Kendi havyamızı yapsak mesela?

Başlatan conavar, 16 Nisan 2006, 20:02:29

conavar

arkadaşalar LCD sıcaklık göstergeli,ısı ayarlı bir havya yapamaz mıyız?
16F877 LCD sürsek mesala..Dimer devresi falan katıştırsak araya....
ama en önemlisi 12V ile bunu yapabilir miyiz..?12V ile rezistansı istediğimiz sıcaklığa ulaştırabilir miyiz.?
böyle birşeyi deneyeniniz var mı?Bu konuda ne dersiniz.. cok merak ettim ya....vizeler bitsin de buna da yogunlaşacağım...bu olmasada buna yakın birşey yapmak istiyorum....ama sıcaklığı cok hızlı algılaya bilir miyiz?

mesala böyle birşey de olur ama daha janjanlı yapsak.... :roll:

http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/wlc100.html
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

Klein

12V veya 24V ile çalışan ısı ayarsız havyalar var. Bunları kullanarak üzerine Isı ayarı ekleyebilirsin. Ancak ucunda sıcaklık sensörü olmayan bir havya kullanırsan , hem sıcaklığı göremezsin hem de sıcaklığı sabit tutamazsın. Ama Yüksek güçlü havyaları gerektiğinde daha düşük güçlerde kullanmak adına uygulanabilir.

conavar

12v ve 24v ile çalışan havyalar bildiğimiz kalem havya mı?...
benim istediğim otomabillerdeki çakmak gibi bir şey yapmak aslında....

z

Aslinda sensor olmasa da cozumu var.

Algo soyle

Dongu:
Voltaji kes ve havyadan sabit akim ait.
Havyada dusen gerilimi olc ve V/I dan direnci hesapla
Tablodan ilgili direncin karsilik geldigi sicakligi oku
kontrol algoritmasini islet (PID vs)
Havyaya hesaplanan voltaji uygula
Goto dongu
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Sensör yoksa;
Havyaya tam regüleli voltajı uygularsın. Akımını ölçersin.

Rezistanların direnci (çok geniş saha içinde olmasa da) ısı ile değişmekte. Voltaj sabit olduğu için değişen dirence bağlı değişen akım demektir. Değişim negatiftir. Isı arttıkça direnç yükselip akım düşer.

Bu yöntemle çalışan kontrollu havyalar var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

conavar

Alıntı yapılan: "bunalmis"Aslinda sensor olmasa da cozumu var.

Algo soyle

Dongu:
Voltaji kes ve havyadan sabit akim ait.
Havyada dusen gerilimi olc ve V/I dan direnci hesapla
Tablodan ilgili direncin karsilik geldigi sicakligi oku
kontrol algoritmasini islet (PID vs)
Havyaya hesaplanan voltaji uygula
Goto dongu

yess işte bu....PID kontrole girmek istemiyorum aslında (türevdi,integraldi...)ama yapılmak istenen buna benzer birşey.

Klein

Hocam tamam akımı ölç ama ,
Havya ile GND lehimliyoruz Koca bir alan. Havya ucu biraz soğudu  Bu soğumayı nasıl algılayıp PID'e  feedback yapacağız. Lütfen Soğuyunca akım değişir demeyin. Sıcaklık değişimi rezistansa minimum yansıyacaktır. Ve Akım değişimi mikro seviyelerde olacaktır.

ipek

arkadaslar hocalarim uzakdogu halletmis daha janjan'li olsun
yapacagimiz mesela hafiza sik kulanmadigin zaman saver sleep gibi???
:lol:
http://rapidshare.de/files/18190256/Iron.rar.html

argeelektronik

bende ısı kontrollu kalem havya var ısısı hep sabit kalıyor şimdi bu yazılarınızı okuyunca hemen mutfağa gidip bir pardak su getirdim ucunu çok az suya batırdım anında devreye girdi içini açıpta bakmadım  ama galiba sensör var çünkü devreresiyle havya arasında 2 den fazla kablosu var bir ara inceleyip yazarım .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

cozturk

Alıntı yapılan: "Klein"Ancak ucunda sıcaklık sensörü olmayan bir havya kullanırsan , hem sıcaklığı göremezsin hem de sıcaklığı sabit tutamazsın.
Yakın zamana kadar bana da öyle geliyordu. Ancak  weller WHS40  havyayı açtım. sap kısmından 3 tane uç geliyor. 2 tanesi malum cereyan.:)   Diğer uç ise sensör değil!  boşta.

