Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

KALP KRİZİ

Başlatan argeelektronik, 07 Nisan 2006, 04:47:40

argeelektronik

Dr. Tayfun Aybek'in geliştirdiği chip
Chip kalp krizini önceden haber veriyor

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

umutguncan

verecekmi veriyormu?

CaFFeiNe

haberi seyrettim RFID ile alakalı büyük ihtimal
böyle haberleri gördükçe içimde birşeyler kıpırdanıyor

Türk doktor şunu buldu, Türk mühendis bunu yaptı çok hoşuma gidiyor

CoşkuN

Doktorumuz nerede yaşıyor ben onu merak ettiim bir de.Yurtdışındaki bir Türk birşey bulduğunda sevinmekten çok bir burukluk yaşıyorum çünkü.
Bu RFID'yi son zamanlarda çok duymaya başladım.Bizim okulun elektronik bölümü de yemekhane için fiş alma sisteminin yerine elektronik kart sistemi tasarladı.Hocamızın anlattığına göre onlar da RFID sistemi kullanmışlar.

argeelektronik

Eskişehirli doktorun büyük başarısı - 30.11.2005

Dünyanın dört bir yanındaki Türk tıp uzmanları, Atatürk'ün yıllar önce söylediği "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz" vecizesinin haklılığını ispatlıyorlar. Eskişehirli Prof. Dr. Tayfun Aybek bunların başında geliyor. Almanya'da ismi "Altın neşter"e çıkan Aybek, Frankfurt Goethe Üniversitesi Hastanesi'nde kendi yöntemiyle sayısız açık kalp ameliyatına imza attı.

İki bin cerrah izledi
Prof. Dr. Aybek'in son operasyonunu ise yüzlerce doktor izledi. Kendine özgü yöntemiyle tıp operasyonlarının en zoru olan kalp ameliyatında yeni bir çığır açan genç profesörün yaptığı ameliyat, İspanya'nın Barselona kentinde Avrupa Kalp Cerrahi Konferansı'na katılan dünya çapında 2 bin cerrah tarafından naklen izlendi.

Atar damarını değiştirdi
Kalp ameliyatı sonrasında çıkan komplikasyon riskini yüzde 30'dan yüzde 5'e indiren yöntemini tanıtan Tayfun Aybek, 2.5 saat süren operasyonla İspanyol hastanın atar damarını değiştirdi.

Prof. Dr. Tayfun Aybek, 4 yıl önce dünyada robot ile gerçekleştirilen kalp ameliyatlarına imza atan ilk iki cerrahtan biri olarak tıp tarihine de geçmişti.

Kaynak: http://www.eso-es.net/haber/haber.asp?id=19479
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

salim ALTIN

Merhaba.
Yine haberin bu yanını göstermek bana düştü.  :?

aslında aynı olay Arçelik in başına gelmiş yıllar önce. Yeni yaptıkları Direkt Drive motoru hannovere götürüp sergiliyorlar. Patent başvuruları başlamış aslında o anda. Fakat En Önemli Şey olan TECRÜBE ile değil. Patent Konusundaki eksik bırakılan yerler öylesine çok ki. Güney Koreliler sistemi videoya alıp gidiyorlar. Ve avrupa ile gelişmiş ülke pazarları patentlerini kendi adlarına alıveriyorlar. Bunu arçelik böyle anlatamazdı tabii. O zaman birde iş bilmezlik ve başarısızların aptallığı ortaya çıkardı. Fakat bu gün bu yazıyı okuyanların bile bir kısmının bu teknolojiyi arçeliğin kendisinin geliştirmediğini düşüneceğini de biliyorum...

İşte bu haber de En önemli konuyu gündeme getiriyor. KORUYABİLMEK, SAHİPÇIKABİLMEK.
Kalp çipinin prototipi tanıtım toplantısında kayboldu

Almanya'da yaşayan dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Prof. Dr. Tayfun Aybek'in geliştirdiği ve kalp krizini önceden haber veren elektronik mikroçipin prototipi tanıtım toplantısında kayboldu.

