nasıl yapıyorlar?

Başlatan babali, 14 Nisan 2006, 23:00:52

babali

arkadaşlar merakettım   de.....fm verıcılerınden calınan barcalarının ısımlerını nasıl verıyorlar pic le alakalı oldugu ıcın sordum ......bıldıgım kadarda fm verıcılerınden boyle bişey yapılmaz dıye bılıyordum

nasıl bı calışma sıtılıvar bıraz acıklarmısınız ?

Klein

hocam yapabilir.  Aslında çok basit. ses nasıl bindiriliyorsa hamal dalgaya öyle. önce bir alt band yaratılıyor.  ses bandı ile data bandı arasında da biraz boşluk.  ve data o alt banda bindiriliyor. filtreler yoluyla da karışması engelleniyor. Çok genel bir tanım oldu. RF ile uğraşan arkadaşlar daha detaylı bilgi verir sanırım.

ipek

hatirladigim kadari bu iletisime Radio Data System (RDS) deniyor
normalde streo icin pilot burst sinyali 19khz seperasyon tasiyici
38 khz birde bunlardan ayri bir ust tasiyici 57khz bunu geciren band filitreden (manchester codu ) ayiklanip pty denilen paketlere donusturuyor
merak edip bir tane bu devrelerden yapmistim calismamisti sorun
muzik setinde ses cikislarinda ok kadar filitre varki 57 khz gecmiyor
icini acip discriminator'e dogrudan baglamak gerekiyor google'de
rds decoder encoder diye aratirsan bir suru ornek geliyor
bir ornek http://www.anotherurl.com/library/rds_generator.htm
http://users.pandora.be/hollie/picmicro/rds.htm

argeelektronik

söylediğin sistemin adı "rds"  yazı dataları  57 khz'lik taşıyıcı bir frekansla ana taşıyıcı (88-108 mhz) frekansa modüle edilir 57 khz olduğu için insan kulağı bu sesleri duymaz zaten
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

argeelektronik

@ipek hocam sanırım aynı anda yazmışız,  ama siz birkaç saniye öndesiniz :)
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

babali

arkadaş lar 1 kac hafta sonra kendı pic yazmaya başlayacagım  ve ılk yapmak ıstedıgım bu proje bana  burda yardım edermısın yada msnede
zorgıbı ama ılk bunu yapca pic 16f84a kullanacagım bı efem verıcı yapıp bunu nasıl eklemelıyım şımdıden bılgılerı toplayım

pic fm verıcıye nasıl monta edebılırım
pic yazarken ozel bışeyler yapmalımıyım

aYe

Selam,

@babali

Başlangıç olarak biraz abartı olmaz mı?

Tabi şevkinizi de kırmış olmak istemem ama yinede pic'de bir kaç basit iş yapmadan böyle birşeye girişir ve sonuca ulaşamazsanız motivasyonunuzu bozabilir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

babali

yenı konu acmak ıstemedım burdan sorularımı cevaplarmısınız

babali

pic kullanarak ve bı tane tuş takımı kullanarak nasıl lcd ekrana yazdıgımız yada rakamları aktara bılırız kotları hangı bacaktan gırmemız gerekır pic 16f84a da yada pic 16f877 de şekıllı anlatım olursa daha ıyı olur

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "babali"pic kullanarak ve bı tane tuş takımı kullanarak nasıl lcd ekrana yazdıgımız yada rakamları aktara bılırız kotları hangı bacaktan gırmemız gerekır pic 16f84a da yada pic 16f877 de şekıllı anlatım olursa daha ıyı olur

http://www.microchipc.com

Bu adresten benzer şemaları ve C ile yazılmış kodları görebilirsiniz.

Tabi asm değil ama bir çok fikir vericektir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)