Sistem şöyle çalışıyor. bildiğimiz gibi lamba, soba vs resiztanslar ısındaıkça direnci büyüyor. işte kontrol mekanizması bu direnci aynen PTC gibi kullanmış. geribesleemyi oradan sağlıyor. WHS40 havya içinde triak, lm339, gibi çok fazla maharet gerektirmeyen bir devre var. 18volt 40W trafo ile triak üzerinden havya besleniyor. Aynı modelin dijital göçstergeli olanı var. Benim incelediğim, dijital olmayan model.

bu kontrol mekanizmasıyla evrensel bir ısı regülatörü yapılabilir. Elektrikli soba gibi birçok yerde başarıyla kullanılabilir.

e3

Alıntı yapılan: "ipek"arkadaslar hocalarim uzakdogu halletmis daha janjan'li olsun
yapacagimiz mesela hafiza sik kulanmadigin zaman saver sleep gibi???
:lol:
http://rapidshare.de/files/18190256/Iron.rar.html

Hocam verdiğinizi linkteki dosyaları indirdim.Şemaların ikisini de inceledim.Sizce bu devre kesin olarak çalışır mı? Ona göre malzeme talebinde bulunalım.Bir de ben bi devre şeması buldum..Ama o klasik havyalar için..Ama incelemeleriniz için buraya ekliyorum.İyi günler. ;)
.eem.

Klein

Alıntı yapılan: "cozturk"
Alıntı yapılan: "Klein"Ancak ucunda sıcaklık sensörü olmayan bir havya kullanırsan , hem sıcaklığı göremezsin hem de sıcaklığı sabit tutamazsın.
Yakın zamana kadar bana da öyle geliyordu. Ancak  weller WHS40  havyayı açtım. sap kısmından 3 tane uç geliyor. 2 tanesi malum cereyan.:)   Diğer uç ise sensör değil!  boşta.

Arkadaşım sırf merakımdan soruyorum. O uç boşta ise hiçbiryere bağlantısı yoksa tek uçtan direnci, nasıl ölçüyosun. Eğer bağlantılı ise onun bir thermocouple olabileceği ihtimali aklına geldi mi. Ayrıca Eğer bir ürün biryere feedback gönderiyosa o ürüne sensör ( algılayıcı ,duyarga ) demek de yanlış olmaz. demekki senin havyanda sensör varmış.

e3

Alıntı yapılan: "Klein"...Arkadaşım sırf merakımdan soruyorum. O uç boşta ise hiçbiryere bağlantısı yoksa tek uçtan direnci, nasıl ölçüyosun. Eğer bağlantılı ise onun bir thermocouple olabileceği ihtimali aklına geldi mi. Ayrıca Eğer bir ürün biryere feedback gönderiyosa o ürüne sensör ( algılayıcı ,duyarga ) demek de yanlış olmaz. demekki senin havyanda sensör varmış.
Klein hocam valla Cozturk hocamın havyasını bilmem ama bence Weller in çoğu havyasında termokupl kullanılıyor.( Hatalıysam lütfen topiğe yazın.. :lol: ) İşte ispatı ::...
:arrow:
.eem.

z

Sensörsüz mantığı için şu linke bir gözatın. http://www2.minco.com/pdf/ct198.pdf

Eğer tepki süresi düşük bir şey yapmak istiyorsanız sensör kullanmanız gerekir. Sensörün de uca çok yakın olması gerekir. Şartlarınızı biraz hafifletirseniz bu işi daha önce de önerdiğim gibi sensörsüz (Sensörsüz sensörlü :D ) yapabilirsiniz.

Kleinin verdiği şase lehimleme örneğinde elbette sorun yaratır. Ancak metal kütlesi ve yüzeyi küçük komponent lehimlemesinde çokda sorun olmaması lazım.

Kaliteyi tepki süresi belirliyor. Önerdiğim yöntemde tepki süresi biraz uzun olur sadece.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

seco06