Davetlilere daha yakından görmeleri için verilen prototip kaşla göz arasında çalındı. Prof. Aybek, "Terbiyesizce bir davranış. Çalan kişi bununla en fazla oynayabilir." dedi. Almanya Frankfurt'taki Goethe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Aybek, tıp teknolojisi açısından devrim sayılacak bir buluş gerçekleştirdi. 1997 yılında Avrupa'da ilk kez robotla kalp ameliyatı yapan Aybek, 2,5 yıldır kalp krizlerini önceden haber verecek bir sistem üzerinde çalışıyordu. Bu amaçla özel bir mikroçip geliştirdi. Hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar veren çip, kriz öncesi kalpteki basınç değişimini ölçerek sinyal gönderebiliyor. Tayfun Aybek, buluşunu bu yıl içinde insanlar üzerinde denemeyi amaçlıyor. Eğer sistem başarılı olursa kalbe takılacak 1,2 milimlik mikroçipler, yaklaşan bir kalp krizi öncesi cep telefonu, saat ya da bilgisayara, ‘Derhal hastaneye git' mesajı gönderecek. Böylece kalp krizinden ölümler tarihe karışacak. Prof. Dr. Tayfun Aybek, tıp çevrelerinin merakla beklediği yeni buluşunu tanıtmak için Türkiye'ye geldi. The Marmara Otel'de düzenlenen toplantıda, üzerinde çalıştığı buluşu anlatan Aybek, cebinden çıkardığı mikroçipi incelemeleri için davetlilere verdi. Çipi ilk olarak Türkiye'nin en ünlü kalp cerrahlarından biri olan Prof. Dr. Bingür Sönmez inceledi. Daha sonra da yanındaki konuğa verdi. Çip böylece elden ele dolaşmaya başladı. Bu arada gazeteciler de çipin fotoğraflarını çekti. Toplantının sonlarına doğru çipin bir anda kaybolduğu ortaya çıktı. Salondaki görevlilerin defalarca uyarı yapmasına rağmen çip bir türlü geri gelmedi. Yaklaşık 100 kişilik salonda konuklar gazetecileri, gazeteciler de konukları suçladı. Tüm aramalara rağmen çip bulunamadı. Tayfun Aybek, mikroçipin gerçek olmadığını, sadece boyutları büyütülmüş bir oyuncak prototipten ibaret olduğunu açıkladı. Aybek, "Gerçek olsa verir miydim? Çalan kişi bununla en fazla oynayabilir. Ama yine de terbiyesizce bir davranış. Çok üzgünüm." dedi. Necip Çakır, İstanbul

09.04.2006
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

e3

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Yine haberin bu yanını göstermek bana düştü.  :?

İşte bu haber de En önemli konuyu gündeme getiriyor. KORUYABİLMEK, SAHİPÇIKABİLMEK.
Kalp çipinin prototipi tanıtım toplantısında kayboldu

Aybek, "Gerçek olsa verir miydim? Çalan kişi bununla en fazla oynayabilir. Ama yine de terbiyesizce bir davranış. Çok üzgünüm." dedi. Necip Çakır, İstanbul

09.04.2006
Helal olsun adama...İşte korumayı bilen bir vatandaşımız.. :lol: En azından prototip verirken gerçeğini vermemiş.. :P Aklını kullanıp oyuncağını vermiş.. 8) Evet Salim hocamızın dediği gibi yapmak kadar koruyabilmek de önemli....Ayrıca kim çalmışsa da ayıp etmiş..Terbiyesizler.. :x Bilgi için sağolun Salim hocam.. ;)
.eem.

argeelektronik

tipine bakar insan sanırsın , içi cehennem adayıdır.
kötülerde olmasa iyileri kim farkederki .

bu hırsız çaldığı şeyin oyuncak olduğunu anlayınca içinden ne geçmiştir acaba :?:

waybe bende Aybek hocayı dürüst biri sanıyordum bak sen şunun yaptığına gerçek diye bize oyuncağı yutturmuş  :P