleri yüksektir.
Farklı iki ayrı gruptaki elemandan oluşması nedeniyle baritt diyotların dirençleri (lineer) değildir.
Dirençlerin düzgün olmaması nedeniyle daha çok mikrodalga alıcılarında karıştırıcı olarak kullanılır. Ayrıca, modülatör, demodülatör, detektör olarak ta  yararlanılır.

Ani Toplamalı Diyot
Ani toparlanmalı (Step-Recovery) diyotlar varaktör diyotların daha da geliştirilmişlerdir. Varaktör diyotlar ile frekansların iki ve üç kat büyütülmeleri mümkün olabildiği halde, ani toparlanmalı diyotlar ile 4 ve daha fazla katları elde edilebilmektedir.

Pin Diyot
P-I-N diyotları P+-I-N+ yapıya sahip diyotlardır. P+ ve N+ bölgelerinin katkı maddesi oranları yüksek ve I bölgesi büyük dirençlidir.
Alçak frekanslarda diyot bir P-N doğrultucu gibi çalışır. Frekans yükseldikçe I bölgesi de etkinliğini gösterir. Yüksek frekanslarda I bölgesinin doğru yöndeki direnci küçük ters yöndeki direnci ise büyüktür.
Diyodun direnci uygulama yerine göre iki limit arasında sürekli olarak veya kademeli olarak değiştirilebilmektedir.
P-I-N diyotlar değişken dirençli eleman olarak, mikrodalga devrelerinde, zayıflatıcı, faz kaydırıcı, modülatör, anahtar, limitör gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Yüksek güçlü diyotlar
2W  'ın üzerindeki diyotlar Büyük Güçlü Diyotlar olarak tanımlanır.
Bu tür diyotlar, büyük değerli DC akıma ihtiyaç duyulan galvano-plasti, ark kaynakları gibi devrelere ait doğrultucularda kullanılmaktadır.
1500-4000V arası ters gerilime ve 1000A 'e kadar doğru akımına dayanabilen SİLİKON DİYOTLAR üretilebilmektedir.
Bu tür diyotlar aşırı akım nedeniyle fazla ısındığından soğutuculara monte edilirler.

Subzero

omt2002, çok sağol emeğine sağlık.
ama benim öğrenmek istediğim başka şey.
Ben hazırcı bir insan değilim, diyot çeşitlerini sormam size,
çünkü bu konuda döküman çok var.

Benim asıl merak ettiğim, (biraz teknik bilgi, biraz da tecrübe )
aynı sınıf diyotları seçerken nasıl kıyaslamalar yapılabilir,
yada devreye uygun diyotu seçerken nelere bakılmalıdır.
Öğrenmek istediklerimi önceki mesajda daha ayrıntılı anlatmaya çalışmıştım.
Bu konuda bilgisiz değilim ama çok tecrübem de yok.
O yüzden işi en ayrıntısına kadar öğrenmek için soruyorum.

Tabiiki bazı şeyleri biliyorum, ters akım-gerilim, sınır gerilim-akım
falan. Ama datasheetlerde belirtilen bütün değerleri tam bilmiyorum.
Hangileri ne derece önemlidir ?
Bildiklerimi de açıklamanız iyi olur tabii, ben bilsem de bilmeyenler vardır,
dökküman olarak kalacak bunlar sonuçta.

Kısacası; datasheette belirtilen özelliklerin açıklamalarını ve diyot seçim kriterlerini (teknik ve tecrübe esaslı) soruyorum.

otm

merhaba
diyotları seçerken daha öncede belirttiğim gibi sadece devre tasarımı öne çıkıyor.yüksek frekanslarda durum dahada hassalaşıyor.zira çalışılan gerilimler çok düşük böyle devrelerde kullanılan diyotun iletim gerilimlerine ve ters dayanma gerilimlerinde dikkat etmek gerekir.birazdaha ileriye gidersek diyotun üzerinden akan akımın frekansına gösterdiği kapasitede önem kazanıyor.bu durumda datasheetlerdeki verileri daha iyi incelemek önem kazanıyor.
Doğru akımlarda iş daha kolay sadece iletim akımı ve ters dayanma gerilimleri devrede öngörülenden birazdaha yüksek seçilmelidir.örneğin 55voltluk bir gerilim için 1n4001 yerine 1N4002 kullanmak daha akıllıca olur.aslında 1N4001 de çalşır ancak risk vardır.

Subzero

Teşekkür ederim,
ama maalesef hala asıl sorlarıma cevap bulabilmiş değilim. :(
Data sheet spec.leri ve aralarında çok az fark olan diyotlar için
karşılaştırma konuları havada kaldı.
Ben çok fazla ayrıntı bilgiler soruyorum, yani titiz ayrımları.