acil sensor bulmam lasım

Başlatan samety, 08 Nisan 2006, 19:42:15

samety

ben bir optik okuma sistemi yapacagım ancak daha burda hangi sensörü kullanacagımı bilmiyorum arastırıyorum ancak daha istedigim bilgileri elde edebilecek bir sensör goremedim bana benim işime yarayacak bir sensör soyleyebilirmisiniz
benim işimi gorecek sensor benim ayarladıgım düzenekte bi motor sayesinde bi kagıdı bastan asagıya gezecek ve benim isim verdigi sensorler siyah gorduklerı yerde bana sinyali gonderecekler bilgi istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

mhk

infrared verici led ve fototransistör kullanabilirsin. Bunları yanyana aralarında izole olmak kaydıyla yerleştirirsen istediğin şekilde bir sensör yapmış olurusun. Biraz daha araştırmaya devam...
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

conavar

hocam bir aralar çizgi izleyen robot vardı..orda kullanılan optik sensörler sanırım işini görecektir....hatta orda kullnılan yazılım da işini görecekti..(küçük bir modifiye ile tabi )

http://www.elektrotekno.com/about1834.html

burada cok detaylı bilgi bulabilirsin...
kolay gelsin ;)
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

tevfik_kadi

Ünlü CNY70 (siyah beyaz alıgılar...)

İstersen rengi ayırt etmek için LDR ve beyaz ışık (veya RGB (kırmızı, yeşil ve mavi) led kullanabilirsin.) çıkan değeri adc ile okuyarak dengi de ayırt etmiş olursun ama hassas olmaz (yani 1cm^^2 içine bakar gibi... )

Kolay gelsin...