Hangi Lehim ??

Başlatan argeelektronik, 12 Nisan 2006, 06:40:29

argeelektronik

Kaç çeşit lehim var ve özelliklerini bilen varmı ? özellikle sağlık açısından hangi lehim daha az zarralı ?
ben eskiden lehim dumanından rahatsız olmazdım hatta kokusu hoşuma bile giderdi elektroniğ başlamamda etkisi bile olmuştu, ama şimdi lehimler bi garip kokmaya başladı nerde o eski lehim kokusu :)

özellikle üzerinde çince yazılar olan lehimler piyasada dolaşmaya başladı berbat bir kokusu var eminim bi o kadarda zararı vardır, ben lehim için hiç markaya dikkat etmezdim ama son zamanlarda rahatısız olmaya başlayınca farketim , çin malı ve birde yerli malı (oda şüpeli çin malı gibi kokusu var) lehimler çok kötü kokuyor ve uzun zaman lehim yaptığımda sanki zehirlenir gibi oluyorum
bence bu lehim konusunu masaya yatıralım sağlık açısından çok önemli.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

Klein

aslında çok fazla çeşit yok

smd'ler için pasta lehim ,  havya ile kullanmak için tel lehim , potalar için çubuk lehim.
bunlar da şöyle sınıflanabilir

reçineli olanlar reçinesiz olanlar
reçineli olanlar da , iletkenlik yapanlar yapmayanlar , kalıntı bırakanlar ve bırakmayanlar olarak  sınıflanabilir

ayrıca alaşımına göre de sınıflandırabiliriz
kurşunlu ve kurşunsuz
kurşunluları da  %30 kurşun -%70 kalay , %40 kurşun %60 kalay ve benzeri şekilde sınıflandırabiliriz.

aynı şekilde kurşunsuzları da kalay bakır ve gümüş alaşımlarının oranlarına göre sınıflandırabiliriz.

www.esman.com da lehim , flux ve diğer çeşitler hakında bilgi bulabilirsiniz.

Analyzer

Selam,

Lehim dumanını emen vakumlar var onları kullanabilirsiniz. Esman kataloğunda görmüştüm.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mcan

lehim yaptıktan sonra lehimle karışık fazla miktarda yarı sarı yarı siyah sert yag gibi bişey kalıyor bu reçinemi?bunun olması beni rahatsız ediyor , içinde sarı çıkmayan var bende çin malı sanırım bu ise donunca çokk mat oluyor hatta sanki yoğurdun üstündeki kaymak tabakası gibi bununda üzerinde bi pürüzlü tabaka oluyor,ben şu bilgisayar kartlarındaki gibi oldukca beyaz ve parlak lehim istiyorum nasıl bişey almalıyım?

Klein

@mcan
ben  lehim aramak yerine tiner arardım  :D  daha kolay bulunuyo.  :)

yukarıda verdiğim linki bi incelersen sorunun cevabını almış olursun. Kolay gelsin.

aYe

Selam,

Selülozik tiner çok iyi temizliyor ama beyaz baskı ve plastik parçalara karşı pek kibar sayılmaz.

Saf alkol hepsinden iyidir, ama tiner on metre ötemde nalburda var, saf alkol'ü araki bulasın, dolayısıyla bende tiner kullanıyorum.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

yucelcem

Alıntı yapılan: mcan - 16 Nisan 2006, 12:50:34
lehim yaptıktan sonra lehimle karışık fazla miktarda yarı sarı yarı siyah sert yag gibi bişey kalıyor bu reçinemi?bunun olması beni rahatsız ediyor , içinde sarı çıkmayan var bende çin malı sanırım bu ise donunca çokk mat oluyor hatta sanki yoğurdun üstündeki kaymak tabakası gibi bununda üzerinde bi pürüzlü tabaka oluyor,ben şu bilgisayar kartlarındaki gibi oldukca beyaz ve parlak lehim istiyorum nasıl bişey almalıyım?

arkadaşlar benim de böyle bir sorunum var, çözüm önerebilecek olan var mı?

Burak B

40/60' lık 0,40mm 5kanal pastalı lehim teli temin edin. Genelde cep telefoncular v.s. kullanır bunu. Ayrıca elemanı birkerede en iyi şeilde lehimleyin ikinci kez havya ile aynı lehime temas etmeyin. Eğer ihtiyac doğuyorsa havya ucunu iyice temizleyin ve o kısma az miktar pasta veya reçine sürün. Sonrasında mevcut kalıntıları tiner veya alkol ile temizlersiniz. Ayrıca kullandığınız lehimin SnPb(ROHS gümüş katkılı) olması gibi bir ihtimalde olabilir pahalı ama bir ihtimal. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

kardes

İşin sırrı havyada. Havyanın gücü ne kadar yüksek olur verdiği anlık ısı da o kada fazla olur, kısa sürede daha çok ısı yayarısn böylelikle lehim makinesini devre elemanının üstünde fazla tutmazsın, malzemeyi de bozmamış olursun, lehimin de kaliteli olur.

areyougood

Abilerim kardeşlerim  hepinize kolaylıklar dilerim aslında ben elektronikçi değilim lakin sizlerin lehimcilik konusunda baya hassas olduğunuzu keşfettim ve sorunuma burda cevap bulacağıma inanıyorum.
Bizim yapmak istediğimiz yaklaşık 1 cm kalınlığındaki 2 çelik plakayı birbirine sertlehimle kaynatmaktır. Tabi bu tüm yüzey boyunca olmayacak aralarında karşılıklı denkgelen boşluklar var karşılıklı delikler var bu kısımlar lehimlenmiyecek.

