uln2803 veya serisi hakkında

Başlatan vatandas30, 10 Nisan 2006, 18:39:48

vatandas30

arkadaşlar. devremde 5 ve 12 volt var . uln lerin girişleri 5V. luk kısımlara bağlı. ama ben çıkışlarından 0-12 volt almak istiyorum. yani kısaca anlatmak istediğim uln 2803 yüksek seviye anahtarı gibi çalışır mı.
bir diğer sorum: ulnlerin çıkışlarına pull-up dirençleri bağlamak gerekiyor mu?
bunları breadboard üzerinde denedim. 5 volt ile 12 voltu alamadım. pull-up dirençlerini bağlamadan da çıkış vermedi.
com ucuna 12 voltu bağladım. gnd ise ortak. ama çıkışlardan (pull-up lar varken) 5 volt alabildim.

CaFFeiNe

ULN2803 çıkışları açık kollektör çıkıştır, girişine +5V verdiğinde çıkışını GND ye çeker mesela 12V ta çalışacak bir elemanı (röle, lamba, selenoid vs.) şöyle bağlarsın +12V'u elemanın + ucuna (varsa) elemanın - ucunu ULN2803 çıkışlarından birine böylece girişe +5V verdiğinde eleman -'yi ULN çıkışından alır. (+'yı zaten alıyor) (ULN2803 ile max. 50V a kadar çıkış sürebilirsin 12V örnek verdim)

vatandas30

peki üstadım ben bununla ortak katotlu büyük display sürmek istiyorum. (aldığım firma yanlışlıkla ortak katot göndermiş, değiştirmem de çok zor.)
bu mümkün mü. displayin bir segmenti 12 v. la yanıyor.

e3

Alıntı yapılan: "vatandas30"peki üstadım ben bununla ortak katotlu büyük display sürmek istiyorum. (aldığım firma yanlışlıkla ortak katot göndermiş, değiştirmem de çok zor.)
bu mümkün mü. displayin bir segmenti 12 v. la yanıyor.
Vatandaş30 arkadaşım ULN2803'e girişlere 5 volt ver..Çıkışını Caffeine arkadaşımınız dediği gibi 0 volt yapar..Display lerin girişine -12 Volt vermen gerekir.Ortak katod olması iyi olmamış..Çünkü sadece bir tane katodu var..Displayler 5 voltluk olsa belki olurdu ama ULN çıkışında 50 V'a kadar sürebiliyor..Çıkışını 50 V vermiyor... :? Arada fark var..Ama yine de üstadlara sormak lazım..Benim fikrim bu...Kolay gelsin.. ;)
.eem.

vatandas30

teşekkür ederim. anlaşılan yine transistörlerle bu işi yapacağız.

ipek

uln2004 sink tipi cikis yani 0'ceker
size
udn2981 udn2982 udn 2983 udn 2984 gibi source tipi yani 1'veren surucu
lazim.....

vatandas30

taşrada olduğum için malzemeyi ankara-ist. dan istiyorum . ama bir kaç tane malzemeyi göndermezler. zaten bunları zorla gönderdiler. neyse artık transistörlerle birşeyler yapmaya çalışacağım.
yinede cevaplarınız için teşekkür ederim.