Su Soğutmalı PC

Başlatan elektro_ery, 19 Nisan 2006, 10:26:48

elektro_ery

[/URL]

haciman

Su soğutmalı sistem güzel olur fakat içerisinde çalışan pompa motoru çok gürültü yapar. Uzun süreli kullanımlarda insanı gerçekten rahatsız eder.

Birde bundan birkaç ay önce bir internet sitesinde görmüştüm. Elemanlar sıvı nitrojen kullanarak işlemci soğutuyorlardı. Bilirsiniz sıvı nitrojen laboratuvarlarda doku veya kan örneklerinin bozulmadan uzun süre saklanmasında kullanılıyor. Bunun yanında çok tehlikeli bir madde. Bir kaşık sıvı nitrojeni parmağımıza döküp birkaç saniye beklersek parmağımızın buz gibi dağılacağını idda ediyorlar bu sitede.

Bakırdan silindir şeklinde bir düzenek hazırlayıp işlemcinin üzerine monte etmişler. Ve silindirin içinede sıvı nitrojen doldurmuşlar. Pentium 4 2.4 Ghz işlemciyi bu yöntemle 3.7 Ghz de çalıştırmayı başarmışlar. Bu şekilde saatlerce çalışmış sistem. Tabi veriyolu hızı değişince işlemcinin ihtiyacı olan core voltajınıda artırmak gerekiyor.

Bende nacizene AMD 1800+ işlemcimi 2400+ çalıştırmayı başardım ama üzeri hızlarda sistem çakıldı. Overclock iyi ama riski de yok değil...
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

conavar

arkadaşlar ben zamanında yaptım....hala da duyor water bock :D over c`lock yaptıgımda falan barton cekirdekli işlemcim 40 dercede fsb 200 carpanım 11.5 de kullanıyorusum..ses cıkmıyor gibi birşey ama atmanın akvaryum pompasını kullandım..basit bir pompaydı.Hortumlar fazla dık olunca kasıyordu pompalarken..  :lol:  neyse işte baya bir kasmıştım bu konuda... en iyi sogutmalardan biri..
Bu arada tomshardware.com a bakarsanız en iyi olanı su sıralar yağlı sogutma..videosunu indirmiştim inanılmaz birşey...tavsiye etmiyorum ama  :P
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

haciman

@ conavar

Hocam ben bahsettiğiniz yağlı soğutma sistemini gördüm. Elemanlar camdan bir kasa yapıp her yerini silikonlamışlar ve bütün sistemi yağla doldurmuşlar. Anakart, işlemci hepsi yağın içinde. Ben yapmam doğrusu. Kasaya yeni bir kart takacağım zaman ne yapacam. Hadi bütün yağı boşalt, sonra sistemi temizle, kartı tak ve sonra tekrar yağı doldur. Zahmetli iş.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ei

Evde yapılmış sulu soğutma sistemi - detaylar ve fotograflarla
http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/water.htm