ULN , UDN Vs... Transistör dizileri

Başlatan Klein, 16 Nisan 2006, 18:53:50

Klein

Arkadaşlar...  ULN 2003 benzeri PNP transistör dizisi hakkında bir yazıyı, konunun fazla uzamaması gerektiğini düşünerek kilitledim.

Ancak bu konuda söyleyecek daha çok sözü olduğunu düşünen arkadaşlar var.

Bu yüzden buraya yeni bir başlık açtım.

Transistör dizileri hakkında bildiklerini paylaşmak isteyen arkadaşları buraya bekliyorum.

ipek

simdi npn yani open collector'de 100 voltu bile yuk ile sifira cekebiliyoruz
hic sorun yok pnp tipinde ise kullandigimiz lojik voltaji gecebiliyormuyuz?
7 segment gostergeli bir saat yapmistim elimdeki displey'ler anot cikti
pnp tipi ile evireyim dedim 5volt verince kusursuz calisti parlaklik az oldu
12v vereyim dedim pic yandi?????????

Klein

Open collector çalışmada , Vbe 0.7 V üzerinde olunca transistör iletime geçer. Aynı kural PNP için de geçerlidir. Örn 100V  anahtarlayacağız. E =100V  ise Transistörün kesimde kalabilmesi için 99.3V ve üzerinde olmalıs gerekir.  bu gerilim 99.3 ün altına düşünce transistör iletime geçer. Transizstörün b-e arası bir diyottur sonuçta. Transistörün emiterine 100V verince beyzinde de yaklaşık o gerilimi görmeniz normal.

e3

Hocam bu UDN2981 in kataloğundan.

Hocam eğer bu kataloğu yanlış yorumlamıyorsam diyorki entegredeki ters diyot 50 V a kadar dayanabiliyormuş(2981 için).Yani sizce bu entegre(inşallah doğru anlamışımdır  :lol: ) 50 V girişe izin veriyor mu? ( Girişten kastım Vs ucu) Normal giriş 5v zaten.. ;) Şimdi yorumları alalım. :P
.eem.

Klein

Girişteki diyot , ani pikler ve arıza sonucu base ucuna giden yüksek gerilimlerden korumak amaçlı. VS ile doğrudan ilgisi yok. Eğer tablodaki akım değerlerine uyarsanız 50V'u anahtarlayabilirsiniz.