Crossover

Başlatan msimsek23, 09 Mart 2003, 12:50:37

msimsek23

Arkadaşlar ben kendisi analog kontrolü dijital olan bi crossover yapmak istiyorum.
Mid tiz ve bass ı ayıracak.LCD falan kullanıcam.yani kullanılan frekansı göstermek için ve ve filtreler 24 dB/octav olmalı.Nerden başlıyacağıma karar veremedim.Bi kenarından tutarsak umarım bişeyler yapabiliriz.
Bide crossover entgegreleri var demişti bi arkadaş bilginiz var mı?Şimdiden sağolun...

desperado17

:lol: bu çok zor bir iş biliyorsun değilmi ben bir keresinde bu isle cok ugrastım ama bir sonuç alamadım ama yinede hayallerini yıkmak istemem ama anlatmaya calıstıgın sey zor bir sey bunun normal olarak bir amplifikatör ve bir pic tarafından yapabilirsin. En azından ben bu sekilde tasarladım umarım yaparsın sana kolay gelsin

diot

msimsel23 arkadaş eğer analog elektronik bilginiz yeterli ise ve bir miktar dijital bilginiz var ise iş biraz kolaylıyor. şimdi gelelim sadede :

1.   Eğer kesim frekansı ayarlı bir filitre yapmaksa amacınız. Bu konuda dijital filitre entegreleri var. bu tür entegrelerden yararlanabilirsinz. ayrıntılı konu için internet araştırması veya elektronik mühendisliği kitaplarına bakabilirsiniz. ELO elektornik dergisi eski sayılarında bu konu ile ilgili bir yazı ve uygulama devresi vardı.

2. eğer kesim frekansı sabit kazanç ayarlı  bir devre yapmaksa national firmasının 10 kanal ayarlı equalizer entegreleri var. incelemenizi tavsiye ederim.

3. eğer 3 kanal (lowpass, band pass ve high pass) olmak üzere parametrik equalizer yapabilirsiniz. hem frekan geçiş ayarı, hemde kazanç ayarı yapmak mümküğün olur.

ise

selam arkadaşlar bu tür devreler digital potansiyometre kullannılsa daha iyi olur  ds1804 gibi yada kaç kanal kullanılacaksanız onun kadar içeriğinde pot olan bir entegre misal 1867 gibi  çok çeşitleri ar  www.maxim-ic.com

msimsek23

Diot ben zaten elektronik mühendisiyim fakat bizim kitaplarda filtreler 741 ile yapılıyodu :))
Bildiğiniz üzere ses ile uğraşmak için biraz daha özel entegreler lazım.Şimdi gelelim amacıma:

benim amacım kendisi analog kontrolü dijital bi devre yapmak.Bu devrede hi-pass low-pass ve band -pass filtreler olmalı ve her bir filtre 24 dB/octav olacak.Digital Pot. olayını bende düşündüm.Evet eğer her bir filtrenin kontrolünü bir digital  pot. ile yaparsam bu iş ok'dir.Ve tabiki eğer kazanç olursa (aktiv filtreler ses'i biraz kısıyor..) çok daha iyi olur.Kafamda proje çok ama nereden başlayacağımı bilemiyorum.Crossoverlar için entegreler var diye duydum ama ne ölçüde doğru bilemiyorum.Bu arada crossover parametrik equlasierden biraz daha farklı.Bunuda hatırlatmak isterim....Yani yapmak istediğim eğualiser olmayacak.Bass mid ve tweeter kolonlara belirlediğim frekans aralıklarını gönderecek.Hepsi bu.Herşey için şimdiden sağolun...