iki adet paralel 24v motor kontrol 20a nasil h bridge

Başlatan sagamen, 26 Mart 2006, 12:12:15

sagamen

merhaba arkadaslar bir sorunum var  iki adet  24v rediktörlü motoru paralel balayip
onlari pwm ile surmem gerekiyor  bana bu konu acil yardimci olurmusunuz  surucu devresi  lazimz 20a için ilk denememde  16f 876 kullandim  sürücü olarak da bdx53c ve bdx54c ile h köpsüsü olusturdum ama pic ve bdx53c ler çok isiniyor

PRG

#TYPE short=8, int=16, long=32
#zero_ram

#if defined(__PCM__)
#include <16f876A.h>
#fuses HS,NOLVP,NOWDT,PUT,BROWNOUT,PROTECT
#use delay(clock=20000000)
#pragma use standard_io(A)
#pragma use standard_io(B)
#pragma use standard_io(C)
#endif

//#include   <stdio.h>
//#include   <float.h>
//#include   <math.h>
#include    "main.h"
#include    "eeprom.h"

//int      valuee;
main()
{
   set_tris_a(IOBITS_A);
   set_tris_b(IOBITS_B);
   set_tris_c(IOBITS_C);

setup_ccp1(CCP_PWM);
   setup_ccp2(CCP_PWM);
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_1, 255, 16);

enable_interrupts(GLOBAL);

TIME = read_eeprom_long(TIME_add);
   UP_MIN = read_eeprom_long(UP_MIN_add);
   UP_MAX = read_eeprom_long(UP_MAX_add);
   DW_MIN = read_eeprom_long(DW_MIN_add);
   DW_MAX = read_eeprom_long(DW_MAX_add);

set_pwm1_duty(0);
   set_pwm2_duty(0);
   output_high(ALT1_STOP);
   output_high(UST2_STOP);
   motor_stop;

SELEV_DSP();
   delay_ms(500);
   menu();

while(input(HOME)){      //HOME gözüne gelene kadar motor yavaş dönsün.
      motor_asagi_yavas;
   }
   motor_stop;            //motor dursun

for(;;){

while(input(END)){
         delay_time(TIME);
         while(!input(CENTER)){
            motor_yukari_yavas;
         }
         //delay_ms(10);
         while(input(CENTER)){
            motor_yukari_yavas;
         }
         //delay_ms(10);
         while(!input(CENTER)){
            motor_yukari_hizli;
         }
         //delay_ms(10);
         while(input(CENTER)){
            motor_yukari_hizli;
         }
         while(!input(CENTER)){
            motor_yukari_yavas;
         }
         while(input(CENTER)){
            motor_yukari_yavas;
         }
         motor_stop;
      }
      while(input(HOME)){
         delay_time(TIME);
         while(!input(CENTER)){
            motor_asagi_yavas;
         }
         //delay_ms(10);
         while(input(CENTER)){
            motor_asagi_yavas;
         }
         //delay_ms(10);
         while(!input(CENTER)){
            motor_asagi_hizli;
         }
         //delay_ms(10);
         while(input(CENTER)){
            motor_asagi_hizli;
         }
         while(!input(CENTER)){
            motor_asagi_yavas;
         }
         while(input(CENTER)){
            motor_asagi_yavas;
         }
         motor_stop;   
      }
herkEse kolay gelsin

stlg

Sevgili sagamen
Arkadasım bu motorlar aynı ozellikte ise paralel baglayabilirsin ileri ve geri yonde dondureceksen H koprusu olustur yok ileri geri istemiyorum sadece hız ayarı istiyorum diyorsan H koprusune gerek yok BDX53-54 ile bu işi yapman cok zor mosfetleri neden kullanmıyorsun kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sagamen

tamam arkadasim iyide mosfetlerle hiç calismadim bu konuda arastirma yapiyorum bana ileri geri  de sorun çikarmayacak bir mosfet h körüsü örnei lazim  onu bulmaya calisiyorum.
herkEse kolay gelsin

stlg

Sevgili   sagamen
Arkadasım asagıdaki ornegi bir incele mosfetleri motor akımına gore secmelisin kolay gelsin
  http://www.hemenpaylas.com/download/326946/HBRIDGE.gif.html          

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sagamen

teşekkürler asrkadasim  bununla ilgili bir çalisma yapacagim sana bildiririm  çok sagol
herkEse kolay gelsin

mcan

o örnekde mosfetlerin gate yükünün 10k lık direnç üzerinden boşalması süresince ısınması bi problem oluştururmu,yani fetdriver kullanmanın bu örnekdeki gibi tranistör ile fetleri sürmekden daha avantajlı yanı nedir?yoksa bu sadece bir örnekmi?

x-tol

merhaba
iki tane 20a'lik motoru paralel bağladığınız zaman 40a çekersiniz.
bunlar için en iyisi125A veya 250A'e kadar akım çekebileceğiniz mje transistörler var.ben bunları bir anfi devresinde görmüştüm ama tam isimleri aklıma gelmedi.

argeelektronik

motor sürmek için  @stlg ' da söylediği gibi mosfet kullan transistörler bu işler için çok hantal kalır zaten bdx53 ilede 20 amperlik bir motoru sürmen imkansız.

ayrıca her motor için ayrı sürücü devresi yaparsan daha sağlıklı çalışır sürücü katı ayrı olsun ama aynı pic'e bağla o zaman sorunsuz çalışır.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

sagamen

farkindayim sayin arkadasim  zaten ilk denemede motor 0.5a ve tek motordu
lakin isler büyüdükce motorun  capi ve amperide büyüyor
;)  sonuc olarak isin buraya kadar gelecegini far etmedim ama _imdi  toplami 40a olan 2 adet paralel  motor sürmem gerekiyor  sadece h bridge lazim
herkEse kolay gelsin

salim ALTIN

Merhaba.
Mosfet konusunda tavsiyeye katılıyorum. Birde tabiki o mosfetleri sürmek için H köprü sürücü lazım olacak. Tavsiyem HİP4080 yada HİP4082 Bunlar karaköyde var. İnternetten bul dataları ihtiyaç duyduğun bilgiye ulaşabileceksin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

sagamen

arkadaşlar bana güclü h bridge  dökümanı lazım  bazı değisiklikler yapılacaktır mutlaka
teşekkürler
herkEse kolay gelsin

Klein

Alıntı yapılan: "mcan"o örnekde mosfetlerin gate yükünün 10k lık direnç üzerinden boşalması süresince ısınması bi problem oluştururmu,yani fetdriver kullanmanın bu örnekdeki gibi tranistör ile fetleri sürmekden daha avantajlı yanı nedir?yoksa bu sadece bir örnekmi?

mosfetlerin gate empedansları çok yüksektir. Bu yüzden 10K üzerinden boşalma gecikebilir. Düşük empedanslı bir sürücü kullanmalısın. 10R-20R gibi bir dirençle sürebilirsin. Ayrıca seçtiğin mosfetin max gate gerilimine dikkat etmelisin. Gerekirse Gate'e 15 v civarında bir zener bağlayabilirsin.