Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Yeniden başladım. yardım lütfen.

Başlatan ArGoN, 12 Nisan 2006, 01:08:05

ArGoN

Çok Güzel bir forum. ah ben daha önce neden bulamadım...
Herkese merhaba! Paylaşan herkese ayrı ayrı bilgileri ve emekleri için teşekkür ederim.
Lise yıllarımda, çok istekli bir şekilde başlamıştım. assembly'de biraz oynaştık, 16F84A ile. buton-led seviyesinde. döngüler kararlar vs. vs. imkanlar ve çevremde yerdım edecek birini bulamamam yüzünden (o zamanlar böyle forumlar yoktu doğru düzgün) ara verdim.
Uzun zamandır yeniden başlmak istiyordum. başladım.
1) Pic c ile yazmak istiyorum. orta karar C bilgimden dolayı, CCS C kullanmayı seçtim. forumdan dosyasını indirdim.
Eskiden kalma basit programlayıcım var sanırım sadece 16F84 programlayabiliyor. PickUp indirdim. biriki deneme yaptım. oldu.
ama bu kodum çalışmıyor. saçlarımı yoldum:
#include <16F84A.H>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT
#use delay(clock=4000000)

void main(void){
   int sseg[] = {190,12,118,94,204,218,250,142,254,222};
   int i=0;
   output_b(sseg[i]);
   while(1){
      while(input(PIN_A1));
      i++;
      if (i==10)
         i=0;
      output_b(sseg[i]);
      output_toggle(PIN_B0);      //segmentteki nokta işareti beklemeyi
      delay_ms(200);                 //gösteriyor.
      output_toggle(PIN_B0);
   }
}

Deli olacağım. 0 yazıp kalıyor.
2) LCD vs karmaşık işler yapmak istiyorum. lisedeyken ah keşke 13 değil daha fazla i/o portum olsa diyordum. ama hangi denetleyiciyi almalıyım bilmiyorum???
3) elimdeki programlayıcıyı soketini değiştirerek o çipi programlamada kullanabilir miyim?
4) Eskişehirdeyim. Burada LCD'ler pahalı istanbul'a geldiğimde (çok iyi bilmeyen biri olarak) nerelere bakabilirim. arka aydınlatmalı 4 satır 20+ karakter bir LCD ne kadardır?
5) Forumda çalışan bi link bulamadım. gmail'i hiç açamadım. şifre hatalı diyor.  Bana bir simulatör linki verir misiniz?
Aldığım programları kendi siteme koyup seve seve paylaşabilirim.
Kusura bakmayın peş peşe soru yağmuruna tuttum.

teknikelektronikci

argon kardeş ilk öncelikle hoş geldin :

1-)ccs hakında bilgim yok bu konuda yardım edemicem
2-)13 den daha fazla i/o portum olsaydı demişin yani fazla i/o portu olan bir microdenetleyici için 16f84 le aynı pin bağlantılarına sahip 16f628a  var 16 i/o port (1 tanesi sırf çıkıştı galiba) bunu kulanabilirsin hem 16f84 le hemen hemen aynı fiyata) ayrıca 16f877 de başlangıç için epeyce yeterde artar diye düşünüyorum
3-) elindeki programlayıcı ne tip programlayıcı sırf 18 bacaklılarımı programlıyor onuda belirtirsen üstadlar da yardımcı olurlar
4-) lcd fiyatlarında 2*16 yı ben izmirde 7.5-8.5 civarı alıyorum e 4*20 de olsun olsun belki 20 kağıtır kulanmadığım için bilemem
5-)gmaili niye açamadın bilmiom ama gmaile üye olmak gerekiyor ve ordaki picproje group var ona da giriş gibi bir şey gerekiyor galiba forumda ararsan bulabilirsin aslında diğer arkadaşlar ve üstadlarda yrd olurlar sanırım.
6-)similatör programı demişin yani bilgisayarda devre kurup çalıştırmak için ise hemen hemen herkezin kullandığı proteus isis ares programı var onu kullanabilirsin o da forumda mevcutu kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ArGoN

Programlayıcıyı altaş kitabevinden istemiştim. PPK U-1.0üzerinde 2 kondaNSATÖR 5 direnç 3 diot bi zener var. seri porttan bağlantı PickUp programını kullanıyorum. F877 programlayabilir miyim? Yani Vcc yi Vcc ye Vdd yi Vdd ye ... şeklinde ayarlayıp, bağlasam PicUp la programlayabilir miyim?

stlg

Sevgili ArGoN
Arkadasım bu programlayıcının üzerinde 40 bacaklı bir soket varmı varsa büyük ihtimalle programlıyordur birde program içindeki menude f877 secenegi olacak  bizlerinde kullandıgı basit programlayıcılar verileri picin program bacaklarına dogru baglayabilirsen f84 de f877 de programlanabilir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ArGoN

Bacakları bağlmam zor olmaz. çok teşekkür ederim. Yarın 877 alıp talimlere başlıyorum. en kısa zamanda yine başınızı ağrıtacağım. çok teşekkürler.

Ziya

Alıntı yapılan: "ArGoN"Bacakları bağlmam zor olmaz. çok teşekkür ederim. Yarın 877 alıp talimlere başlıyorum. en kısa zamanda yine başınızı ağrıtacağım. çok teşekkürler.
877 almana gerek yok. Proteus'u indir. Bununla simulasyonun yanında C kaynak kodu seviyesinde programını debug edebilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ziya

Hocam, silmişsin mesajı. Neyse ben yine de yazayım. c6 ve c7 uart haberleşme portu içindir. 877 b6 ve b7 pinlerini programlamada kullanacaksın. b6 ve b7 standart.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey