Saat+Isı Tüm Projelerim

Başlatan ete, 19 Nisan 2006, 16:59:42

conavar

gene denedim...
LCD değiştirdim...Bir an görüntü geliyor sonra kayboluyo...cıldırmanın eşiğindeyim. :? :? anlayamadıgım şey bir an nasıl görüntü veriyor da kayboluyor...butonlara basılı tutunca LCD ısıkları yanıp sonmeye başlıyor...
LCD de gizli bir uc var mı şaseye falan baglanacak..?
MLRC ucu boşta mı kalsın lojik 1 mi?
ne bileyim artık sorulacak soru yok simulasyonda calışıyor  :cry:  :cry:
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

balkes10

SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

e3

Alıntı yapılan: "balkes10"sonunda okula asabileceğim duruma getirdim birde besleme problemini çözebilirsem..

http://i83.photobucket.com/albums/j304/balkes10/Resim8.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j304/balkes10/Resim7.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j304/balkes10/Resim10.jpg
Balkes hocam.Led display leri ULN vey UDN ile mi sürdünüz? Baya şık duruyorlar da :D Heveslendim sizin  devrenizde benzer mi yapsam acaba. :) Telif hakkı felan yok değil mi? :lol: Bir de Balkes hocam yaptığınız display lerin çizimlerini bizimle paylaşabilir misiniz? :?: Paylaşmazsanız size saygı duyarım çünkü o kadar uğraşmışsınız.Kolay gelsin.İyi günler. ;)
.eem.

balkes10

display çiziminin bir kısmı bu başlık altında verilmişti ancak daha detaylı bilgiyi "mustafacan" arkadaştan alabilirsiniz. ustalara bir sorum olacak saba televizyon trafolarından 110v veya 90 v kullanmıştım besleme için ancak belli bir süre sonra aşırı ısınma oluyor trafoyu hesapladığımda 80w gibi bir sonuç çıktı devre toplamda tam güçte 7a çekiyo sanırım yetersiz oluyor bide aynı trafo üzerimden direkt köprüyle hem ledlere hem devreye elektrik verirsem sorun yaratır mı . Şimdilik besleme olarak pic ile yapılmış güç kaynağı vardı onu kullanıyorum .
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

mustafacan

sn balkes
beslemede her  segmentin anot girişine birer adet 5 ohmluk 10 watt civarı taşdirenç takarsan sanırım akım düşer. ben direk elektirikle beslerken 100mmlik  displayım 5 A   çekiyodu anot girişine taşdirenci takınca 800ma çekmeye başladı. Akım Düştü.

HATALIYSAM  LÜTFEN 0505 XXXXXXXX   hehehee
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

vatandas30

hocam . 100mm display 5 A çekiyordu demişsiniz. tüm ledleri paralel mi bağladınız. ben hazır 100mm. display kullandım. her segmentte 5 led seri bağlı. devrenin çektiği toplam akım 150-200mA.

Lütfi AYYILDIZ

@Conavar
Bu sorunu bende yaşadım,simülasyonda çalışıyor fakat gerçekte bir süre sonra lcd sapıtıyor. sonunda şöyle bir çözüm buldum;
EKRAN0:
       GOSUB GECIKME
       LCDOUT $FE,$84,DEC2 SAAT,":",DEC2 DAK,":",DEC2 SN:RETURN

GOSUB GECIKME     sorunu çözecektir.Kesme kısmındada saniyeyi gösteren komutu silmelisin ' lcdout $fe,$89,":",DEC2 SN '

conavar

su anda saat cok iyi calışıyor ama -25 dereceden başka bir derece okuyamıyorum :?
:D:D:D ama olsun bu da bir başarı..sağolsun cobra07 yardımcı oldu..eyw ;)
şimdi derece ile ilgili yardım istesem  :oops: neden okuyamıyor ısıyı acaba?

conavar

ya varya :D pbp öğrenmeye kaltık :D:D allah sonumu hayretsin bakalım ne yapacaz :P
neyse E.T.E hocamızın verdğin LCD derece/saat devresinde DS18b20 simulasyonda calışması için sanırım bireşeyler eklemiş..acaba bende bu sebeple mi çalışmıyordu?  :roll:

'----------------ISI SENSÖR OKUMA BÖLÜMÜ --------------------------------
SENSOROKU: 
           'ham=$FE6F:Gosub hesapla:RETURN bu satır normal devrede silinecek
           OWOUT   Comm_Pin, 1, [$CC, $44]' ISI değerini oku
Bekle:
           OWIN    Comm_Pin, 4, [Busy]    ' Busy değerini oku
           IF      Busy = 0 THEN Bekle  ' hala meşgulmü? , evet ise goto Bekle..!
           OWOUT   Comm_Pin, 1, [$CC, $BE]' scratchpad memory oku
           OWIN    Comm_Pin, 2, [HAM.Lowbyte, HAM.Highbyte]' İki byte oku ve okumayı bitir.
           GOSUB   Hesapla
           RETURN

normal devrede hangi satırı sılcem anlamdım....
Alıntı YapSENSOROKU:
          'ham=$FE6F:Gosub hesapla:RETURN bu satır normal devrede silinecek
          OWOUT   Comm_Pin, 1, [$CC, $44]' ISI değerini oku
bunu mu sileceğim.... :?:  :oops:

ve derlerken de hata mesajları veriyo yeri gelmişken sorsam  :oops:

Lütfi AYYILDIZ

Sanal ortamda sıcaklık okumak bana pek mantıklı gelmiyor.Bırak o simülasyonda -25 okusun önemli olan gerçekte ne okuduğu. Ayrıca sensörün ds18b20 mi yoksa sadece ds1820 mi bununla ilgili yazılımda değşiklikler baş sayfalarda olacaktı.

obilgi

@conavar

" ham=$FE6F:Gosub hesapla:RETURN bu satır normal devrede silinecek "

Bu satır simülayon için yazılmış ve sabit "$FE6F" bu karakterleri yazıyor Sadece yukarıda yazan kısmı sil.

Programda "PIC16F628" seçilecek. Senin programda 628A seçili o yüzden hata veriyor.

Kolay gelsin.

obilgi

@ete hocam saygılar.

7 nolu devre, 100 mm ortak katot displaylerle güzel çalışıyor ama sormak istediğim bir iki soru var;

- Saniye sayacı rakamları gösterirken rakam değişimi önce 45ms sonra 70veya 75 ms gibi çalışıyor. yani 1 den 2 ye geçerken hızlı, 3 e geçerken yavaş geçiyor. bu 60 saniye boyunca bu periyotta devam ediyor. 1,2 hızlı 3 gecikmeli gösteriliyor. Denelemerimde 1 saatlik çalışma süresince saat şaşmadı. Nedeni ne olabilir.

- 74HC595 lerin 7 nolu çıkışlarını saniye için nasıl sürebilirim. Saniye ledlerini displaylerin noktalarında kullanmak istiyorum. [SAYI+128] ile direk çıkış verebiliyorum ama saniye için nasıl flaşlıyacağım çözemedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

shark27

ete bey bu devrelri denedim ds18b20 model dosaysınıda yükledim ancak ısı hep -10 gösteriyor protesuta ?Acaba bir yerde yanlışmı yaptımYadımlarınız için şimdiden teşekkrüler

shark27

bu sorunu hallettim ancak proteusta simülasyon için playe bastığımda cpuı load 100 de 100 diyor ancak alttaki çalışma zamanını gösteren ibare saliseleri sayıyor neden acaba bilgisi olan varmı?

solidus

Aynısı bende de oluyor. Neden acaba ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..