Lcd arıza

Başlatan efe1409, 03 Nisan 2006, 00:50:47

efe1409

Arkadaşlar 16f628 ile yaptığım bir projede iki adet çıkış rölesi
bulunmakta.Rölelerden herhangi birisi devreye girdiği anda bazen LCD ekran sapıtıyor.(Röle kontaklarına 220 V fan motoru bağlı)PIC besleme uçlarına 100 nf lık kondansatör bağladım,röle kontaklarına paralel 320 K direnç attım,röle bobinine paralel ters diyot bağladım ama bir sonuç almadım.Sorunu nasıl çözebilirim.Yardımcı olabilirmisiniz.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

stlg

Sevgili efe1409
Arkadasım en iyisi roleyi cıkar role bobin uclarının baglı oldugu yere bir direnc ile MOC3021 optokuplorunun ledini bagla opto cıkısınada bir triyak bagla bu sistemlede 220v fanını calıstır sorunun cozulur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

efe1409

Sorunu bulmadan çözmüş olmazmıyız.Nedenini anlamam lazım.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

argeelektronik

selam
bunun sebebi rölenin kontakları arasında çıkan ark'tır bu ark iki şekilde pic'e veya lcd'ye ulaşıyordur , bir havadan , iki besleme gerilimi üzerinden , pic'imi yoksa lcd'nin kendisinimi etkiliyor önce onu tesbit etmek gerekiyor bunu anlamak çok kolay devreyi çalıştır röleleri açıp kapat lcd gidiyor ama devren düzgün çalışıyorsa sadece lcd'yi etkiliyor demektir bu durumda bir test daha yapman gerekecek , ark besleme gerilimindenmi yoksa havadanmı lcd ye ulaşıyor ? bunun için lcd'i metal bişeyle ekranla mesala sigara jelatiniyle etrafını kapat ve jelatine devrenin şasesini bağla tabi aradaki kablolarıda ekranlaman gerekecek, ekranlıyken yine dene eğer ekran  sapıtmazsa demekki ark havadan ulaşıyor o zaman lcd yi metal bir kutuya koyup arktan korursun. yok yine sapıtıyorsa demekki ark besleme geriliminden lcd ye ulaşıyor bunu önlemek için  @stlg nin söylediği gibi bir yol izleyebilirsin , veya osülaskobun varsa devren çalışırken besleme gerilimine osülaskobu bağlayıp ark'I izleyip kondansatör ve uygun değerde şok bobinleriyle söndürebilirsin ,
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ipek

selam ender durumlarda ise yarayan metod lcd nible 4 bit modunda
kosullandiysa bosta kalan 4 bit sase'ye cek kolay gelsin....

nurim

@efe1409,

"Rölelerden herhangi birisi devreye girdiği anda bazen LCD ekran sapıtıyor."Bu durumda,Rölelerle devre aynı kaynaktan besleniyorsa gerilim düşmesi nedeni ile bu hata meydana geliyor olabilir.Ayrıca 16F628 'in voltaj bacakları arasına (en kısa noktadan)  100nF kondansatör bağlamalısın.(bir çok hatayı bu şekilde hallettim.)
Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

mezire

selam.. arkaşadaşım bu benimde başıma geldi..  sorunu şöyle hallettim...

röle çıkışına 330 nf ve 330 ohm direnci seri bağla... sorunun inşallah hal olur... ayrıca pic'in  MCLR ucuna 10mikro farad kond. at...

ayrıca benimde sorunum var .. Mikro işlemcilerle ilgili.. bilen arkadaşlar bir göz atsın..

https://www.picproje.org/index.php/topic,9225

blacksea34

malesef bazi ucuz lcdlerde
ayni sikintıyı bende yasadım.bendede  role cekınce+fan calısınca lcd sapıtıyodu. fakat bunun roleyle bır alakasının olmadıgını tespıt etım.
kısacası fan calısınca bazende durunca islemci calisiyo lcd sapıtıyodu.
bir kac filitre denemesi yaptim olmadı zaten pcbyi bitirmistim acikcasi boyle bir cozum isimede gelmedi.
sorunu yazılımla cozdum fanı actıktan sonra ve guvenlık olsun dıye kapadıktan sonra yenıden lcdyı yenıden init ettım.
hicbir sorun kalmadı.
bunun bır baska yoluda fan a rc filtre baglamak ama hıc denemedım