HEW derleyici 64K problemi

Başlatan Klein, 27 Mart 2006, 18:36:44

Klein

Hew kullanmak isteyen , ancak  64K'yı aşamayan arkadaşlar
sect30.inc dosyasındaki
;---------------------------------------------------------------
; Far ROM data area
	.section	rom_FE,ROMDATA
	.org		0F0000H
rom_FE_top:

.section	rom_FO,ROMDATA
rom_FO_top:

satırını 
; Far ROM data area
	.section	rom_FE,ROMDATA
	.org		[color=red]0E0000H[/color]
rom_FE_top:

.section	rom_FO,ROMDATA
rom_FO_top:
şeklinde değiştirin. 256 K kullanabilirsiniz. Ayrıca 3 aylık sürümü kırmak için
Yeni versiyonu yükleyin
ama
C:\Renesas\NC30WA\V530R02 dizini altındaki Bin klasörünü yedekleyin. yeni versiyonu kurduktan sonra eski versiyonun Bin klasörünü yeni versiyonun bin klasörü yerine koyun. Birdaha zamanınız tükendi demeyecektir.

Ralgac

hocam bu compiler i nerden temin ederiz emuleden arattım pişey cıkmadı yada nasıl aracamı yazabilir misiniz

Klein

Renesas'ın kendi sitesinden temin edebilirsiniz. 3 aylık Trial versiyon olarak indirilebiliyor. 3 ayda bir yenisini indirip kurman gerekiyor.

http://www.renesas.com/sensitivity.do?wp=/support/downloads/download_results/C2000401-C2000500/upgrades_hew_v30108.jsp

Bu linkte gidince karşına anlaşma sayfası çıkar , oradan şartları kabul et. Çıkan sayfanın en altında download butonunu görürsün.

Ruges

hew programında portlardaki değişikliği nasıl görebiliriz.özelliklede pinlerin dijital çıkışlarını nasıl görebiliriz. ve bu pinlere dışarıdan müdahale edebiliyormuyuz.(mesela bir buton varmış gibi )

#pragma ADDRESS      port1    03e1H  /* Port P1 register */
#pragma ADDRESS      port1_d    03e3H   /* Port P1 direction register */
                        port ismlerini  yukarıdaki gibi  tanımlandığimda

port1 = 0xCA;
   p1_0 =1;

komutlarıyla çıkışı:

port1:03e1   log File:
------------------------------------------------------------
     __ _1___2____3___ 4____5____6
0     __CA__CB__CA___CB.............
16    ..............
32    _......._CB__CA___CB___CA.........

olarak görüyorum.şimdi neden böyle bir grafikle ekranıyla karşılaşıyorum.benim beklediğim ,bu değerlerin yan yana yazılmaması,aynı kısımda bir CA görmem ve diğer komut satırı işlendiğinde  ise CA nın silinip üztüne CB yazılması.
yukarıdaki gibi yazılınca aslında output veremiyorumda portun adresini sürekli değiştiriyorum hissine kapılıyorum.

kendimi amma kastım ya ,şekil iyi olmuş ama

Klein

Portlarla birlikte , tüm registerleri vs hepsini debug modunda simülatörle görüyosun. portlara giriş te verebiliyorsun.
Ancak simülatörü hiç çalıştırmadım. Birkaç gün sonra biraz zaman bulursam , özelliklerini çözüp yazarım.

Klein

Şimdi simülatöre biraz baktım.

Graphic isimli bir toolbar var onda da GUI I/O isimli bir buton var. ona tıklayınca altta bir pencere açılıyor. oraya led, label ve buton eklenebiliyor.  O butona , etikete ve lede adres atayabiliyoruz. hatta butondan kesme bile üretebiliyoruz. umarım işinize yarar.

Ralgac

Alıntı yapılan: "Klein"Renesas'ın kendi sitesinden temin edebilirsiniz. 3 aylık Trial versiyon olarak indirilebiliyor. 3 ayda bir yenisini indirip kurman gerekiyor.

http://www.renesas.com/sensitivity.do?wp=/support/downloads/download_results/C2000401-C2000500/upgrades_hew_v30108.jsp

Bu linkte gidince karşına anlaşma sayfası çıkar , oradan şartları kabul et. Çıkan sayfanın en altında download butonunu görürsün.

hocam verilen link de update ti var programı nette aradım fakabulamadım
mümkünse program linkinide verebilirmisiniz

Ruges

sağol klein beni büyük bir yükten kurtardın.işe yarayınca acayip mutlu oldum. çalışmalarında başarılar.

