Bu ülkede SCADA programı yazan varmı ?

Başlatan d_yol, 09 Nisan 2006, 11:57:54

d_yol

Merhaba arkadaşlar,

sadece merak ediyorum bu ülkede SCADA programı yazan varmı ?

stlg

Sevgili d_yol

Kardeşim aramıza hoş geldin ,bu ülkede herşey var asagıdakiler sadece birkac ornek  kolay gelsin

http://www.aymos.com/prod05.htm
http://www.foks.com.tr/otomasyon/otomasyon.htm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Klein

tabiki var... ama ben şunu daha çok merak ediyorum: Bu ülkede Yerli scada'ya yabancı scada'ya ödediği ücreti ödeyecek birileri var mı?  En kritik işlerinde yerli üreticinin ürünlerini kullanmak isteyecek babayiğitler var mı?  Yabancı Scada kullanıp veriler uçtuğunda paşa paşa yeniden veri girip , Türk scadası uçtuğunda Kükremeyecek Adam var mı? acaba.

Talep varsa Arz da vardır. Bu ülke herşeye muktedir. Yeter ki Yabancıya gösterdiğimiz toleransı , saygıyı ve  yaşam şartlarını yerliye gösterelim.

conavar

var.... Türk bir firma delfide yazmıslar geliştirile biliryor...bende kart ve demosu vardı ama su anda bulamadım..AMA VAR ;)

http://www.mikrosay.com.tr/

otomasyon fuarında görmüştüm..baya sahbet ettik.. 15 senelik bir birikimleri varmiş...yanlış hatırlamıyorsam Marmara Üni. de ders de veriyorlarmış..Delfide yazdık dedi..Geliştirilebilir dedi...Yani biz programı ögretirken geliştirile bilmeyide öğretiyoruz dedi.....
bence cok iyi bir olay..demo CD si var elimde ama kurup da denemdim daha :roll:  vaktım olmadı hiç  :oops:
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

stlg

Sevgili Klein
kardeş sana aynen katılıyorum  acizane uretimlerimden birisi olan fotosel devresinden bahsedeyim bu fotosel tekstil piyasasında cogu yerde 15 senedir calışıyor bir gelip tebrik eden yok cunku bizim ismimiz yok cunku yaptıgımız urunlerin ambalajı, goruntusu yok ama taş gibi saglam piyasada yabancı fotoseller var türkiye şartlarında gerilim dalgalanmalarından dolayı patır patır bozuluyorlar cıt diyen yok ALLAH gostermesin bizim yaptıklarımız olsa gece yatagımızda uyutmazlar bu tüm arkadaşlar icinde geçerlidir sanırım  ALLAH cc bu ülkede kendi imkanlarıyla birşeyler yapanlara acısın sonrada gelişememekten şikayet ediyoruz orjinali 600 euro olan bir ürünü 50 milyona aynısını yapıyoruz vatandaş gelip 30 milyon olmazmı diyor 8O  vs vs kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

conavar

.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

d_yol

Tekrar merhaba arkadaşlar,

öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Klein arkaşımız çok önemli bir konudan bahsetti. Yabancı ürünler için binlerce dollar para veriliyor ama yerli dediğin zaman herkes şüphe ile bakıyor. Bunu ben çok yaşadım. Bende 1986 beri scada programı yazıyorum (C ve C++ dilinde).
Gerçi yazdığım scada programını ticari olarak pazarlamadım ve sadece projelerde kullandım. Ama Klein arkadaşın dediklerini hep başka yerdede duydum belki bundan pazarlamaya düşünmedim. Zaten satmaya çalışsam acaba yerli bir scada için millet para verirmi diye düşündüm. Kapsam olarak diğer scada programlardan hiç bir eksiği yok. Verdiğiniz linklere baktım ama herhalde sadece mikrosay kendi scadasını yazıyor. Ama onda OPC desteği yok (Belki artık vardır ?). Ama yinede güzel bir program.

ground

Bu ülkede SCADA programı yazan firma varmı diye sormak biraz farklı olmuş..

SCADA = Supervisory Control And Data Acquisition
Kullanıcı Kontrolü ve Veri İşleme diyebiliriz türkçesine..

Scada işleminde yapılması gereken 3 kısım var..

1. Yazılım buna HMI (Human Machine Interface= Kullanıcı makine arayüzü) denebilir..
2. Donanım : Verileri toplanacak prosesler için bağlı mekanizmalar , cihazlar diyebiliriz..
3. Bu donanımla yazılım arasındaki haberleşme ( PPI , Profi ve benzeri bus protokoller kullanarak)

---

Verilen linkler sorulan soruya cevaben verilmesi yanlış olmuş.. Çünkü  SCADA programı demek örneğin Wonderware firması (INTOUCH yazılımı) gibi , Siemens gibi (WINCC) firmaların yaptığı programlardır..

Ülkemizde ve dünyada yapılan şey;  PC tarafında donanım ürününün,  yazılım dilleri için verdiği ,  ürünün i/o larına direk erişim sağlayan komponentler ile Kullanıcı arabiriminin oluşturulmasıdır.. Tabi sadece arabirim değil bu komponentler sayesinde donanımdan aldığınız verileri bi database (acsess , mssql , mysql , oracle gibi..) e , bu database deki verileri de raporlama komponentleriyle (Crystal Report gibi..) kullanıcıya rapor yada çıktı olarak gösterebilinir..

Sorulan soruda scada yapan firma sorulmuştu..

Firmalar   Wonderware , Siemens...

;)

İyi Çalışmalar..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..