Şimdi bizim lehim olarak kullanacağımız malzeme gümüş katkılı pirinç oluyor 600 derece civarında eriyor.

Bu malzemeyi lehimlenecek yüzeye nasıl tatbik etmemiz doğru olur. Toz şeklinde mi yaysak yoksa tel şeklinde mi braksak yada ince levha haline mi getirsek?

Diğer bi sorumda bu kaynak esnasında sertlehimim oksitlenerek yapışmayabilirmiş sizce bunu tamamen önlemek için neler yapabiliriz.
Ayrıca bu işlemi bi fırında mı gerçekleştirmemiz doğru olur nasıl bi ısıtma şekli sizce daha doğru olur.
Değerli görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.
Tekrar kolay gelsin hayırlı işler.

mozkan87

Alıntı yapılan: areyougood - 08 Mayıs 2011, 05:59:58
Abilerim kardeşlerim  hepinize kolaylıklar dilerim aslında ben elektronikçi değilim lakin sizlerin lehimcilik konusunda baya hassas olduğunuzu keşfettim ve sorunuma burda cevap bulacağıma inanıyorum.
Bizim yapmak istediğimiz yaklaşık 1 cm kalınlığındaki 2 çelik plakayı birbirine sertlehimle kaynatmaktır. Tabi bu tüm yüzey boyunca olmayacak aralarında karşılıklı denkgelen boşluklar var karşılıklı delikler var bu kısımlar lehimlenmiyecek.

Şimdi bizim lehim olarak kullanacağımız malzeme gümüş katkılı pirinç oluyor 600 derece civarında eriyor.

Bu malzemeyi lehimlenecek yüzeye nasıl tatbik etmemiz doğru olur. Toz şeklinde mi yaysak yoksa tel şeklinde mi braksak yada ince levha haline mi getirsek?

Diğer bi sorumda bu kaynak esnasında sertlehimim oksitlenerek yapışmayabilirmiş sizce bunu tamamen önlemek için neler yapabiliriz.
Ayrıca bu işlemi bi fırında mı gerçekleştirmemiz doğru olur nasıl bi ısıtma şekli sizce daha doğru olur.
Değerli görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.
Tekrar kolay gelsin hayırlı işler.

Siz brazing olayını araştırın biraz. Oksitlenme olmaması için vakumda brazing yapan sistemler var. Oksijen olmayınca yanmada olmuyor tabiki.

z

Bahsettiginiz sert lehimlemede oksitlenmeyi engellemek icin boraks hatta daha iyisi kutularda hazir tozlar / sivilar satiliyor.

Isitma konusunda oksijen+asetilen yada benzeri alevli yontemler yerine induksiyon isitmayi bir deneyin derim.
Denedigimden değil ama sonucun alevli isitmaya kiyasla daha iyi olacagini saniyorum.

Cifteli denen av tufeklerinin iki namlusunu da sert lehimle birlestiriyorlar. Eger sansin varsa Discovery Channel'da programda bu bolumu yakalarsin.

Programda, bir kac yerinden tellerle bir araya getirilmis iki namlunun lehimle birlesecegi bolgeye kimyasal uygulandi, boylu boyunca serit lehim malzemesi yerlestirildi ve firinda isitildi diye hatirliyorum. Fakat varsa trikleri unutmus olabilirim.

Asagidaki video da fikir verebilir.

Asagidaki videou tiklayip sayfadaki diger videolara da bakabilirsin.

http://www.youtube.com/watch?v=lxXrw1hENb8&feature=related

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

The Gariban

Bu tür malzemeleri lehimleme(örneğin :bakır ile alüminyumu) işinde kullanılan toz malzemeler yada bir tür lehim teli haline getirilmiş malzemeler var örneğin baraların lehimlenmesinde kullanılıyor.Eğer  büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız büyük trafo imalatı yapan firmalardan bu konu ile bilgi alabilirsiniz yada kaynak makinalarının sarf malzemesi satan firmaların satış elemanlarından yardım alabilirsiniz.Çok değişik ve ilginç malzemeler var.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

areyougood

Hepinizden Allah razı olsun çok aydınlatıcı bilgiler bunlar tabi biz işe yabancı olunca bilemiyoruz neyin nasıl olduğunu.

Esasında şu tüfek imalinde yapılan işlem tam bizim istediğimiz tarzda.Orda fırına koymadan önce lehim çevresine beyaz bi macun uyguluyorlar acaba onun ne olduğu hakkında bi düşünceniz varmı?

Oksijensiz ortamda brazing kaynağıda çok mantıklı bi fikir aslında, bu tarz fırınlar ülkemizde üretiliyor mu? Temin edebileceğimiz bi yer varmıdır sizce.

Tekrar çok sağolun Allah razı çok faydalı oldu bu bilgiler.