Arızalı Power Supply

Başlatan elektro_ery, 04 Nisan 2006, 12:51:22

elektro_ery

Arkadaşlar Elime Bayabi Arızalı PC Power Geçti Bunları Tamir Etmek İstiyorum Acaba Bunların sorunları nelerden olabilr bir kaç tanesini yaptım ama??
[/URL]

argeelektronik

bilgisayar power'lerin genel sorunları şöyle .
1. Girişteki 2 tane blok kondansatör patlamış veya değeri değişmiş olabilir
2. Girişteki güç transistörleri bozuk olabilir
3. Sürücü trafosuna bağlı 1 mf 50 volt kondansatörün değeri düşmüş olabilir (yine çalışabilir ama yüke bağlandığında stop eder veya düşük voltaj verir)

4. Atx kasaların power'lerinde stanby arızalanır
stanby'da kondansatör , zener diyot , tr, bazende trafo arızaları olabilir.

v.s
power'leri tamir ederken gözlük kullanmanı tavsiye ederim patlayan çatlayan  :P  transistörlerden havaya uçuşan tr kılıfının parçaları gözüne isabet edebilir ALLAH korusun .

kolay gelsin
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

elektro_ery

Teşekkür Ederim katılıyorum bu konuda tecrübem var birtane kond.patlamış ve kaşıma gelmişti Allah Korudu ucuz atlatmıştım...
[/URL]

ilker_32

argeelektronik, hocamın dediği gibi genel arızalar bu şekilde olmaktadır. Benim elimdede iki tane power supply vardı. Birini arızası 400V'luk kond. ilgili diğeri ise tr. ve trafo ile ilgiliydi. Power suppy'ler ne kadar tamir olsada bence pek randıman vermiyorlar. Ben tamir ettiğim power supply'leri PC'de kullanmam, güç kaynağı olarak kullanırım.

muat

arkadaşlar benim de güç kaynağım bozuldu, arızsı şu ki, bilgisayarı açma düğmesine bastığımı algılamıyor gibi, yani hiç bir çıkış vermiyor.
bilgisayardan çıkardım, ve dışarıda denemek istedim,
bu durumda yeşil kablo ile siyah kablolardan birini birleştirmek gerekiyo diye biliyorum, denedim fakat yine olmadı.
sizce benim yapabileceğim bir şey var mı?

ilker_32

Bence tamir etmeye çalış. Hata tespitini bulmuş olursun. Fakat bilgisayarda kullanmanı tavsiye etmiyorum. Zaten o kadar pahalı değiller. Tamir etmiş olsan bile o power bilgisayarında çalışmaz. Bilgisayarı çalıştırmaz. Genelde böyle oluyor. Çıkış veriyor ama PC'yi çalıştırmıyor. Dediğin gibi yapıyorlar. Ben turuncu kablo olarak biliyorum.  :roll:

muat

Birden fazla  turuncu kablo var, biraz daha araştırdım, yeşilmiş.
Alalı da fazla olmamıştı, bir arkadaştan 2. el aldığım için garantisi de yok.
Biraz karıştırim bari, belki bi sonuç çıkartabilirim, cevabınız için de teşekkür ederim

tefo

bende bilgisayara takmanı tavsiye etmem kasa dışında sorunsuz çalışan yüklendiğimiz power kasaya girince hddyi yaktı.

cemalarslan63

Selamlar;
Bende de OCZ600SXS STEALTHXSTREAM 600W power Suply var. Bilgisayarı açınca çalışıyor. Ancak ekran gelmiyor HDD çalışır gibi oluyor tekrar duruyor. HDD çalışma süresi artıyor  tekrar duruyor. PC fanları çalışıyor. Sanırım Akım yeterli gelmiyor. PC başka PSU ile çalışıyor.Blok kondasatörü değiştirdim durum değişmedi. Patlak koku vb birşey yok. Kondasatörlerde şişme yok. Elemanlarda Fiziksel bir bozukluk yok. Neden olabilir ? Yardımcı olur musunuz?

metaltrrocker

Eğer pc acılıp 10 saniye kadar sonra geri kapanıyorso guç tuşu bozulmuştur.geçende başıma geldi aynısı.ufacık bir buton yuzunden bakmadıgım yer kalmamıştı hatayı bulmak için