Kendi havyamızı yapsak mesela?

Başlatan conavar, 16 Nisan 2006, 20:02:29

ipek

KLEIN hocam eski el tipi olcu aletinden kalan bir sensor iki tel boncuk gibi
birbirine puntalanmis peltier gibi sogutucu sprey sikarsam 5 milivolt uretiyor var bunu havyanin uc bolgesine itsek saglikli olurmu??? oxide vs vs..

Klein

eğer termoelemanı içeriye yerleştiremiyor isek en makul olan ,
havyanın gövdesine , uca en yakın noktaya yerleştirmek olabilir
diye düşünüyorum. Bunun için bir aparat kullanarak gövdeye sıkıştırılabilir. Bu uç sıcaklığı ile ölçülen sıcaklık arasında
birkaç derecelik hataya neden olabilir.
Ayrıca tepki süresinde de gecikme yaşatabilir.
Ama düşünebildiğim en iyi yöntem bu. Sıkıştırma sonucunda
gövde ile sensör arasında kalan boşlukları ısı iletimi yüksek silikon ile
( soğutucuya sürdüğümüz silikon benzeri birşey olabilir)
doldurursak , biraz daha iyileştirme sağlayabiliriz sanırım.

Klein

Alıntı yapılan: "ipek"KLEIN hocam eski el tipi olcu aletinden kalan bir sensor iki tel boncuk gibi
birbirine puntalanmis peltier gibi sogutucu sprey sikarsam 5 milivolt uretiyor var bunu havyanin uc bolgesine itsek saglikli olurmu??? oxide vs vs..
uç bölgesine itip içerisinede yukarıda bahsettiğim gibi
silikon takviyesi yaparsak , iyi sonuç alacağımızı tahmin ediyorum.
Aslında bunu ben de merak etmiyor değilim. Havyasını dağıtmış arkadaşlar , sensörün yeri , konumu vs.. hakkında daha fazla
bilgiye ulaşmamızı sağlayabilir. Termodinamik
( ya da bu işle ilgili bölüm hangisiyse)
bilgisi olan arkadaşlardan işin teorisini de dinlemek isterim.

Silikon kullanmanın oksidasyonu engelleyeceğini de sanıyorum.

ipek

KLEIN hocam konuyu dagitmadan bir sey daha sorucagim
arkadasimin arabasi hararet yapmis servise goturmusler adam elinde
uzaktan kumanda gibi bir aletle kesinlikle bir metre uzaktan sadece
motora tutarak dogru sicakligi gormus lazermi dedim hic bir isik yok dedi
bu konuda bilgisi olan varsa ve aydinlatabilirse sevinirim..degmeden?????
nasil ?????

Klein

Hocam infrared sensör. kullanılıyor. Lazer zaten sadece nereyi ölçtüğümüzü görebilmemiz için kullanılıyor.
Böyle bir aleti gündüz gökyüzüne tuttuk -59 derece gösterdi. Ne kadar doğru ölçtü bilmem. Ama birkaç kilometreden çok yakın değerler verebilenleri mevcut.

Not : Doğruluğu nekadar yüksektir bilmem ama PIR dedektörlerin içerisinde kullanılan sensör , iyi bir optik  odaklama ile bu iş için kullanılabilir.

http://www.heimannsensor.com/ burayı bir inceleyin.

e3

Klein hocam demişsinizki PTC ya da NTC ile çok yüksek sıcaklıkları okumanız zor olabilir.Termokupl kullanın demişsiniz.Bende bi kitapta devre şeması vardı.Termokupl termometre diye.Bunu kullansak olur mu? Devreyi zar zor İsis'te çizdim.Genel hatları itibariyle bir anlam kazansın diye yani. :lol: Devreyi çizdim ve upload ettim..Bi incelerseniz sevinirim..Saygılarımla ;)

7106 İle Termokupl Termometre
.eem.

Göktuğ

Max6675 ile k type bir thermocouple daki bilgiyi direk olarak bir microya seri olarak atabilirsiniz.
Analog device ın AD594 ve AD595  elemanı var J type için . K type içinde bazı elemanları var. Analog cıkıs veriyorlar.
microchiptede gormustum k type için.

e3

Alıntı yapılan: "goktug1217"Max6675 ile k type bir thermocouple daki bilgiyi direk olarak bir microya seri olarak atabilirsiniz.
Analog device ın AD594 ve AD595  elemanı var J type için . K type içinde bazı elemanları var. Analog cıkıs veriyorlar.
microchiptede gormustum k type için.
Göktuğ hocam dediğiniz devre bu heralde.Bunu Gazi Üniversitesinin bir yayınında buldum.Kullanacak olan arkadalara fikir olur düşüncesindeyim.

Gazi Üniversitesi Kaynak..
.eem.

seco06

Ewet conavar hocam şimdi buradayım.Çoğu zaman işim nedeniyle dışarıyı gezmek zorundayız.Buradan kelin arkadaşımaza teşekkür ederim pwm çok güzel açıklamış. Sadece şunu eklemek gerekli, (pwm) sistem basit ama çok kullanışlı.Şu anda bizim hava kuvvetlerinde kullanılan elektronik harp in temel prensiblerinden birisi.