HEW programını bulamayan arkadaş ise sayfada
High-performance Embedded WS
ile arama yaparsan ,kısa bir liste ile karşılaşır, sayfada kaybolmazsın.
simule programı içinde
pd30sim ile arama yapabilirsin(bu aramaları product number kısmında yap).form falan doldurtup email adresine aktivasyon kodu gönderiyorlar,gönderilen koddan da direk dowland sayfasına çıkıyorsun vs. vs.

teşekkürler

picusta

Ben HEW'i kurdum fakat sanki compiler değil linker kisitlamali gibi mesajlar geliyor:

Alıntı Yap
Phase M16C Linker starting
Linkage Editor (ln30) for R8C/Tiny,M16C Series Version 5.11.00.000
Copyright(C) 2004. Renesas Technology Corp.
and Renesas Solutions Corp., All Rights Reserved.
now processing pass 1
......

processing "C:\Renesas\NC30WA\V530R02\lib30\r8clib.lib ( INIT.r30 )"
processing "C:\Renesas\NC30WA\V530R02\lib30\r8clib.lib ( DEVICE.r30 )"
License expires in 57 days
The value of option function select register is FFH
Phase M16C Linker finished
Acaba buna karsi bisi yapabilirmiyiz?

ugurtarlaci

Sayın Klein Hocam.

Bende bir HEW kullanıcısıyım. Sorunum 60 günlük lisans süresi sonunda oluşan limit ile ilgili.  Ne yaptıysam bundan kurtulamadım.
" lisans süreniz doldu , 64K limitlisiniz diyor."  Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım hocam.  Cevabın hızlı olursa sevinirim.

Kolay gelsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Klein

Kırmak için 3 aşama var

önce hew 4.00.00.027 versiyonunu kurun.
sonra  aşağıda vereceğim linkte NC30 için bin klasörü var. NC30 içerisindeki bin klasörünü bununla değiştirin. Sonra da sect30.inc içerisindeki değişiklikleri yapın.

(4.00.00.027  sürümü bende var. ancak şimdi şehir dışındayım. ve cd lerim yanımda değil bu sebepten yükleyemiyorum.)

http://rapidshare.com/files/30309287/bin.rar

ugurtarlaci

Selam Klein Hocam ,

Öncelikle  ilginiz için teşekkür ederim.

Kullandığım HEW versiyonu ; Version 4.02.00.022

Derlediğimde ;
Warning (ln30): License has expired, code limited to 64K (10000H) Byte(s)
Sizin önerdiğiniz Bin Klasörünü c:\Renesas\NC30WA\v540r00 dizinine kopyaladım ve derlediğimde şu hatalar çıktı. ;

Error (ln30): Option '-O' is not appropriate
Error (ln30): Illegal file extension '.r30"' is used
Error (ln30): Illegal file extension '.r30"' is used

Nerede yanlışlık yapmış olabilirim acaba ?

Not :  işlem sıram ;
-   Varolan sistemi uninstall ediyorum.
-   Nc30wav540r00 ı install edip upgrade ediyorum.
-   Versiyon kontrolünde yukarıda verdiğim  versiyon tanımı geliyor.
-   Sizin gönderdiğiniz Bin Klasörünü belirttiğimi yere üstüne yazıyorum.
-   Bu sorun ile karşılaştığımda E8 emulatör versiyonu kullanıyordum   ancak bu versiyona da geçsem sonuç değişmedi.

Projenin ortasındayım ve başka makinaya geçmek zorunda kalmadan çözmek istiyorum.  Yadımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu arada ben de Ankara dayım.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ugurtarlaci

Klein hocam,

Sizin basettiğiniz versiyon u buldum ve önerdiğiniz uygulamayı bu sürümde denedim. Başarılı oldu. Sanırım versiyon uyumsuzluğundan kaynaklanan bir sıkıntıymış. Çok teşekkür ederim.

Ancak merak ettiğim, otomatik upgrade sırasında versiyon değişimi oluyormu ve upgrade yaptıktan sonra bu gönderdiğiniz dosya işe yarayacakmı ?

İyi çalışmalar

Ralgac

@Klein  hocam acaba musait oldugunuzda bu sürümü yükleyebilirmisiniz ?

şimdiden teşekkürler

iyi çalışmalar

Klein

hiç upgrade yapmadığım için neler olabileceği konusunda fikrim yok.  Ankara'ya döndüğümde bu sürümü yüklerim. Kolay gelsin.