Aynı anda birden fazla sonsuz for döngüsü kullanırken(?

Başlatan SCHOTTKY, 04 Nisan 2006, 21:41:33

SCHOTTKY

Merhabalar arkadaşlar.

Ben yazmakta olduğum programın bir çok kısmında, süreç olarak birbiriyle hem çakışan hem de çakışmayan sonsuz for döngüleri kullanıyorum.Bu sonsuz for döngülerinin programın işleyişi bakımından bir sakıncası olur mu?Bunun yerine while döngüsü kullansam daha mı sağlıklı olur?

Teşekkürler :)

CaFFeiNe

çakışan çakışmayan? biraz daha açabilirmisin mesela basit 1-2 örnekle

sonsuz döngünün program için bir sakıncası yoktur (varsada ben bilmiyorum) tabiki sen oluşturduysan, eğer istem dışı oluştuysa parazit vs. işi WDT paklar yoksa zararlıdır :)

for veya while ne farkeder sonsuz döngü sonsuz döngüdür (yoksa değilmidir)

SCHOTTKY

Mesela bir yandan timer betiği çalışırken bir yandan da osilatör betiği çalışıyor.İkisi de içerisindeki if deyimleriyle döngüden çıkılmaısnı bekliyor.Fakat bunlar aynı zamanda çalışırlarsa bir sorun olur mu :)

tevfik_kadi

Her bir interrupt geldiğinde o andaki değişkenler yığına yedekliyor zaten sadece sonsuz döngü varsa ikisinden birisine mutlaka önce girecektir. İkisinin aynı anda olması imkansız zaten pic in komut işleme mantığına aykırı...

( yanlış anlamadım umarım :oops:  ... )

Kolay gelsin
Saygılarımla

SCHOTTKY

Rica ederim :) niye yanlış anlıyayım ki?

Ben sorunumun yanıtı aldım, hepinize teşekkürler ;)

tevfik_kadi

Sorunuzu ben yanlış anlamadım umarım demek istemiştim ama siz yanlış anladınız  :D  neyse o zaman sorun yok :)  ...

Kolay gelsin ...
Saygılarımla

metalkafa31

İçeriğe pek uymayacak ama pic c dilinde 2sn lik timer gecikmesi yapmak istiyorum ama bir türlü ayarlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

asahin11

selam metalkafa31,

yanulmıyorsam pic c de en fazla 500ms lik bir gecikme yapılabiliniyor delayMs() komutu ile. bundan ard arda dört kere kullanırsan 2sn lik bir gecikme elde edersin.

metalkafa31

yanlış söyledim galiba pic ccs de delay komutu olmadan yapmam gerekiyor timer den saydırmalıyım yani yinede teşekkrler..