EXPROF motor

Başlatan salim ALTIN, 31 Mart 2006, 10:52:39

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar 220 volt monofaze exprof (alev sızdırmaz) motor kullanan veya bunlar konusunda fiyat bilgisi olan varmı.?
1Hp 220V AC 1 Faz. Exprof. redüktörsüz
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

hamit

selim Hocam  
adetli arıyorsan en guzel kaynak benzın pompası uretıcılerı bende bu konu uzerınde calısıyorumm

beyın kısım larını yapıyoruz bu motorları cıkma olarak ta bulmak mumkun su anda yardımcı olamam saat gec vakıtt ama yarın fıat arastırması yapar bıldırımm

ama daha cabuk sonuz ıstersen etrafında benzın pompası tamırı veya uretımı yapan bır fırma varsa bılgı alabılırsınn

akaryakıt sektorunde dırek olarak exprof malzemeler bulunuyor..

yarın bılgı vermeye calısırımm

salim ALTIN

Merhaba.
Teşekkür ederim. Benim bu sektörde tanıdığım yok. Sizin müşteriniz veya bildiğiniz firma tamirci varsa istanbul anadolu yakasında adresini verirmisiniz uğrayayım.
Bir müşteriye lazım. Adet aramıyorum ama çok tecrübeli olduğum konu da değil. Motor aşağıdaki linkte olan motora benziyor ama klamens kutusu yok onun yerine kabloların çıktığı bir yuvarlak çıkış var. Özellikler benzer
Clas: Grup D
110/220Volt  7.4/3.7A
1425 d/d 50Hz Clas B
Frame 56

Söylediğiniz gibi 2 el şeklinde buldum gibi. Fatura veremiyorlar ama 2 el olunca.
380 lira istiyor adamlar.Gebzede olduğu için gidip gelmem de zor.Araştırmaya devam ediyorum. Nasıl fiyat sizce. Daha uygun bulunabilirmi.?
http://www.baldor.com/products/detail.asp?1=1&page=1&catalogonly=1&catalog=CL5001A-50&product=AC+Motors&family=Explosion+Proof%7Cvw%5FACMotors%5FExplosionProof&winding=34WGW777&rating=40C+AMB%2DCONT
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Klein

Küçük bir hatırlatma...!

Elektrikli benzin pompaları exproof değil malesef. Hatta daha ilginç olanı ; benzin direk motorun içinden geçiyor. sargıların , fırçaların içinden. Ama O2 olmadığı için kömürlerde kıvılcım olmuyor. böylece alev almıyor.

CaFFeiNe

evet gerçekten çok ilginçmiş küçük bir teyp motoru alıp benzine sokup deneyesim geldi şimdi

klein hocam tahrik ettin şimdi beni :) en iyisi önce bir yağa filan sokup deniyim

salim ALTIN

Merhaba.
İyi de bunu nasıl anlatıcaz müşteriye şimdi. Adamlar bizi tanıyıp güveniyor ve bizden bir ürün istiyor.

@caffeine dalma  erezyonda sıvı içinde çalışıyor erezyon olayı. Oradada gazyağı var. Sıvının içinde kalıyor birbirine temas. Dolayısıyla kıvılcımlar oluşuyor orada. Gözle izleyebiliyorsun kıvılcımları ama alev almıyor.

stlg

Sevgili Arkadaslar

Bu benzin pompaları su akaryakıt istasyonlarındakiler mi ? Bende bir ara onların elektronik kartlarıyla ugraştım bunlar bildigimiz 3 faz lı asenkron motorlar tek fazlılarıda var bir kayışla pompayı ceviriyorlar yani benzinle motorun hiç ilgisi yok motorlarda guvenlik acısından solidstate rolelerle suruluyor kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

argeelektronik

selam
Arkadaşlar ben birkaç defa benzin pompalarını incelemiştim benim gördüğüm pompaların motoru 220 volt ac motordu yani fırçasız motor du dolayısıyla kıvılcım felanda yok tabiki. ama başka çeşitleri varsa bilmem.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

z

Motorun kullanıldıldığı ortam çok önemli. 3 fazlı motorlar exproof özelliğini büyük ölçüde sağlıyor.

Ancak patlayıcı gazların bulunduğu ortamlarda motorlar ilave tedbirlerle donatılırlar.

Örnek vermek gerekirse motor bağlantılarının yapıldığı  motor bağlantı kapağının arkasında kalan odacık, gerek kapak tarafından, gerek enerji kablosunun girdiği delik etrafından gerekse terminallerden motor sargılarına giden delik etrafından gaz sızdırmaz özellikte yapılır.

Hatta yanlış hatırlamıyorsam enerji stallpanzer denen boru içinden gelen kablolarla motora girer.

Tef fazlı motorlarda motor, yardımcı sargısı devreden çıkan tipte ise sargının muhakkak yarıiletken anahtarla sürülmesi yada çok daha iyisi yardımcı sargının kablosunun uzatılıp patlayıcı ortamın dışından anahtarlanması gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Alıntı yapılan: "argeelektronik"selam
Arkadaşlar ben birkaç defa benzin pompalarını incelemiştim benim gördüğüm pompaların motoru 220 volt ac motordu yani fırçasız motor du dolayısıyla kıvılcım felanda yok tabiki. ama başka çeşitleri varsa bilmem.

Benzin pompasından kastım otomobillerin deposuna bağlanan düşük basınç pompaları...

Klein

bunalmış hocama ilaveten.
Ayrıca bazı exproof kutularının alev sönümleme odacıkları vardır.  Ama yapıyı sormayın. Çok enteresan bir yapısı var. İncelemişliğim yok.

aster

http://www.panel.com.tr/CozumOrtaklari_Bartec.asp
buradan Murat Avar beyle görüşüp bilgi alabilirsiniz

Sayın Macera hocamızda bu tür işlerle uğraşıyor bilgisi vardır size yardımcı olabilir sanıyorum

ilave not; tel erezyonlarda kullanılan gaz yanıcı olmayan bir türdür
normal gaz kullanırsanız sigaranızı yakmak için ateşe ihtiyacınız kalmaz

salim ALTIN

Merhaba.
@hamit fiyatlar konusunda sizden halen bilgi bekliyorum ama ben şimdilik ihtiyacı  temin ettim. Yine baldor. 280 YTL ye. Tamir edilmiş değil ama 2.el.

Motorun özelliği ise alev sızdırmaz olması. Motor sargıları özel malzeme ile örtülmüş. Motor yansa bile  alev çıkarmayacak şekilde. Kabloların gövdeye bağlandığı noktada içindeki dolgu malzemesini görüyorsunuz. Fotoğrafları atarım buraya.

hamit

selam hocam şimdi sordum arkadaşa 240$ cıvarındaymış sıfır olarak bilgine

salim ALTIN

Merhaba.
Sağol hocam çok teşekkür. Ben ihtiyacı görmüştüm. Ama bugün 200 liraya da buldum. hatta birkaç tane olsa daha aşağıyada inecekmiş. Kısmet işte.