Şimdi senin çekeceğin güç mosfete bağlıdır. Mesala IRF540 kullanırsan yanılmıyorsam 20A (100v) kadar güç elde edersin.Mosfet kullanmanın mantığından ve de pwm den dolayı hiç ısınma olmuyo diyebilirim.NOt: ben yaklaşık 10A lik bir kamyonun ampulu ile denedim dimmer olarak ısınma olmadı denecek kadar az.
220v luk bir havya için ise mosfetin 400v olmak zorunda.SAdece şunu yapmalısın 220v ac gerilimi doğrultacaksın.
Pwm mantığını öğrenirsen birçok yerde işine yarar.Mesala benim bir mühendis arkadaşım kaynak makinaları yapıyor bu işle (mosfet ve de pic)
Nerdeyse hiç kayıp olmadan bütün gücü iletebiliyorsun.
Havyada ise düşük voltajlı kullanmanı tavsiye ederim.Gönderdiğim devre de ise nereye bağlanacağı belirtildi. 3 tane uçtan bahsetmişin.Bildiğin gi bunun ikisi rezistansın diğeri ise toprak.Takıldığın noktada buradayım.Geliştirmen güzel.Başarılar. 8)

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "seco06"Sadece şunu eklemek gerekli, (pwm) sistem basit ama çok kullanışlı.Şu anda bizim hava kuvvetlerinde kullanılan elektronik harp in temel prensiblerinden birisi.

Nasil yani düşmana yoğun pwm gönderip kanser mi ediyolar :D

Şaka bir yana biraz açabilirmisiniz bu kısmı, darbe modülasyonu nasıl olurda elektronip harp'in temel prensiblerinden biri olur?

Askeri teknoloji bu denli basit mi?

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

seco06

aYe

Askeri bilgim su tapancasından ibaret hocam :D

Açıklamalar için teşekkür ederim ama bana bunlar bir 50yıl öncesinin teknolojisidir gibi geliyor.

İşler çok daha karmaşık olmalı, pek tabi çeşitli sinyaller illaki vardır ama bunları artık pwm diye tanımlamak doğru mu olur bilmiyorum.

Troid nüve testi için bile her 20ms'de bir tekrar eden 0-200Khz sinüs döngüsü kullanıyorum ve bunu 1 dolarlık mcu ile yapıyorum.

Yani oturup kassam 10-15 dolarlık chiplerle silah yada savunma sistemi mi yapıcam :roll:  hadi yaptım bişeye mi yarıyacak :roll:  pek sanmıyorum.

Bu gizli ibaresi altına saklanılıp sanırım sizden de birşeyler saklanmış.

Ben süper güçler ile girilen bir savaş durumunda kullandığımız chiplerin bile çalışamaz hale geleceğini düşünüyorum, bu denli büyük bir hata yapmamışlardır, bu chiplerin kimyasal yapısını bozan silahları kesin vardır.

Onuda geçelim bir yazılımcı olarak sattığım cihazın sattıktan 10 yıl sonra bile benim kontrolümde olabilmesini yazılım esnasında sağlama esnekliğine sahibim, o chipleri üretenler esnekliği geçmiş lastik gibi olmuşlardır.

Sizce bu dışardan aldığımız silahları kendilerine karşı kullandığımızda "aa sahibim" diyip atıldıkları yere geri dönmeyecekler mi?

Yeminli malimüşavir(bakmayın yeminine) değil ki bu adam süper güç, tedbir almamalarına ihtimal dahi veremiyorum.

Neyse paniklemeye gerek yok, malum 3. dünya savaşı neyle yapılıcak bilmiyoruz ama 4. yay ve oklarla olucak bu garanti, 4. de zafer bizimdir :D
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Göktuğ

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
Ben süper güçler ile girilen bir savaş durumunda kullandığımız chiplerin bile çalışamaz hale geleceğini düşünüyorum, bu denli büyük bir hata yapmamışlardır, bu chiplerin kimyasal yapısını bozan silahları kesin vardır.

Onuda geçelim bir yazılımcı olarak sattığım cihazın sattıktan 10 yıl sonra bile benim kontrolümde olabilmesini yazılım esnasında sağlama esnekliğine sahibim, o chipleri üretenler esnekliği geçmiş lastik gibi olmuşlardır.

Sizce bu dışardan aldığımız silahları kendilerine karşı kullandığımızda "aa sahibim" diyip atıldıkları yere geri dönmeyecekler mi?

Elektromagnetik bomba gibi seyler duymustum bilgisi olan varsa kısaca acıklayabilirmi ?
Chiplerin sahibini tanıması bana pek mantıklı gelmiyor. Yazılım derseniz o baska tabiki.

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "goktug1217"Chiplerin sahibini tanıması bana pek mantıklı gelmiyor. Yazılım derseniz o baska tabiki.

Yok hocam zaten yazılımı kasdetmiştim.

O satırı dikkatli okursanız zaten ben bile yazılıma ufak tefek cinlikler yapıyorum, süper güç mü yapmayacak diye baya bir vurgulamıştım.

İyi çalışmalar.

Göktuğ

Yazdıklarını gordum yazılım kısmınıda..
Orası aşikar. Amerikadan alınan silahlarda bu tip sorunlar oldugu gibi seyler duymuştum.

2. fikrinizde yabana atılmamalı. Fakat bizlerin kullandıgı entegrelerde bu tip bir yaklasım hiç mantıklı gelmiyor.ureticiler cok degişik yerlerde.

Askeri özel chiplerde durum degişebilir belki. Buda silah almakmı , yoksa en azından  yapmaya calışmakmı dedirtiyor.