Smart Kart 'a veri gönderme

Başlatan biteker, 02 Mart 2003, 17:42:32

biteker

merhaba arkadaşlar benim öğrenmek istediğim bir smart kart 'a visual basic ile yaptığım bir programdan veri göndermenin nasıl yapılacağıdır. veri olarak kast ettiğim şey örneğin "Merhaba Dünya" gibi bir string bilgi veya 6-7 haneli bir sayıda olabilir
cevaplarınız için teşekürler

Mrtecno

Dostum bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum bu konuyla kimse ilgilenmiyor. Ben Delphi ile aynı şeyi yapmaya çalışıyorum ama olmuyor bir şey öğrendiğinde banada yazarsan sevinirim..
YYY

enderun

Mrtecno

Sanırım programlayıcım Phenix gibi bişey
CLaNZeRS Smartcard Reader
http://209.15.15.209/wedzboyz/smartc.htm
adresinden almıştım
YYY

sgurkan

Bahsettiğin verileri önce seriport'a göndermen gerekiyor. Seriport'a PIC 16f84 ile basit bir devre kurarsın. PIC ile verileri alırsın ve aldığın verileri I2C protokolü ile smart carta gönderebilirsin. nihayetinde smart kart da I2C protokolünü kullanan bir e2prom. bu arada PIC'e yazacağın program pic basic pro ile 10 satırı geçmez. sorununun en kolay çözümü bence böyle olur. I2C protokolünü direkt portlarda da oluşturabilirsin ama çok fazla uğraşman gerekir.
ALBATROS

fsalcı

konutyu biraz açarmısın küçük bir örnek program yazabiliğrmisin mesela

mmengi

arkadaşlar smartkart derken hangi tür smartcard tan bahsettiğinizi yazarsanız daha iyi olur.içinde sadece EEPROM olan mı?

Yoksa MICROCONTROLLER+EEPROM olanmı.Bu önemli ben delphi bilmiyorum ama smartcart lar hakkında az buçuk bir şeyler öğrendim. yazdırma işine gelince eğer microcontroller içeren bir

kartı programlayacaksanız Mrtecno arkadaşımın vermiş olduğu programlayıcı şeması is görmeyecektir. Bu programlayıcı sadece EEPROM içeren smartcard ları programlar. Bu tür smartcard

kullanacaksanız ise SGURKAN arkadaşımızın dediği dibi bir yol izlemen gerekecektir.

mustafacifci

smartcarta veri gonderme olayı diye ozel birsey yok.
bu olay benim bu seneki okulda

projemdi.
ilk once bilinmesi gereken smart cartın sonucta bir microcontroller ve I2c den olusmus olması
ornegın silver kartı ele alalım
icinde 1 f877 ve 24c64 var. sizin yapmanız

gereken sanki bu ayrı bir devreymiş gibi dusunmek.
sonra vcc gnd  uclarına gerilim verdikten sonra. clk yerine harici bir frekans uygulamanız. 3.57 tavsiye olunur baud rate ayarlamada kolaylık

oluyor.
sonra card icindeki pic e bootloader tipi kendiniz bir program yazacaksınız.
programda haberlesmek icin sadece portb.7 I/O portu olarak kullanılır.
ilk once portun gırıs kosulla.

ve komut verisini bu porttan bekle.
programdan ornegın w geldıyse bundan sonra gelecek verılerı  suraya yaz dersin
r gelirse portu hemen cıkıs kosullarsın ve ıstenen verileri

gonderirsin.
visual basic bu iş için mukemmel.
eger isteyen olursa ornek proje kodlarını buraya yazarım.

hacktohack

ben visual basic kullanıyorum.
programlama hakkında epey bilgim var.
ama portları kullanarak hiç program yazmadım.
bu konuda örnek bir vb projesi gonderirsen sevinirim.